I

 

     
     
Aktualności

Obserwatorium

Planetarium

Obserwacje (zaćmienia)

Księżyc

Mars

Jowisz

Saturn

Inne obserwacje

Meteory i meteoryty

Zjawiska atmosferyczne

Życie w obserwatorium

Obozy i warsztaty

Konferencje

Rok Astronomii

Przejście Wenus

Cele i sposoby działania

Podstrony uczniów i bywalców

II LO w Głogowie

 

 

TĘCZA CAŁKIEM WZORCOWA
dwa piękne łuki z 220 metrowym kominem w środku jakie jasne niebo wewnątrz tęczy!
 dopełnienie całości przy 6-krotnym zoomie widać łuki nadliczbowe wewnątrz
(31.03.2010) 28 marca piękna tęcza zawisła na chwilę nad Głogowem. Powyżej "surowe" zdjęcia zrobione z okna bloku na Piastowie. Widać wyraźnie charakterystyczne cechy: dwie tęcze, jasne niebo wewnątrz mniejszej, ciemne między nimi. Na jednym ze zdjęć widać tzw. łuki nadliczbowe wynikające z interferencji światła (sama tęcza to wynik odbicia i załamania w kroplach wody).

NOC MATURZYSTÓW
Obserwacje w toku dwie wspaniałe obserwatorki
próbna nocna matura Blues o czwartej nad ranem
(27.03.2010) Nocka dla maturzystów według pomysłu Pani matematyk Anny Pieńkowskiej-Piwko odbyła się 26-27 marca. Matura została  przesunięta w czasie z .. powodu pogody. Po napatrzeniu się na Księżyc, Saturna i meteoryty uczestnicy zasiedli do próbnej matury z matematyki, która trwała do 1 godziny. Potem najbardziej wytrzymałe (to były dziewczyny, a jakże!) ćwiczyły zadania z fizyki do godz. 3. O godz. 4 zabrzmiał - oczywiście - blues o czwartej nad ranem. Album zdjęciowy ma się pojawić na stronie szkoły (link z lewej u dołu).

OZDOBA KOLEKCJI
Seymchan - jedna strona   Seymchan - strona druga
(23.03.2010) Powyżej nowy nabytek do naszej wystawy meteorytów - piękna spora płytka pallasytu Seymchan. W żelazo-niklowej oprawie tkwią kryształy oliwinu (w ziemskiej wersji zwane chryzolitem). Niestety, ten piękny okaz - i parę innych - musi poczekać na nową gablotę, bo w starej już nic nowego się nie zmieści..
KOMETY I PIERWSZA "D"
Kometa Mc-Naught Kometa Wild Kometa Siding Spring
(18.03.2010) Na dzisiejszej fizyce klasa I D miała szansę sterować przez Internet teleskopem INO2 w Arizonie. Udało się "upolować" trzy komety - niewidoczne gołym okiem! Powyższe zdjęcia są czarno-białe. Dwie z tych komet można znaleźć w newsie sprzed miesiąca niżej. Czy się zmieniły przez ten miesiąc? Jak bardzo?

W NIEZŁYM TOWARZYSTWIE..
Wyszukiwarka Yahoo
(14.03.2010) Co "wypluje" wyszukiwarka Yahoo, gdy wpiszemy "obserwatorium astronomiczne"? Na przykład to, co wyżej.. No, no, jesteśmy w niezłym towarzystwie! Google tez podaje nas zawsze w pierwszej dziesiątce, mimo że jesteśmy tylko małym szkolnym obserwatorium..  Oby tak dalej!

KRATERY UJAWNIONE
   
(10.03.2010) Kratery ze zdjęć zrobionych 25 lutego (parz niżej) zostały wykryte! Wytropili je Michał Łuczyński oraz Tomek Zawicki. Powyżej identyfikacja dokonana przez Tomka. Gratulujemy!

KOSMICZNE ŻELAZO
Morasko  Campo del Cielo
(08.03.2010) Dwa powyższe kawałki kosmicznego żelaza dołączyły ostatnio do naszej wystawy meteorytów (patrz METEORY I METEORYTY). Oba należące do tej samej grupy meteorytów żelaznych mocno zanieczyszczonych. Z lewej - "Morasko", z prawej - "Campo del Cielo". Jeden spadł koło Poznania (spokojnie, około 10 tys. lat temu), drugi na argentyńską równinę, stąd piękna nazwa oznaczająca "niebiańskie pole".

KRATERY KSIĘŻYCA. TO TAJEMNICA?
Jak się nazywa największy na zdjęciu krater? A te dwa kratery obok siebie? A ta półkolista "zatoka" z oślepiającym brzegiem? 
(02.03.2010) W czwartek 25 lutego około godz. 18 udało się nam zrobić zdjęcia Księżyca webkamerką przykręconą do 15-centymetrowego teleskopu Bressera. Czy ktoś potrafi zidentyfikować te kratery i inne księżycowe twory? Chętnie zamieścimy zdjęcia z podpisami, a uczniowie II LO mogą liczyć na szóstkę (pozostali - niestety - tylko na satysfakcję).

MOŻLIWE NIEMOŻLIWE
wisi bez kleju! jakim cudem to się trzyma? na zapałce.. bez niczego..
(25.02.2010) Fizyka jest ciekawsza niż to na lekcjach wygląda! Te układy wyżej są stabilne! Naprawdę! Ten z lewej zademonstrował Krzysiek Burda, dwa z prawej - Daria Czechowska. Spróbujcie zrobić to samo. A może coś jeszcze ciekawszego? Chętnie zamieścimy zdjęcie!

GRUPA Z SZÓSTKI NA SZÓSTKĘ
Grupa z SP 6
(19.02.2010) Dzisiaj wieczorem odwiedziła nas niezwykła grupa ze Szkoły Podstawowej nr 6 z Paniami Janiną Wawrzyńczyk oraz Jolantą Kaźmierczak. 30-osobową grupę tworzyli harcerze oraz członkowie kół: historycznego, informatycznego, bibliotecznego i dziennikarskiego! Pogody nie było, zatem były prezentacje, rozmowy, oglądanie meteorytów, podnoszenie śledzi na Jowiszu oraz na deser.. minicyrk fizyczny czyli proste a bardzo ciekawe doświadczenia.

DWIE DZIEWCZYNY..
Ekipa z Leszna przy pracy Galaktyka M 101
(17.02.2010) W pierwszej części sesji na teleskopie INO 2 13 lutego brała czynny udział miła ekipa z II LO im. Kopernika w Lesznie z Panem Krzysztofem Pobereżnym. Obok jedno z wykonanych przez nich zdjęć..

DWIE KOMETY..
 Kometa Siding Spring Kometa Wild
 Siding Spring w sztucznych kolorach  Wild w sztucznych kolorach
(13.02.2010) Sobotnia sesja sterowania arizońskim teleskopem przez Internet miała dwa i to podwójne oblicza. Powyżej jedno z nich - dwie komety niewidoczne gołym okiem i przez lornetkę. Jednak 40-centymetrowy teleskop INO 2 przy czasie naświetlania 3 minut ukazał ich niezwykłe oblicze..

NIEBO ZŁAPANE PRZEZ PIOTRA
Księżyc - pojedyncza klatka Księżyc - złożenie 6 klatek
Wenus Jowisz z księżycami
(06.02.2010) Nasz absolwent z 2007 roku Piotr Biniarz przysłał dziś parę ciekawaych zdjęć. Są one dowodem na to - pisze Piotr - że tanim, cyfrowym aparatem także można "odkryć" wiele ciekawych rzeczy. Wszystkie zdjęcia były robione aparatem Canon PowerShot S2IS z maksymalnym optycznym powiększeniem 12x, z różnymi ustawieniami ISO, przesłony i czasu naświetlania. Jedynie zdjęcie Jowisza z księżycami było wykonane lepszym aparatem Sony (niestety nie pamiętam modelu) z powiększeniem 24x. Widoczna w prawym, dolnym rogu gwiazda to uCap.
No, no, dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów w tych "niebieskich" łowach..

KSIĘŻYC W SIARCZYSTYM MROZIE
Grupa z SP 12
(26.01.2010) Dziś wieczorem odwiedziła nas bardzo miła grupa: dzieci ze świetlicy oraz z klasy I B ze Szkoły Podstawowej nr 12 z Paniami: Anną Młodawską oraz Edytą Wojtalik. Mimo siarczystego mrozu oglądaliśmy Księżyc przez dwa teleskopy. Każdy mógł też obejrzeć nasze okruchy nieba czyli meteoryty oraz własnoręcznie spróbować, ile "waży" 3 kilo śledzi na Jowiszu lub Trytonie..

OKRUCHY Z WNĘTRZA PLANETEK
Quijingue NWA 4965
(20.01.2010) Prezentujemy kolejne dwa nowe okazy meteorytów z naszej wystawy. Z lewej płytka Quijingue z Brazylii. To pallasyt czyli cenny kawałek z głębokiego wnętrza rozbitej planetki, a konkretnie ze strefy przejściowej, gdzie kończy się żelazno-niklowe jądro, a zaczyna oliwinowy płaszcz. Z prawej Northwest Africa 4965. To diogenit - cenny fragment skalnego płaszcza nieznanej (może już nie istniejącej) planetoidy.

PECHOWY INO2
IC 434 M 33
(16.01.2010) Mamy ostatnio pecha z 40-cm sterowanym przez Internet teleskopem INO2. Albo jest zepsuty, albo pogoda kiepska. Jednak mimo wszystko coś udaje się nam zrobić. Powyżej dwa zdjęcia (jeszcze z sesji 21 listopada). Z lewej mgławica Koński Łeb - z prawej bliska galaktyka M 33.
 
CIEKAWY POCZĄTEK ROKU
Halo
(8.01.2010) 3 stycznia można było podziwiać w Głogowie (tylko przez chwilę) piękne halo wokół Słońca. Halo to ta "tęcza" daleko od Słońca. Pięknie widać z prawej strony tzw. słońce poboczne, a na górze tzw. łuk styczny górny. Zdjęcie zrobił z pomocą komórki Roman Bochanysz. Inne zdjęcia halo są w dziale ZJAWISKA ATMOSFERYCZNE.

NAJSTARSZA MATERIA NASZEGO ŚWIATA
Nasz kawałek Allende
(3.01.2010) Ta niepozorna płytka to kawałek meteorytu Allende - od niedawna w naszej kolekcji. To najlepiej zbadany i najstarszy meteoryt (tzw. chondryt węglisty). Białawe obszary mają 4,6 mld lat! O 100 mln więcej niż liczy sobie Ziemia! To najstarsza materia, jaką można dotknąć. Zawiera wodę i związki organiczne, a także ślady substancji pochodzących spoza Układu Słonecznego!Starsze wiadomości są dostępne w archiwum

 

English version

Hands-on Universe

Webcam Astronomy

Fist Law

INO

EAAE

Download

Klub Astronomiczny

Głogowski Informator Kosmiczny

Zapraszamy!

Prawo Pięści

Zrozumieć gwiazdy

Użyteczne linki

Archiwum

TKO

Borowice w Kudowie

UFO

Fizyka w II LO

II Liceum Ogólnokształcące

im. Mikołaja Kopernika w Głogowie

Polska

67-200 Głogów, ul. Daszyńskiego 15,

tel. 076 7286530 fax 076 7286531

E-mail:
 obserwatorium(małpa)lo2.pl