I

 

     
     
Aktualności

Obserwatorium

Planetarium

Obserwacje (zaćmienia)

Księżyc

Mars

Jowisz

Saturn

Inne obserwacje

Meteory i meteoryty

Zjawiska atmosferyczne

Życie w obserwatorium

Obozy i warsztaty

Konferencje

Rok Astronomii

Przejście Wenus

Cele i sposoby działania

Podstrony uczniów i bywalców

II LO w Głogowie

 

 


SŁODKI UKŁAD SŁONECZNY
Imponujący placek Martyny
Martyna z plackiem

(27.02) Właśnie się dowiedzieliśmy o wspaniałym astronomicznym placku, który upiekła Martyna Kozłowska z Gimnazjum nr 5 w Głogowie. Szkoda, że nie zdążyła z nim na konkurs (patrz niżej). Serdeczne gratulacje - również dla nauczycielki plastyki Pani Małgorzaty Kałamajki.

LULIN W ARIZONIE
Kometa Lulin - teleskop 10-calowy Kometa Lulin - teleskop 40 cm
(24.02) W sobotę 21 lutego mieliśmy sesję obserwacyjną na INO w Arizonie, i to po raz pierwszy także na większym 40-cm teleskopie. Niestety, było pewne zachmurzenie i inne kłopoty, ale kometa LULIN została upolowana! Z lewej 20- sekundowa ekspozycja na teleskopie 10-calowym (który do tej pory używaliśmy), a z prawej - też 20-sekundowa ekspozycja teleskopem 40-centymetrowym, w fałszywych kolorach podkreślających róznice jasności. A w Głogowie wciąż chmury, chmury..

KONKURS PLASTYCZNY ROZSTRZYGNIĘTY
prace ZPSZW prace nagrodzone
prace nagrodzone prace wyróżnione
(22.02)  17 lutego wręczono nagrody w konkursie plastycznym dla gimnazjów pt. KOSMOS I JA zorganizowanym przez II LO z okazji Międzynarodowego Roku Astronomii. Jury w składzie Telemach Pilitsidis (artysta plastyk), Renata Skrzypczak-Perełkiewicz (nauczycielka plastyki) oraz Joanna Lehman (II LO) przyznało 3 równorzędne pierwsze miejsca, 2 drugie oraz 3 trzecie. Ponadto wyróżnione prace zostały wyeksponowane w GALERII II LO. Szczególne gratulacje nauczycielki plastyki w Gimnazjum nr 5, które było bezkonkurencyjne! Wystawie nagrodzonych prac towarzyszyła gościnnie galeria  rysunków uczniów z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Glogowie, Dyrekcji ZPSzW i opiekunom serdecznie dziękujemy!

OJ DZIAŁO SIĘ DZIAŁO
VIP-y w pętli czasu
(19.02) Dolnośląska Inauguracja Międzynarodowego Roku Astronomii już za nami.  Działo się tak dużo, że biedny Webmaster jeszcze tego nie ogarnął.. Może jutro, pojutrze? Oprócz zapowiedzianych uczonych pojawił się również prorektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Ryszard Cach (na zdjęciu z lewej). Mimo wystąpień tylu znakomitych gości chyba największe wrażenie wywarła  część artystyczna - co trochę widać na załączonym obrazku. Wrażenia były wręcz wstrząsające! Nasz  specjalny fotoreporter Mateusz Białecki zrobił autorską galerię zdjęć - zobacz ją tutaj, zapraszamy też do galerii zdjęć na stronie II LO lub na portalu GPI

WIECZÓR 17 LUTEGO
grupa z ZSR w Legnicy
(18.02) Wieczór 17 lutego odbył się zgodnie z planem - patrz ROK ASTRONOMII. Oprócz głogowskich gimnazjów uczestniczyli w nich uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych w Legnicy z opiekunem Panią Ewą Boroń.

KOMETA LULIN TUŻ TUŻ
(15.02) Już za około tydzień kometa LULIN osiągnie maksymalną jasność i będzie widoczna od wieczora przez prawie całą noc. Kto zrobi jej zdjęcie?? Nie potrzeba lunety, wystarczy zwykły aparat z czasem naświetlania 15 sekund i czyste niebo, najlepiej za miastem.. Czekamy na zdjęcia, które natychmiast i z przyjemnością zamieścimy. Najciekawsze zdjęcie będzie nagrodzone! Warunki widoczności komety patrz w dziale Głogowski Informator Kosmiczny.

JUŻ SIĘ DZIEJE - W PĘTLI CZASU!
artyści na nocnej zmianie
(14.02) Tego jeszcze nie było - pierwsza artystyczna nocka w II LO! Ekipa przygotowująca pod opieką Joanny Lehman artystyczną instalację W PĘTLI CZASU (patrz dział ROK ASTRONOMII) postanowiła sama się trochę zapętlić i.. spędzić całą noc w szkole, by przygotować wszystko, no i jeszcze trochę..  Na zdjęciu ekipa jeszcze przed wejściem w tunel czasoprzestrzenny.

BĘDZIE SIĘ DZIAŁO!
(08.02) 17 i 18 lutego będzie się działo, oj będzie! Szczegóły - a później relacje - w dziale ROK ASTRONOMII. Jest też link wyżej..

ODNOWIONA GALERIA
(02.02) Zapraszamy do uzupełnionej i powiększonej galerii zdjęć z INO Łukasza Gawłowskiego. Niektóre są wyjątkowo piękne! Aż szkoda, że Łukasz już jest studentem i pewnie więcej zdjęć już nie dostarczy..
Wejście do galerii w dziale PODSTRONY UCZNIÓW I BYWALCÓW, leniwi mogą kliknąć
tutaj

NIETYPOWA SESJA
M 3 Pan Darek Kuczko i Pani Hanna Smolińska M 49
(31.01) Dzisiejsza sesja obserwacyjna na INO (Ironwood North Observatory w Arizonie) była nietypowa. I nie tylko dlatego, że w czasie ferii. Specjalnie na nią przyjechała Pani Hanna Smolińska z Zespołu Szkół Rolniczych w.. Kaczkach Średnich (powiat Turek, Wielkopolska), żeby się nauczyć obserwacji przez Internet i rozpocząć podobną  działalność w swojej szkole. Nie zawiódł - jak zwykle - Pan Darek Kuczko. Z lewej zdjęcie opracowane przez pana Darka, a z prawej przez panią Hannę.

CYFROWE PLANETARIA DLA SZKÓŁ
spotkanie w Starostwie Powiatowym w Głogowie
(20.01) Dzisiaj odbyło się w Starostwie Powiatowym w Głogowie pierwsze spotkanie przedstawicieli 9 dolnośląskich powiatów zainteresowanych partnerskim projektem pod roboczym hasłem "cyfrowe planetaria". Chodzi o dostarczenie do około 10 dolnośląskich powiatów małych ale nowoczesnych planetariów (za pieniądze unijne), i przeprowadzenie w nich zajęć dla praktycznie całej populacji uczniowskiej. Powiat Głogowski (z powodu naszego obserwatorium) jest liderem tego wojewódzkiego projektu. Przemawia autor koncepcji prof. Paweł Rudawy z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

KLUB ASTRONOMICZNY DZIAŁA..
Klub Astronomiczny w styczniu 2009
(15.01) Klub Astronomiczny działa! Na zdjęciu uczestnicy pierwszego w tym roku spotkania 8 stycznia. Zapraszamy w lutym i później w każdy czwartek o godz. 17. Aktualny harmonogram zawsze w dziale KLUB ASTRONOMICZNY.

NOWE ZDJĘCIA TOMKA
m 85 i..  M 76
(12.01) Powyżej dwa zdjęcia uzyskane podczas sesji INO 11 grudnia, a obrobione przez Tomka Zawickiego. Oby tak dalej..

BEZ TELESKOPÓW TEŻ MOŻNA
STACJA KOSMICZNA NAD BLOKIEM  KSIĘŻYC W 6-KROTNYM ZOOMIE
(08.01) Nie trzeba wcale lunet, by robić ciekawe zdjęcia nieba. Z lewej Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (biały punkt) uchwycona nad głogowskim blokiem przez komórkę Martyny Skowrońskiej, a z prawej Księżyc w 6-krotnym zoomie cyfrowego aparatu Magdy Zagrodnik.

ROK ASTRONOMII ROZPOCZĘTY!
(01.01.2009) Właśnie rozpoczyna się MIĘDZYNARODOWY ROK ASTRONOMII 2009. Działa już oficjalna polska strona www.astronomia2009.pl . Dolnośląska oficjalna inauguracja planowana jest na 18 lutego u nas w obserwatorium!! Szczegóły w swoim czasie..Starsze wiadomości są dostępne w archiwum


 

English version

Hands-on Universe

Webcam Astronomy

Fist Law

INO

EAAE

Download

Klub Astronomiczny

Głogowski Informator Kosmiczny

Zapraszamy!

Prawo Pięści

Zrozumieć gwiazdy

Użyteczne linki

Archiwum

TKO

Borowice w Kudowie

UFO

Fizyka w II LO

II Liceum Ogólnokształcące

im. Mikołaja Kopernika w Głogowie

Polska

67-200 Głogów, ul. Daszyńskiego 15,

tel. 076 7286530 fax 076 7286531

E-mail:
 obserwatorium(małpa)lo2.pl