I

 

     
     
Aktualności

Obserwatorium

Planetarium

Obserwacje (zaćmienia)

Księżyc

Mars

Jowisz

Saturn

Inne obserwacje

Meteory i meteoryty

Zjawiska atmosferyczne

Życie w obserwatorium

Obozy i warsztaty

Konferencje

Rok Astronomii

Przejście Wenus

Cele i sposoby działania

Podstrony uczniów i bywalców

II LO w Głogowie

 

 



DYPLOMANTKI 2013
dyplomantki 2013
(26.04.2013) 25 kwietnia Klub Astronomiczny zakończył tegoroczną działalność rozdaniem specjalnych dyplomów najbardziej wytrwałym uczestniczkom spotkań. Podsumowanie zobacz tutaj.

WIDMA I NIE TYLKO
widmo "jarzeniówki"  widmo lampy sodowej
(22.04.2013) Piękne zdjęcia widm umieścił na swojej stronie FIZYKA SUBIEKTYWNIE Piotr Konieczny. Jedno z nich zamieszczamy powyżej. Inne są do obejrzenia na podanej stronie. Zostały one zrobione przy pomocy własnoręcznie wykonanego spektroskopu  (link do strony z instrukcją też jest zamieszczony). Gratulujemy i zachęcamy do nowych doświadczeń.

DWA GIMNAZJA
Uczestnicy zajęć 23 marca
(5.04.2013)  W dniach 18 i 25 marca grupa uczniów z Gimnazjum w Kotli oraz z Gimnazjum nr 4 w Głogowie (opiekunem był Pan Albin Piątas) uczestniczyła w zajęciach w naszym obserwatorium. Oprócz zwykłego zwiedzania obserwatorium i wystawy meteorytów oraz obserwacji dostępnych wtedy obiektów obie grupy miały wirtualną wycieczkę w Kosmos.

KOMETA NAD GŁOGOWEM

Kometa PANSTARRS nad Głogowem strzałka pokazuje kometę
(16.03.2013) Dzisiaj 3 kwadranse po zachodzie Słońca udało się "złapać" kometę C/2011 L4 PANSTARRS nad Głogowem z pomocą aparatu Canon bez zoomu z czasem ekspozycji 15 sekund. Nie była widoczna ani gołym okiem, ani  przez lornetkę. Powyższe zdjęcia nie są obrobione, na czarnobiałej wersji  kometę zaznaczyliśmy strzałką. Czekamy na inne, może lepsze zdjęcia.

KOSMOS MÓWI DO NAS
Praca Agaty Zielińskiej Praca Justyny Majewskiej
(28.02.2013) Taki był motyw przewodni prac plastycznych, które wykonały dzieci z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych pod kierunkiem Pani Renaty Skrzypczak-Perełkiewicz.  Wybraliśmy tylko dwie prezentowane wyżej, choć wiele przemawia do nas. Tak, widać, jak Kosmos mówi do tych dzieci. I to mówi pięknie!

"ZROZUMIEĆ ŚWIAT.."
grupa z SP 2 11 lutego
(11.02.2013) Dzisiaj zajęcia w obserwatorium miała grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Paniami Grażyną Cypko oraz Haliną Nawizowską. Było to w ramach programu unijnego "Zrozumieć świat.." Miejmy nadzieję, że dzięki zajęciom w obserwatorium udało się zrozumieć świat trochę bardziej ..

NOCKA 18/19 STYCZNIA
NOCKA 18/19 STYCZNIA 2013
(21.01.2013) Powyżej uczestnicy nocki astronomiczno-fizycznej 18/19 stycznia, w większości z klas pierwszych. Część astronomiczna objęła m.in. obróbkę zdjęć Księżyca oraz Marsa (pogoda była fatalna), a część fizyczna doświadczenia z użyciem kuchenki mikrofalowej. Nocka skończyła się - jak zwykle - o 6 rano, nie wszyscy chcieli ze szkoły wychodzić :)

KOMETA I MGŁAWICA
Kometa Linear 10 stycznia 2013  NGC 2024
(10.01.2013) Dzisiaj mieliśmy okazję robić zdjęcia nieba sterując przez Internet teleskopem INO 2 W Arizonie. Z lewej kometa C/2012 K5 Linear (porównaj news z 9.12.2012), która tego dnia miała jasność zaledwie +13,6.  Jednak na dwuminutowej ekspozycji 15-calowym teleskopem (40 cm) jest dobrze widoczna. Z prawej piękna mgławica NGC 2024 W Orionie, którą fotografowaliśmy po raz pierwszy. I pewnie nie po raz ostatni.

KLUB W ZENICIE
klub astronomiczny  20 grudnia 2012 klub astronomiczny  20 grudnia 2012
(22.12.2012) Na ostatnim w tym roku spotkaniu Klubu Astronomicznego 20 grudnia była wyjątkowo duża frekwencja - jak widać wyżej. Czyżby to z powodu zbliżającego się końca semestru? W następnym semestrze też zapraszamy :)

KOMETA LINEAR
Linear na zdjęciu bez filtrów Linear w sztucznych kolorach
(9.12.2012)  Dzięki życzliwości nieocenionego prof. Lecha Mankiewicza mieliśmy 8 grudnia - mimo braku rezerwacji - dostęp do teleskopu INO1 w Arizonie. Sesja była bardzo udana, na początek zdjęcie komety C/2012 K5 Linear, która tego dnia miała jasność zaledwie +11,2, ale na 2-minutowej ekspozycji wyszła całkiem całkiem.. Z prawej zdjęcie w sztucznych kolorach podkreślających różnice jasności, z lewej "zwykłe" czyli bez żadnych filtrów.

GRUPA Z SP 10
Grupa Z SP 10 pod planetami
(20.11.2012) Dzisiaj po południu odbyły się w obserwatorium zajęcia matematyczno-przyrodnicze dla grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Głogowie współfinansowane przez UE. Pogoda była dobra, zatem m.in. wszyscy  oglądali Księżyc przez dwa teleskopy. Opiekunkami grupy były Panie Beata Dylewska oraz Alina Świdurska.

PIERWSZA PÓŁNOCKA
I A w obserwatorium I A w obserwatorium
(18.11.2012) 16 listopada odbyła się pierwsza PÓŁNOCKA zorganizowana z Panią Ewą Jeleń dla klasy I A. Trwała od 18.30 do północy i - mimo kiepskiej pogody - była udana. I A już pyta o kolejną "nockę". Która klasa następna w kolejce? 

Z GITARAMI POD GWIAZDAMI 2
Obserwacje obserwacje
(22.10.2012) Drugie spotkanie dla nauczycieli Z NSZZ "Solidarność" pod hasłem Z GITARAMI POD GWIAZDAMI (26 października) było bardzo kameralne, być może z powodu nagłego ataku zimy. Ponieważ świecił Księżyc, teleskopy wygrały z gitarami, jak widać na powyższych zdjęciach.

PIĘKNY NABYTEK
NWA 7490 NWA 7490
(22.10.2012) Do naszej kolekcji meteorytów trafiła właśnie płytka świeżo zbadanego diogenitu o nazwie NWA 7490. To fragment skały spod powierzchni planetoidy z pięknym kryształkami oliwinu.

WAŻNA WIZYTA
Antoni Stryjewski przed naszą wystawą kawałek meterytu Brahin
(6.10.2012) 4 października obejrzał naszą wystawę meteorytów wybitny ich znawca - Pan Antoni Stryjewski z Muzeum Mineralogicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Nie tylko obejrzał - przekazał też wiele cennych rad. Podarował nam również kawałek kwarcu szokowego z Francji oraz kawałek pięknego meteorytu Brahin (zdjęcie wyżej z prawej). Naprawdę serdeczne dziękujemy!! No i mamy nadzieję na stałą współpracę..

WARSZTATY W IZERACH
 
 
(4.10.2012) W dniach 2-3 października 10 naszych uczniów uczestniczyło w bardzo udanych warsztatach astronomicznych w Parku Ciemnego Nieba w Górach Izerskich wspólnie z grupą z V LO w Legnicy. Obserwacje oraz wykład prowadził prof. Andrzej Pigulski z Uniwersytetu Wrocławskiego. Serdecznie dziękujemy Pani Iwonie Bronowickiej - głównej organizatorce warsztatów - za zaproszenie nas na to piękne wydarzenie.

TAJEMNICZA WYBAWICIELKA
Koła wyrwane z prowadnic Wyrwany dach obserwatorium
(20.08.2012) 27 lipca po nawałnicach zadzwoniła do mnie (LL) nieznana Pani z ul. Budowlanych alarmując, że dach obserwatorium jest otwarty, a idą burze.. Pojechałem od razu do szkoły i okazało się, że wichura wyrwała ruchomą część dachu obserwatorium i przesunęła go jak widać wyżej na zdjęciach zrobionych komórką. Na szczęście poza kałużami nic gorszego się nie stało, a wezwani strażacy "nastawili" dach jak trzeba.  Szkoła naprawdę dużo zawdzięcza nieznanej Pani, bowiem najbliższa ulewa wlałaby się przez obserwatorium do całego budynku niszcząc po drodze teleskopy i parę innych rzeczy. NAPRAWDĘ SERDECZNIE DZIĘKUJEMY, NIEZNAJOMA PANI!

FASCYNUJĄCE PIORUNY
Burza nad Głogowem Burza nad Głogowem
Burza nad Jakubowem Burza nad Jakubowem
(27.07.2012)  Pierwsza połowa wakacji była dość.. burzliwa. Górne zdjęcia zrobione przez Marcina Kantarowskiego to pioruny nad Głogowem, a dolne wykonane przez Piotra Koniecznego przedstawiają błyskawice nad Jakubowem. Pięknie dziękujemy za zdjęcia. Piorun (błyskawica) to fascynujące zjawisko fizyczne. Warto o nim poczytać choćby w Wikipedii.

PODWÓJNE ZAKRYCIE
Niebo o świcie 15 lipca 2012 Odkrycie Jowisza 15.07.2012
(17.07.2012) Zakrycie Jowisza przez Księżyc o świcie 15 lipca było w Głogowie podwójne, bowiem oba obiekty były jeszcze zakryte przez chmury. Mimo to udało się zrobić powyższe zdjęcie z prawej - to Jowisz tuż po wyjściu zza brzegu Księżyca (aparat Canon, zoom 12). Z lewej niebo w tym samym czasie.



Starsze wiadomości są dostępne w archiwum

 

English version

Hands-on Universe

Webcam Astronomy

Fist Law

INO

EAAE

Download

Klub Astronomiczny

Głogowski Informator Kosmiczny

Zapraszamy!

Prawo Pięści

Zrozumieć gwiazdy

Użyteczne linki

Archiwum

TKO

Borowice w Kudowie

UFO

Fizyka w II LO

II Liceum Ogólnokształcące

im. Mikołaja Kopernika w Głogowie

Polska

67-200 Głogów, ul. Daszyńskiego 15,

tel. 076 7286530 fax 076 7286531

E-mail:
 obserwatorium(małpa)lo2.pl