I

 

     
     
Aktualności

O nas

Obserwacje (zaćmienia)

Księżyc

Mars

Jowisz

Saturn

Zjawiska atmosferyczne

Życie w obserwatorium

Obozy i warsztaty

Konferencje

Przejście Wenus

Cele i sposoby działania

Podstrony uczniów i bywalców

II LO w Głogowie

 

 

   
SEMINARIUM W WARSZAWIE
(22.09) W Centrum Astronomicznym PAN w Warszawie w dniach 19-21 września odbyło się kolejne już XV Seminarium dla nauczycieli fizyki ASTRONOMIA W SZKOŁACH PONADPODSTAWOWYCH. Wśród 115 nauczycieli z całej Polski był też opiekun obserwatorium Ludwik Lehman. Program seminarium można zobaczyć tutaj

DWA METEORYTY
kawałek meteorytu kamiennego  kawałek meteorytu żelaznego
(11.09) W czasie wakacji nasze obserwatorium wzbogaciło się o dwa kawałki prawdziwych meteorytów! Po zdobyciu odpowiedniej gabloty będzie można je oglądać w obserwatorium. Na razie można zerknąć na nie powyżej.

WIZYTA Z FINLANDII
nauczycielki z Finlandii i nie tylko..
(03.09). Dzisiaj naszą szkołę (i nasze obserwatorium) odwiedziły dwie nauczycielki z Finlandii w miłym towarzystwie. W trakcie zwiedzania i rozmowy okazało się, że również fińscy uczniowie (przynajmniej z jednej podstawówki) lubią spędzać noce w swojej szkole. I to nawet bez obserwatorium na dachu!

ZACZYNAMY!
(01.09) Zaczynamy nowy rok szkolny. Zapraszamy ponownie grupy w różnym wieku do naszego obserwatorium. Klub Astronomiczny rozpocznie działalność tradycyjnie od 1 października, szczegóły jeszcze do ustalenia. Póki co, zapraszamy do obejrzenia Głogowskiego Informatora Kosmicznego na wrzesień.

THE SECOND ESO-EAAE SUMMER SCHOOL
the participants of the school, photo by Laura Ventura

(19.07) W dniach 4 - 9 lipca w Granadzie (Hiszpania) odbyła się druga letnia szkoła poświęcona nauczaniu astronomii w europejskich szkołach (szczegóły na stronie EAAE . Uczestniczył w niej także opiekun naszego obserwatorium, który działa w komitecie programowym tych szkół (zobacz tutaj ). Wybór zdjęć z tej bardzo udanej imprezy, w której uczestniczyli nauczyciele z prawie wszystkich krajów Europy można zobaczyć w naszym albumie 

NA POŻEGNANIE SEZONU
M 17   NGC 7293 (Mgławica Ślimak lub Helix)
(23.06) 21 czerwca mieliśmy ostatnią w tym sezonie sesję obserwacyjną na INO (patrz dział pod tą nazwą). Zwłaszcza chcieliśmy upolować piękną mgławicę Ślimak, która tylko w czerwcu pojawia się nisko nad arizońskim niebem. Jak widać na zdjęciu po prawej stronie - udało się! Proszę porównać z naszym najlepszym do tej pory zdjęciem tej mgławicy w Galerii Łukasza (dział PODSTRONY UCZNIÓW I BYWALCÓW).

I KONFERENCJA "ASTRONOMIA W SZKOLE"
Uczestnicy konferencji przed planetarium
(18.06) Planetarium Śląskie w Chorzowie zorganizowało w dniach 16-17 czerwca pierwszą ogólnopolską konferencję "Astronomia w szkole", która ma pomagać w działaniu opiekunom szkolnych obserwatoriów poprzez wymianę informacji. Konferencja była świetnie przygotowana oraz bardzo inspirująca, co z przyjemnością poświadcza uczestniczący w niej opiekun naszego obserwatoriuum. Większa relacja jest na stronie www.partnerstwodlaprzyszlosci.edu.pl (a konkretnie tutaj)

ISS ORAZ IRYDIUM
kliknij, by zobaczyć przelot ISS klliknij, by dojrzeć błysk Irydium
(11.06) Nie widziałeś jeszcze przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? Kliknij na lewy tajemniczy obrazek. Nie widziałeś jeszcze błysku satelity z grupy Irydium (puszczają nam bardzo jasne "zajączki")? Kliknij na obrazek prawy. Jasny obiekt to Księżyc :) . Oba klipy zostały zrobione zwykłym aparatem cyfrowym. Może ktoś podczas wakacji zrobi lepsze? Chętnie zamieścimy, szóstką nagrodzimy..  Szczegóły przelotów daje link w dziale GŁOGOWSKI INFORMATOR KOSMICZNY.

TRZY GROMADY I GALAKTYKA
Gromada kulista M 2 Gromada kulista M 10
Gromada kulista M 12  Galaktyka M 102
(31.05) Powyżej owoce sesji obserwacyjnej na teleskopie INO z Arizony (szczegóły w dziale INO), którą mieliśmy w sobotę 31 maja. Jak widać, warunki były niezłe!

DUŻA GRUPA
(30.05) Rano gościła u nas wyjątkowo duża grupa: klasy I A oraz II A (ze zwiększonym zakresem nauczania matematyki) z Gimnazjum nr 4 w Głogowie. Nic dziwnego, że nie zmieścili się na żadnym zdjęciu :) . Pooglądaliśmy (na ekranie) - co widać na niebie - oraz (w realu) Słońce przez teleskop. Opiekunami grupy byli nauczyciele: Dorota Szewczyk oraz Albin Piątas.

CO POTRAFIĄ UCZNIOWIE?
(28.05) Co potrafi zrobić z sali lekcyjnej kilku uczniów, gdy ich nauczyciel zostawi na krótkiej przerwie samych? Zobacz tutaj

III A ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6
III A z SP 6 w obserwatorium
(21.05) W środę 21 maja odwiedziła nas (razem z wychowawczynią - rzecz jasna) klasa III A ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Głogowie. Porozmawialiśmy i pooglądaliśmy to, co widać na naszym niebie, a o czym nie wszyscy wiedzą. Było miło. Jak widać!

PRZYGODA ZE ŚWIATŁEM..
Grupa wrocławska na schodachM 57 po wrocławskuGrupa wrocławska obserwuje Saturna
(18.05) W dniach 16-18 maja gościliśmy sporą grupę uczniów z Gimnazjum nr 1 oraz ze Szkoły Podstawowej nr 3 we Wrocławiu. Był to wyjazd zorganizowany we współpracy tych szkół z Kołem Naukowym SIGMA (studenci fizyki) oraz Astronomicznym Kołem Naukowym (studenci astronomii, oba koła z UWr) w  ramach programu PRZYGODA ZE ŚWIATŁEM I DŹWIĘKIEM. Grupa noclegi miała w Lubiatowie, a część warsztatową - w naszym obserwatorium. W piątek wieczorem po ogólnym wstępie CO WIDAĆ NA NIEBIE  obserwowaliśmy Księżyc i Saturna w kiepskich warunkach pogodowych, a w sobotę też obserwowaliśmy.. tyle że teleskopem INO z Arizony. Jeden z efektów w postaci mgławicy M 57 (tzw. PIERŚCIEŃ) widać powyżej.

3 RAZY M 8
M 8  M 8 M 8
(11.05) W czwartek 8 maja znów mogliśmy sterować przez Internet teleskopem INO w Arizonie. Tym razem operatorami byli Jacek Sienniak oraz Rafał Szymaszek. Szło im świetnie, a z rozpędu opracowali 30-sekundową ekspozycję mgławicy M 8. Powyżej 3 przykłady zdjęć uzyskanych z tej samej ekspozycji. Które najładniejsze? Czy ktoś uzyska jeszcze ciekawsze?
(pliki chętnie udostępnimy chętnym, proszę napisać na adres poniżej)




Starsze wiadomości są dostępne w archiwum

 

English version

Hands-on Universe

Webcam Astronomy

Fist Law

INO

Klub Astronomiczny

Głogowski Informator Kosmiczny

Zapraszamy!

Prawo Pięści

Zrozumieć gwiazdy

Użyteczne linki

Archiwum

TKO

Fizyka w II LO

II Liceum Ogólnokształcące

im. Mikołaja Kopernika w Głogowie

Polska

67-200 Głogów, ul. Daszyńskiego 15,

tel. 768331613 fax 768341962

E-mail:
obserwatorium(małpa)lo2.pl