.::Strona Główna::.

.::Cele i sposoby działania::.

.::Głogowski Informator Kosmiczny::.

.::Klub Astronomiczny::.

.::Hands on Universe::.

.::Prawo Pięści( Fist law)::.

.::Zrozumieć Gwiazdy::.

.::Zapraszamy::.

.::Obserwacje::.

.::Galeria::.

.::Przydatne Linki::.

 

zajrzyj również

II LO w Głogowie

 

 

 

 

 

 

 

 

.::Hands on Universe::.

 „WSZECHŚWIAT WŁASNYMI RĘKAMI”

http://hou.lbl.gov/    http://hou.astronet.pl

Program „Wszechświat w ręku”, po angielsku Hands on Universe, w skrócie HOU jest narzędziem popularyzacji nauk ścisłych przy pomocy aktualnych, autentycznych obserwacji astronomicznych z pochodzących z uczestniczących w programie teleskopów, np. teleskopu Hubble'a. Jest to propozycja skierowana do nauczycieli i uczniów szkół średnich. Program HOU powstał w USA na uniwersytecie w Berkeley w Kalifornii. W międzynarodowej wersji programu biorą udział uczniowie z USA, Australii, Niemiec, Włoch, Japonii, Szwecji, Francji, Brazylii i Anglii. Od niedawna istnieje europejska gałąź programu HOU zrzeszająca kraje Unii Europejskiej biorące udział w programie oraz Polskę. Dodatkowe informacje na temat tego programu i innych ciekawych pomysłów można znaleźć na stronach internetowych

http://hou.astronet.pl, http://ccd.astronet.pl i http://tie.astronet.pl .

  Nauczyciele uczestniczący w programie otrzymują oprogramowanie umożliwiające analizę obrazów astronomicznych razem z wyczerpującą instrukcją, zawierająca dokładny opis oprogramowania razem z kursem jego obsługi oraz wyczerpującą dyskusję problemów z dziedziny fizyki jakie można dyskutować z uczniami na kanwie analizowanych obrazów. Szkoły, biorące udział w programie, maja dostęp do bazy danych zawierającej obserwacje z afiliowanych w programie teleskopów, mogą także przedstwiac własne propozycje i zamawiać obserwacje konkretnych obiektów. Program kładzie nacisk na współprace międzynarodowa miedzy szkołami.

 

Program HOU-Polska koordynowany jest przez konsorcjum złożone z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN. Współdziałanie obu placówek zapewni pomoc naukową i metodyczną dla uczniów i nauczycieli biorących udział w programie. Pomoc metodyczna dostępna będzie w formie konsultacji za pośrednictwem internetu z ekspertami rekrutującymi się z grona młodych pracowników naukowych obu placówek. Licencja uprawniająca do użytkowania oprogramowania HOU i dostępu do baz danych jest płatna. Udało nam się wynegocjować wyjątkowo korzystne warunki tak że jednorazowa oplata za licencję szkolną (nieograniczona ilość komputerów szkolnych i prywatnych w domach uczniów) wynosi 50 USD. Cena została ustalona proporcjonalnie do stosunku średniej płacy nauczycieli w Polsce i w USA.

Obecnie w programie uczestniczy 6 szkól na terenie całej Polski i Planetarium w Olsztynie.

 

  Kontakt:

Lech Mankiewicz, lech@cft.edu.pl

Centrum Fizyki Teoretycznej PAN

Koordynator HOU-Polska

 

 

Skontaktuj się z nami obserwatorium@wp.pl lub obserwatorium@lo2.pl   lub  tel (76)834-16-13 (sekretariat II LO)