I

 

     
     
Aktualności

O nas

Obserwacje (zaćmienia)

Księżyc

Mars

Jowisz

Saturn

Zjawiska atmosferyczne

Życie w obserwatorium

Obozy i warsztaty

Konferencje

Przejście Wenus

Cele i sposoby działania

Podstrony uczniów i bywalców

II LO w Głogowie

 

 

 
II LO IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA
grupa z II LO w Lesznie
(09.05) Wieczorem gościliśmy w obserwatorium grupę z II LO im. Mikołaja Kopernika..  ale z Leszna! I tam również chcą się zajmować astronomią i budują na płaskim dachu obserwatorium!! Grupę przyprowadził Pan Krzysztof Pobereżny. Tak, przyprowadził. Z Serbów, bo ich bus utkwił w ogromnym korku z powodu remontu Różowego Mostu. Grupa chciała się zapoznać przede wszystkim z programem HANDS-ON UNIVERSE oraz z WEBCAM ASTRONOMY. Ponieważ był piękny wieczór, więc obejrzeliśmy Księżyc i Saturn przez oba teleskopy.

WYNIKI KSIĘŻYCOWEGO KONKURSU
Kratery według Artura Kratery według Krzyśka
(08.05) Na konkurs ogłoszony w newsie KSIĘŻYC KAROLINY I ARTURA wpłynęły - jeszcze przed długim weekendem - 3 prace. Z lewej identyfikacja kraterów, którą nadesłał Artur Reszka razem z opisem , a z prawej próba, którą przysłał Krzysztof Domagała.  Na  kartce przedstawił swoją propozycję Tomasz Zawicki. Wszyscy są z klas pierwszych, obiecane oceny dostaną przy najbiższej okazji.

POLOWANIE NA MERKUREGO!
(01.05) W pierwszej połowie maja mamy dość rzadką okazję zobaczyć MERKUREGO! Szczegóły w dziale GŁOGOWSKI INFORMATOR KOSMICZNY. Kto zrobi zdjęcie Merkurego? Chętnie zamieścimy na stronie, a i szóstka się znajdzie (dla uczniów II LO)

NOWA GALERIA!!!!
(25.04) Rafał Czyż i Damian Matuszczak zapraszają do swojej nowej galerii w dziale PODSTRONY UCZNIÓW I BYWALCÓW. Warto przeczytać, a przede wszystkim obejrzeć!!!!
No i warto pójść w ich ślady. Zachęcamy! Zamiast się nudzić podczas długiego weekendu może lepiej podglądać Wszechświat?

POLKOWICE, KANAPKI I SATURN
GRUPA Z POLKOWIC
(24.04) Późnym wieczorem odwiedziła nas grupa z Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach, której opiekunem był Piotr Leśniewski. Pogadaliśmy trochę o ekspansji Wszechświata, supernowych etc, no i pooglądaliśmy Marsa i Saturna, bo pogoda była niezła. Saturn nieźle nawet wychodził na zdjęciach robionych komórkami. Obserwacje trwały tak długo, że ekipa specjalna musiała wychodzić po kanapki..

DYPLOMY ROZDANE
Prawie wszyscy dyplomanci 22 kwietnia
(22.04) 22 kwietnia odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie KLUBU ASTRONOMICZNEGO (w następny wtorek jest odwołane!). Najbardziej wierni bywalcy zostali uhonorowani specjalnymi dyplomami. Po kilku toastach (colą) wymieniono kontakty i.. do zobaczenia. Klub wznowi działalność 1 października. Już dziś zapraszamy. Listę dyplomantów można zobaczyć tutaj

KSIĘŻYC KAROLINY i ARTURA
Księżyc prawie pełnia księżyc
(21.04) Powyższe zdjęcia Księżyca  w kiepskich warunkach (wysokie chmury przesłaniające naszego satelitę) zrobiła w czasie ostatniej "nocki" Karolina Nowakowska po prostu przystawiając swój aparat do okularu teleskopu. Teleskopem cały czas sterował Artur Reszka. Wyniki są bardzo zachęcające! Karolina dostanie - oczywiście - szóstkę. Dostanie ją także pierwszy uczeń, który zidentyfikuje co najmniej 10 różnych kraterów na zdjęciach Karoliny..

POLOWANIE NA SATELITY - KONKURS
Ogłaszamy konkurs na najlepsze filmiki pokazujące przeloty satelitów. Szczególnie cenione będą filmy z przelotu ISS lub z błysków Irydium. Szczegóły dotyczące czasu przelotu itd w dziale GŁOGOWSKI INFORMATOR KOSMICZNY (i linki tam podane). Najlepsze "dzieła" umieścimy na stronie, nagrodzimy szóstką itp.

PIERWSZA B I PIERWSZA C

I b oraz I c z wychowawcami nocną porą

Noc z 18 na 19 kwietnia spędziły w szkole (w zupełnie dobrowolnym składzie) klasy ! B i C z wychowawcami! Mimo chmur udało się poobserwować Księżyc i Saturn, pograć w piłkę, poza tym pogadaliśmy na temat: "co widać na niebie".

WRESZCIE ARIZONA!
Galaktyka NGC 4565 Mgławica planetarna M 27 Gromada kulista M 5

W sobotę 5 kwietnia wreszcie udała się sesja obserwacyjna z teleskopem INO (szczegóły na odpowiedniej podstronie). Dwie poprzednie zupełnie nie wypaliły z powodu kłopotów z łącznością.  Powyżej przykłady zrobionych zdjęć. Chętni do obróbki pozyskanych surowych materiałów mogą się zgłaszać :)

SATURN W NOWYM TELESKOPIE
Saturn Saturn
Jeszcze 10 marca udało się nam - a konkretnie Panu Dariuszowi Kuczko - wycelować nowy teleskop na Saturna. Efekty powyżej. Nowym teleskopem Bressera robi się zdjęcia z cudowną łatwością, jeśli porównać to ze "starym" teleskopem Uniwersała.

OSTATNIE WARIACJE
obserwacje Saturna, Marsa, M42 prof. Łuczyński wykłada..
W piątek 28 marca odbyłyt się w naszym obserwatorium ostatnie "pólnocne" NAUKOWE WARIACJE.  Ta grupa z Panią Marzeną Budnik trafiła wreszcie na pogodę, toteż większość czasu zabrały obserwacje Saturna, Marsa oraz Wielkiej Mgławicy w Orionie. Potem zrobiliśmy kilka filmów Saturnowi korzystając z nowego teleskopu i uzyskaliśmy jego zdjęcie. Prof. Maciek Łuczyński - który wziął się nie wiadomo skąd - przygotował naprędce i pokazał doświadczenie z siatką dyfrakcyjną (płytą CD).

ŚWIETLICA Z SP 12
Wychowankowie świetlicy w obserwatorium
W czwartek 6 marca odwiedzili nas wychowankowie świetlicy ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Głogowie. Pogoda była kiepska, ale porozmawialiśmy o Słońcu, planetach i spadających gwiazdach.. Pytań było tak mnóstwo, że nie można było na wszystkie odpowiedzieć. Zapraszamy jeszcze raz!

Jeszcze jedno
Platon, piękne góry w cieniu etc
Klub Astronomiczny 4 marca pracował zbiorowo nad wybranym przez siebie filmem Księżyca zrobionym kamerką internetową przymocowaną do 15-cm teleskopu Bressera. Zdjęcie jest bardzo podobne do uzyskanego wcześniej (patrz niżej).

Starsze wiadomości są dostępne w archiwum

 

English version

Hands-on Universe

Webcam Astronomy

Fist Law

INO

Klub Astronomiczny

Głogowski Informator Kosmiczny

Zapraszamy!

Prawo Pięści

Zrozumieć gwiazdy

Użyteczne linki

Archiwum

TKO

Fizyka w II LO

II Liceum Ogólnokształcące

im. Mikołaja Kopernika w Głogowie

Polska

67-200 Głogów, ul. Daszyńskiego 15,

tel. 768331613 fax 768341962

E-mail:
obserwatorium(małpa)lo2.pl