I

 

     
     
Aktualności

Obserwatorium

Planetarium

Obserwacje (zaćmienia)

Księżyc

Mars

Jowisz

Saturn

Inne obserwacje

Meteory i meteoryty

Zjawiska atmosferyczne

Życie w obserwatorium

Obozy i warsztaty

Konferencje

Rok Astronomii

Przejście Wenus

Cele i sposoby działania

Podstrony uczniów i bywalców

II LO w Głogowie

 

 


Głogowski Informator Kosmiczny na maj - sprawdź 
tutaj!

DYPLOMANCI 2016
 
(29.04.2016) 28 kwietnia stali bywalcy Klubu Astronomicznego na ostatnim w tym roku szkolnym spotkaniu otrzymali tradycyjne dyplomy. Więcej w dziale Klub Astronomiczny. Zapraszamy w październiku.

DWIE KLASY Z SP 6

(26.04.2016) Dzisiaj odwiedziły nas dwie klasy ze Szkoły Podstawowej nr 6: I A i I C pod opieką pań: Wiesławy Dobrzańskiej oraz Alicji Mączki. W programie wirtualne niebo i rzeczywiste Słońce, ciekawe doświadczenia i wiele wiele pytań na przykład o czarne dziury :)

JOWISZ I KAPPA LEO
 
(25.02.2016) Założyciel naszego obserwatorium Roman Bochanysz nadal aktywnie obserwuje niebo z pomocą niewielkiego teleskopu. Wyżej z lewej zdjęcie Jowisza uzyskane z filmu z pomocą programu Registax, z prawej ciekawa konfiguracja w otoczeniu Jowisza. Żeby zidentyfikować obiekty, kliknij na odpowiadni obrazek ze Stellarium tutaj. Więcej Jego zdjęć można zobaczyć na stronie http://cyklon.nazwa.pl/pol/news.php.

SZEŚCIOLATKI Z SP 14
   
(25.02.2016) 24 lutego odwiedziła nas klasa I C ze Szkoły Podstawowej nr 14. Mimo braku pogody było co robić.  Bardzo miła wizyta. Pięknie dziękujemy!

AKUSTYCZNA WYCIECZKA

(19.02.2016) 19.02 15-osobowa grupa naszych uczniów była na naukowej wycieczce we Wrocławiu. Najpierw zwiedzaliśmy HUMANITARIUM, gdzie można samodzielnie eksperymentować przy wielu stoiskach w bardzo ciekawy sposób. Kolejnym etapem był Wydział Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, gdzie obejrzeliśmy m. in. specjalne pomieszczenia do badań akustycznych. Oprowadzał nas Michał Łuczyński (pierwszy z lewej na zdjęciu) - nasz absolwent, który pozostawił po sobie w szkole oprócz wielu wspomnień na przykład zegar słoneczny i swój wkład do galerii zdjęć astronomicznych  (patrz dział PODSTRONY UCZNIÓW..) Serdeczne dzięki!

ŚWIETLICA Z SP 12
  
(26.01.2016) Jak co roku odwiedziła nas miła grupa ze świetlicy ze Szkoły Podstawowej nr 12. Pogoda była kiepska, ale tematów do zajęć nie brakowało, co trochę widać na powyższych zdjęciach.

ALDEBARAN I KSIĘŻYC
 
(2.01.2016) Zakrycie Aldebarana przez Księżyc 23 grudnia obserwował (i robił zdjęcia oraz filmy!) Roman Bochanysz. Powyżej dwa z nadesłanych zdjęć. Z lewej moment przed zakryciem (zdjęcie trochę podretuszowane, żeby Aldebaran był w ogóle widoczny). Film znakomicie ilustrujący całe zjawisko umieścił pan Roman w youtube.com, można go zobaczyć tutaj. Bardzo ciekawe zakrycia będą do zobaczenia w nocy z 19 na 20 stycznia. Sprawdź klikając obok z prawej na Głogowski Informator Kosmiczny.

APARAT i H ALFA
 
(12.11.2015) "Oswajanie" małej lunety Coronado do obserwacji Słońca z filtrem H alfa trwa. 10 grudnia pierwsze zdjęcia z pomocą zwykłego aparatu przykręconego za okularem wykonał Roman Bochanysz. Są trochę nieostre, ale dobrze widać dwie protuberancje: nad brzegiem słonecznej tarczy oraz na tle tarczy (czarna pręga).

ZNAJDŹ RÓŻNICE
 
(10.11.2015) Na obu zdjęciach wykonanych kamerką internetową przykręconą w ognisku 15-cm teleskopu widoczna jest ta sama grupa plam słonecznych w odstępie jednego dnia. Co się zmieniło? W którym dniu była lepsza widoczność?

ZNIKAJĄCA GRUPA PLAM
 
(1.10.2015). Powyżej dwa zdjęcia tej samej grupy plam słonecznych wykonane w odstępie 3 dni z pomocą kamerki internetowej przykręconej w ognisku 15-centymetrowego teleskopu. Drugie było robione w gorszych warunkach.

ZDJĘCIA ZE SMARTFONA
 
(30.09.2015) Powyżej 3 zdjęcia zaćmienia zrobione przez Mateusza Polańskiego w naszym obserwatorium. Mateusz wykonał je z pomocą swojego  smartfona trzymanego przy okularze 15-centymetrowego teleskopu.

NOC CAŁKOWITEGO ZAĆMIENIA
 
(29.09.2015) 22 osoby rozszerzające fizykę miały całonocne warsztaty w noc całowitego zaćmienia Księżyca (27/28 września). Pogoda dopisała i oprócz pięknego zaćmienia mogliśmy podziwiać choćby Wenus czy mgławice w Orionie i w Andromedzie. W międzyczasie udało się przeprowadzić sporo doświadczeń - co widać na przykład na zdjęciu z prawej. Zdjęcia zaćmienia wykonane przez uczestników zamieścimy "za chwilę".

223 ZDJĘCIA
 
(28.09.2015) Aż 223 zrobione przez siebie zdjęcia zaćmienia umieścił w sieci twórca naszego obserwatorium Pan Roman Bochanysz. Wyżej zamieszczamy dwa przykładowe, wszystkie można zobaczyć tutaj.

PIĘKNE ZAĆMIENIE
 
(28.09.2015) Noc całkowitego zaćmienia Księżyca była u nas pogodna i piękna. Jako pierwszy nadesłał nam swoje zdjęcia Pan Janusz Jurek z pobliskiej Szlichtyngowej. Więcej swoich zdjęć zamieszcza na swojej stronie w facebooku.

PIERWSZA WIZYTA

(25.09.2015) Dzisiaj nasze obserwatorium odwiedzili wychowankowie Domu Dziecka z ul. Maczka 7 w Głogowie: Bartosz Król, Natalia Kowszyn, Andżelika Szpiczakowska, Sebastian Szpiczakowski, Paweł Herbik, Krystian Olszewski oraz Kacper Olszewski razem z Paniami Elżbietą Górską i Martyną Skowrońską. Udało się obejrzeć plamy na Słońcu i wiele innych rzeczy. Zapraszamy ponownie!

ALE PLAMY!
 
(20.09.2015) Jeszcze dwa zdjęcia z wakacji. Pan Roman Bochanysz (patrz poprzedni news) udokumentował w ten sposób rozwój grupy plam słonecznych.

NIEOCZEKIWANY PRZELOT
 
(03.09.2015) Z przyjemnością informujemy, że założyciel naszego obserwatorium będący już na emeryturze Pan Roman Bochanysz obserwuje niebo i robi zdjęcia przez swój własny teleskop. 6 sierpnia zaobserwował przelot "niezidentyfikowanego" obiektu przed tarczą słoneczną (zdjęcia wyżej). Prawdopodobnie był to meteor. Dokładniejszy opis wraz z całym filmem został przez niego zamieszczony na stronie (kliknij tutaj)

V LETNIA SZKOŁA

(05.07.2015) 3 lipca w Parku Ciemnego Nieba w Górach Izerskich zakończyła się V Letnia Szkoła Polskiego Oddziału EAAE. Więcej możesz przeczytać w dziale EAAE.
 

Starsze wiadomości są dostępne w archiwum

 

English version

Hands-on Universe

Webcam Astronomy

Fist Law

INO

EAAE

Download

Klub Astronomiczny

Głogowski Informator Kosmiczny

Zapraszamy!

Prawo Pięści

Zrozumieć gwiazdy

Użyteczne linki

Archiwum

TKO

Borowice w Kudowie

UFO

Fizyka w II LO

II Liceum Ogólnokształcące

im. Mikołaja Kopernika w Głogowie

Polska

67-200 Głogów, ul. Daszyńskiego 15,

tel. 076 7286530 fax 076 7286531

E-mail:
 obserwatorium(małpa)wp.pl