I

 

     
     
Aktualności

Obserwatorium

Planetarium

Obserwacje (zaćmienia)

Księżyc

Mars

Jowisz

Saturn

Inne obserwacje

Meteory i meteoryty

Zjawiska atmosferyczne

Życie w obserwatorium

Obozy i warsztaty

Konferencje

Rok Astronomii

Przejście Wenus

Cele i sposoby działania

Podstrony uczniów i bywalców

II LO w Głogowie

 

 


PIKNIK WARSZAWSKI - AKCENT
GŁOGOWSKI
namiot 113.. .. i część głogowska
(31.05.2009) 30 maja odbył się w Warszawie 13 piknik naukowy - największa plenerowa impreza popularnonaukowa w Europie. Na zaproszenie organizatorów w jednym ze stoisk sesję internetową na teleskopie INO prowadził opiekun naszego obserwatorium, co trochę widać na załączonym obrazku.

ŚWIETLICA Z SP 12
Część grupy z SP 12 .. i pozostała część z jedną Panią (druga się jakoś nie zmieściła)
(27.05.2009) Dzisiaj odwiedziła nas przemiła grupa ze świetlicy ze Szkoły Podstawowej nr 12 z dwoma Paniami.. Pytań było tyle, że nie było żadnego wykładu, tylko rozmowa o Kosmosie, potem Słońce przez teleskop i.. meteoryty w zaintrygowanych rękach.. Umówiliśmy się na jesień..  wieczorem!

II LO IM. KOPERNIKA.. ALE Z LESZNA
grupa z Leszna
(23.05.2009) W sobotę rano odwiedziła nas grupa z II LO im. M. Kopernika w Lesznie z Panem Krzysztofem Pobereżnym. Głównym celem odwiedzin była chęć nauczenia się obsługiwania sterowanego przez Internet teleskopu INO, co też udało się zrobić mimo złej pogody w Arizonie (symulator!). Wszyscy obejrzeli też dokładnie pełną wystawę meteorytów. Ponieważ nasz bliźniaczy ogólniak z Leszna właśnie przygotowuje się do otwarcia na dachu porządnego obserwatorium - zanosi się na dłuższą owocną współpracę.

"POD WIELKIM DACHEM NIEBA"

(22.05.2009) Dzisiaj wieczorem odbyło się w naszym obserwatorium pierwsze spotkanie z piosenką turystyczną i poetycką "POD WIELKIM DACHEM NIEBA". Było jak widać wyżej, jesienią będzie następne śpiewające spotkanie.

 KOLEJNE KRATERY NAMIERZONE
Kto zidentyfikuje te szczególy?zidentyfikowane kratery
(18.05.2009) Kolejne kratery ze zdjęć z 17 kwietnia (patrz niżej) namierzone! Tym razem dokonały tego: Ewa Szuszkiewicz oraz Małgorzata Pezowicz. Gratulujemy!
DŁUGI WIECZÓR Z POLKOWICAMI
Grupa z Polkowic
(12.05.2009) Cały wieczór aż do północy spędziła u nas grupa z Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach pod opieką Pani Izy Jarosz. Pogoda dopisała, więc oglądaliśmy Saturna i.. piękny przelot Stacji Kosmicznej, dużo też rozmawialiśmy o Wszechświecie.
 
 
ANDRZEJ S. PILSKI W GŁOGOWIE
Andrzej S. Pilski w trakcie wykładu Pan Dyrektor odsłania wystawę meteorytów
(12.05.2009) Dzisiaj odwiedził naszą szkołę znany polski astronom z Fromborka Andrzej S. Pilski. O godz. 10 miał prezentację dla uczniów, a o godz. 12 dla nauczycieli fizyki, geografii i przyrody szkół Powiatu Głogowskiego na temat MATERIA UKŁADU SŁONECZNEGO. Potem w obserwatorium Pan Dyrektor odsłonił stałą wystawę meteorytów OKRUCHY NIEBA (która podczas tej wizyty znacznie się wzbogaciła!). Album z tych wydarzeń do zobaczenia tutaj
INO 2 NA H ALFA
M 8 M 16 M 27 M 20
(9.05.2009) Dzisiejszą sesję internetową na 40-cm teleskopie INO 2 prowadził Patryk Czajkowski. Ponieważ była pełnia Księżyca (bardzo kiepska widoczność mgławic z powodu jasnego tła), postanowiliśmy robić zdjęcia w filtrze H alfa, który przepuszcza tylko jedną długość fali: 656 nm (światło czerwone emitowane przez gorący wodór). Wyniki - bardzo zachęcające - powyżej. Wszystkie te obiekty były już przez nas fotografowane w "normalnym" świetle przez mniejszy teleskop INO 1 (zobacz np GALERIĘ ŁUKASZA GAWŁOWSKIEGO w dziale PODSTRONY UCZNIÓW I BYWALCÓW).

KLUB JUŻ NA WAKACJACH
rozdanie dyplomów

(7.05.2009) W tym roku szkolnym Klub już zakończył działalność – dokładnie 7 maja rozdaniem dyplomów. Podsumowanie tegorocznych spotkań oraz lista dyplomantów na specjalnej podstronie - patrz tutaj. Zapraszamy w następnym roku szkolnym od 1 października.  A szybciej na sesje INO w soboty 9 oraz 23 maja w godzinach od 10 do 12.

KOLEJNE KRATERY
Identyfikacja kraterów
(04.05) Kolejne kratery zidentyfikowane! Tym razem dokonał tego Krzysztof Domagała. Gratulacje i.. szóstka! Jeszcze parę zdjęć do identyfikacji pozostało (patrz newsy poniżej). Kto teraz?

OKRUCHY NIEBA
Kainsaz Dimmitt
(02.05) Nasza mała ekspozycja meteorytów wzbogaciła się właśnie o dwa piękne okruchy nieba, które już można podziwiać w gablocie w obserwatorium. Więcej informacji o tych okazach po kliknięciu na obrazek..

SZKOŁA Z KROMOLINA
cała grupa, ale.. bez opiekunek
Gdzie to słońce?chmury przez teleskop
(30.04) Dzisiaj odwiedziła nas grupa ze Szkoły Podstawowej w Kromolinie, a wizytę tę zorganizowała Pani Iwona Wolnik. Oglądaliśmy prezentację o tym, co widać na niebie, a potem Słońce bez plam, meteoryty i.. chmury.

SATURN I BARLOW
Saturn 2 kwietnia w 15-cm teleskopie  Saturn w tym samy teleskopie z soczewką Barlowa
(23.04) 22 kwietnia Michał Marciniak, Damian Pisarski i Tomek Zawicki podjęli pierwszą próbę sfotografowania Saturna naszym 15-cm teleskopem z pomocą soczewki Barlowa, która zwiększa powiększenie. Były trudności, więc na razie efekty są takie jaki widać. Z prawej uzyskane zdjęcie (były kłopoty z ogniskowaniem, dlatego wystarczy czarnobiałe). Z lewej dla porównania Saturn złapany przez ekipę obserwującą 2 kwietnia bez pomocy Barlowa.

PRÓBY NA INO2
M 27 m 57
(21.04) 18 kwietnia mogłem sam popróbować nowy 40-cm teleskop INO 2 (w Arizonie, sterowany przez Internet). Ma o wiele większe możliwości od dotychczas przez nas używanego 25-cm, ale.. prowadzenie szwankuje, i przy ekspozycjach dłuższych niż minuta gwiazdy są wyraźnie rozmazane. Powyżej dwa zdjęcia z tej sesji.  L.L.

KONIEC KSIĘŻYCOWEJ SERII
Kto zidentyfikuje te szczególy? Kto zidentyfikuje te szczególy?
 Kto zidentyfikuje szczegóły? Kto zidentyfikuje te szczególy? 
(17.04) Powyżej kolejne - chyba już ostatnie z księżycowej serii - zdjęcia zrobione 15-cm teleskopem dzięki kilku wspaniałym wieczorom w obserwatorium. Te zdjęcia zostały zrobione 6 kwietnia około godziny 22. Czekamy na identyfikacje, przeróbki itd. Najlepsze opublikujemy, i to z przyjemnością! W  dziale KSIĘŻYC są również zdjęcia zrobione 25-cm teleskopem. Niektóre twory się powtarzają. Kto je odnajdzie?

GIMP W RĘKU PATRYKA
CO TO ZA KRATERY?
identyfikacja obiektów zdjęcia z prawej obiekty zidentyfikowane na obrazku z lewej 
(16.04) Patryk Czajkowski ściągnął  zdjęcia Księżyca z poniższych newsów i obrobił je w programie GIMP łagodząc kolor i uwypuklając szczegóły. Dobre efekty widać wyżej. Ponadto Partyk dokonał bardzo udanej identyfikacji wielu szczegółów księżycowej powierzchni - patrz środkowy obrazek. Gratulacje i.. szóstka! Lada dzień zamieścimy kolejne zdjęcia zrobione 6 kwietnia.  Z góry zachęcamy do obróbki oraz identyfikacji. Szczególnie czekamy na uzyskanie koloru zbliżonego do "księżycowego". Kamerka bardzo go poczerwienia..

NIEUDANA SESJA I UDANY KSIĘŻYC
Kto zidentyfikuje te kratery? Kto zidentyfikuje te kratery? Kto zidentyfikuje te kratery?
(9.04) W Wielki Czwartek mieliśmy mieć sesję na większym teleskopie INO, ale.. okazało się, że nie był on dostępny. Uczniowie kierując się niewątpliwą intuicją po prostu nie przyszli. Zamiast zdjęć z INO zamieszczamy powyżej świeżo obrobione zdjęcia Księżyca uzyskane 2 kwietnia około godziny 20 (news niżej). Kto zidentyfikuje te kratery oraz inne formacje? Szczególnie honorowane będą identyfikacje tworów błyskających za granicą cienia.. Czy ktoś dzisiaj wie, że nosi ona piękną nazwę: terminator?

NIEZIEMSKIE PIĘKNO KSIĘŻYCA..
CZY WAS NIE ZACHWYCA?
Co to za kratery? piękny krater w pięknym otoczeniu
(4.04) Nie wytrzymałem..  Sam pojechałem w sobotni wieczór do obserwatorium, by zrobić te zdjęcia 15-cm teleskopem z pomocą naszej kamerki. Kto zidentyfikuje najważniejsze kratery i inne formacje? Z przyjemnością opublikujemy..  Dla ułatwienia: zdjęcia zostały zrobione około godziny 20 4 kwietnia. Wciąż czeka na obróbkę materiał z 2 kwietnia. Kto go opracuje?                                                                                        Ludwik L.

DWIE ZE STU GODZIN
kolejka do Saturna kolejka do Księżyca
(3.04) W ramach światowej akcji "100 godzin astronomii" (która z kolei odbywa się w ramach ROKU ASTRONOMII) w piątek 3 kwietnia zaprosiliśmy wszystkich chętnych mieszkańców Ziemi Głogowskiej na obserwacje Księżyca i Saturna w godzinach 19-21. Tłumów nie było, ale ci co przyszli, mieli okazję spokojnie i do woli się przyjrzeć pierścieniom Saturna i podziwiać nieziemskie piękno pofałdowanego Księżyca. Takie otwarte dla wszystkich pokazy będziemy jeszcze organizować!

ZA CIOSEM.. I SĄ NOWE FILMY!
cała grupa obserwatorów
przy pracy przy pracy
(02.04) Nadal pogoda (wreszcie po paru miesiącach), więc trzeba iść za ciosem i dlatego kolejne obserwacje. Tym razem grupa widoczna wyżej zrobiła kilka filmów Księżyca i Saturna przez mniejszy teleskop. Wyniki zamieścimy, jak tylko zostaną opracowane..

NARESZCIE PO DŁUGIEJ ZIMIE
grupa pracuje  grupa pozuje
(31.03) Dzisiaj po długiej zimowej przerwie (fatalna pogoda, długi remont etc) zaczęliśmy wreszcie obserwacje nieba. Na początek Księżyc - piękne kratery! Potem Saturn z wąskimi teraz pierścieniami. No i Tytan. Mieliśmy tylko godzinę pięknego nieba. Na początek dobre i to. Co dalej?

2 x M 81
M81 w 10-calowym teleskopie  M81 w 16-calowym teleskopie
(27.03) Podczas internetowej sesji 26 marca z obserwatorium INO w Arizonie zrobiliśmy 60-sekuntową ekspozycję galaktyki M 81 w mniejszym czyli do tej pory używanym 10-calowym teleskopie oraz nowym większym 16-calowym, którego dopiero się uczymy. No i zagadka? Które zdjęcie pochodzi z którego teleskopu? Lewe z mniejszego.. Ale prawe jest zrobione przy binningu równym 4 to znaczy sygnał z 4 pikseli został "władowany" do jednego.  Czy ktoś potrafi odnaleźć te same gwiazdy na obu zdjęciach? Dlaczego są tak inne?

MAŁY I DUŻY LULIN
Lulin czarnobiały w mniejszym teleskopie Lulin kolorowy w mniejszym teleskopie
Lulin w większym teleskopie  Lulin w większym teleskopie
(04.03) W sobotę 28 marca udało się nam dostać dodatkową krótką sesję na INO, i to na dwóch teleskopach naraz: mniejszym (25 cm) oraz nowym większym (40 cm). Wykorzystaliśmy je do złapania komety LULIN. Pogoda była kiepska, a kometa poruszała się tak szybko, że kolorowe plamki na zdjęciach to gwiazdy, które zdążyły się już przesunąć względem komety, gdy były robione zdjęcia w kolejnych filtrach RGB. Większy teleskop był w dodatku fatalnie rozogniskowany, na co nie mieliśmy wpływu. Mimo to Tomek Zawicki wycisnął z tych obrazków z dużego teleskopu to co widać wyżej na dolnych miniaturach..
 

Starsze wiadomości są dostępne w archiwum


 

English version

Hands-on Universe

Webcam Astronomy

Fist Law

INO

EAAE

Download

Klub Astronomiczny

Głogowski Informator Kosmiczny

Zapraszamy!

Prawo Pięści

Zrozumieć gwiazdy

Użyteczne linki

Archiwum

TKO

Borowice w Kudowie

UFO

Fizyka w II LO

II Liceum Ogólnokształcące

im. Mikołaja Kopernika w Głogowie

Polska

67-200 Głogów, ul. Daszyńskiego 15,

tel. 076 7286530 fax 076 7286531

E-mail:
 obserwatorium(małpa)wp.pl