I

 

     
     
Aktualności

Obserwatorium

Planetarium

Obserwacje (zaćmienia)

Księżyc

Mars

Jowisz

Saturn

Inne obserwacje

Meteory i meteoryty

Zjawiska atmosferyczne

Życie w obserwatorium

Obozy i warsztaty

Konferencje

Rok Astronomii

Przejście Wenus

Cele i sposoby działania

Podstrony uczniów i bywalców

II LO w Głogowie

 

 



Strona poświęcona dyskusji nad nową podstawą programową z fizyki
GRUNT TO PODSTAWA

MERKURY, METEOR I CHMURY
 
(31.03.2017) Właśnie mamy szansę (do pierwszych dni kwietnia) zobaczyć na własne oczy Merkurego - w blasku zorzy zachodzącego Słońca. Udało się: zdjęcie z lewej wykonał Roman Bochanysz, a te z prawej Ludwik Lehman. Oba zostały wykonane zwykłym aparatem z niewielkim zoomem.

MARCOWA NOCKA
 
(19.03.2017) Kolejna astronomiczno-fizyczna nocka odbyła się 17/18 marca. Mimo deszczowej pogody udało się w przerwie między ziemskimi chmurami obejrzeć pasy chmur na Jowiszu i jego księżyce. Było też sporo doświadczeń (zdjęcie z prawej). Wszyscy uczestnicy są na zdjęciu z lewej.

DWIE WIZYTY JEDNEGO DNIA
 
(19.01.2017) 12 stycznia był w naszym obserwatorium dniem wyjątkowym, bo odwiedziły nas dwie miłe grupy. Rano zajęcia miała klasa III B (z Panią Martą Chrząstowską) ze Szkoły Podstawowej ASLAN w Głogowie (zdjęcie z lewej). Po obiedzie przywitaliśmy zaprzyjaźnioną grupę ze świetlicy ze Szkoły Podstawowej nr 12 (zdjęcie z prawej)Z przyjemnością gościmy wychowanków tej świetlicy co roku w styczniu, co można łatwo sprawdzić w ARCHIWUM.

NIEBIESKI NEPTUN
 
(5.01.2017) Wyjątkowa okazja "namierzenia" Neptuna (trudno go wypatrzeć wśród tysięcy gwiazd) przydarzyła się w noc sylwestrową. Neptun był wtedy bardzo blisko Marsa. Okazję w pełni wykorzystał Roman Bochanysz wykonując zamieszczone wyżej zdjęcia z pomocą 13-centymetrowego teleskopu. Na obu wyraźnie widać niebieskawego Neptuna.

MAGIA KSIĘŻYCA
 
(25.11.2016) "Klubowicz" Tomasz Niewiadomski zaczął robić zdjęcia Księżyca z pomocą zwykłego smartfona. Z lewej mozaika ujęć z super-pełni (13-14 listopada). Z prawej widać mnóstwo szczegółów. Do wykonania zdjęcia użyto 8-calowego teleskopu. Wyniki bardzo zachęcające, czekamy na dalszy ciąg :)

PROMYKI W OBSERWATORIUM

(20.11.2016) 18 listopada odwiedziły nas PROMYKI - grupa dzieci z Przedszkola PROMYK. Pogoda była kiepska, ale się nie nudziliśmy! Meteoryty, wirtualne niebo, doświadczenia ze świetlówką i kulą plazmową.. Warto odwiedzić nasze obserwatorium w każdą pogodę!

KLUB I UFO
 
(02.11.2016) Z lewej zdjęcie (z 13 października) wychodzących ze szkoły członków Klubu Astronomicznego. Z prawej - zdjęcie tęczy wykonane przez Błażeja Dalidowskiego. Z lewej strony widoczny mały świecący obiekt. Czyżby UFO? Trzeba być ostrożnym, taki efekt mogło spowodować wiele naturalnych przycznyn np. mały strzępek chmury, lecący samolot lub.. cząstka promieniowania kosmicznego uderzająca właśnie w aparat. Z pewnością warto robić zdjęcia!

PIĘKNY KOSMOS
 
(10.10.2016) Z opóźnieniem informujemy o miłej wizycie z 22 września. Odwiedziła nas klasa I D ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Głogowie z Panią Iwoną Marciniak (zdjęcie z lewej). Była dobra pogoda, więc wszyscy zobaczyli na własne oczy plamy na Słońcu. Dzieci przyniosły (i zostawiły!) piękne prace o Kosmosie, które będą upiększać ściany naszego obserwatorium. Jedna z prac na zdjęciu z prawej.

GIMNAZJUM ZE SŁAWY

(04.10.2016) 28 września wieczorem odwiedziła nasze obserwatorium duża grupa z Gimnazjum w Sławie: klasy II A i B. Opiekunkami były panie Marzena Cichowska oraz Małgorzata Krzysków. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie!

NEPTUN PRZY LUNIE

(22.09.2016) 15 września wieczorem niewidoczny gołym okiem Neptun był bardzo blisko Księżyca. Roman Bochanysz uwiecznił ten moment na powyższym zdjęciu. Gratulacje!!! Więcej zdjęć na jego stronie (link niżej).

ISS NA TLE SŁOŃCA
 
(15.09.2016) Roman Bochanysz sfilmował tego lata aż 3 przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na tle Słońca! Zdjęcie z lewej pokazuje przelot z 19 sierpnia, a z prawej - 2 września. Filmy (i wiele Jego zdjęć) można oglądać na stronie http://cyklon.nazwa.pl/wp2/.

ŁUK NADLICZBOWY
 
(1.09.2016) Niebo warto obserwować także w dzień! Nawet zwykła piękna tęcza może ukazać czasem nietypowe oblicze. Na lewym zdjęciu widać ładną podwójną tęczę. Gdy się bliżej przyjrzeć temu niższemu łukowi - pod kolorem fioletowym widać (lepiej na zbliżeniu z prawej).. kolor zielony! To tzw. łuk nadliczbowy będący wynikiem interferencji światła. Może ktoś zrobi inne zdjęcia takich niezwykłych łuków w zwykłej tęczy?

KLASA I G Z SP 3

(17.06.2016) 13 czerwca odwiedziła nas klasa I g ze Szkoły Podstawowej nr 3. Mimo złej pogody było co robić: zegar słoneczny, meteoryty, wirtualne niebo, kula plazmowa i astronauci potykający się na Księżycu - to tylko niektóre elementy tej miłej wizyty.
SIĘGAMY GWIAZD

(15.06.2016) 10 czerwca Filia Bibioteki Publicznej w Kłobuczynie zorganizowała w "Szuwarowym Zakątku" II Noc Biblioteczną pod hasłem "Sięgamy gwiazd". Pomagał w tym pięknym celu zaproszony opiekun naszego obserwatorium. Mimo kiepskiej pogody wszyscy uczestnicy obejrzeli na własne oczy kratery na Księżycu i potrzymali we własnej ręce kamień z Kosmosu. Zamiast prawdziwego było wirtualne niebo na dużym ekranie przy ognisku.  Więcej zdjęć można zobaczyć na stronie Gminy Gaworzyce, a konkretnie tutaj.
NOC Z PLAZMĄ
 
(28.05.2016) Kameralna astronomiczno-fizyczna nocka z 19 na 20 maja dla klas pierwszych miała przede wszystkim na celu obserwacje Marsa, ale pogoda nie chciała z nami współpracować. Było za to sporo doświadczeń i mecz w siatkówkę. Zamieszczamy dwa klipy z plazmą świecącą w kuchence mikrofalowej: z lewej nad zapałką jest odwrócony słoik, z prawej leży w kuchence poszarpana aluminiowa folia. Ostrzegamy przed takimi doświadczeniami w domu - łatwo zepsuć kuchenkę!

MERKURY, SŁOŃCE I CHMURY


(13.05.2016) 9 maja obserwowaliśmy przejście Merkurego na tle tarczy słonecznej - bardzo rzadkie zjawisko! Mimo częściowego zachmurzenia udało się wypatrzeć planetę metodą projekcyjną, przez filtr mylarowy oraz filtr H alfa. Wyżej dwa z wielu zdjęć jakie po prostu trzymając smartfon przed okularem lunetki Coronado zrobiły Leila Kassouaa i Julia Zygier. Oprócz Merkurego widać protuberancje zarówno na skraju tarczy jak i wewnątrz (ciemne linie). Ciekawe zdjęcie niedługo przed zachodem Słońca zrobił z pomocą swojego sprzętu Roman Bochanysz.


Starsze wiadomości są dostępne w archiwum

 

English version

Hands-on Universe

Webcam Astronomy

Fist Law

INO

EAAE

Download

Klub Astronomiczny

Głogowski Informator Kosmiczny

Zapraszamy!

Prawo Pięści

Zrozumieć gwiazdy

Użyteczne linki

Archiwum

TKO

Borowice w Kudowie

UFO

Fizyka w II LO