I

 

     
     
Aktualności

Obserwatorium

Planetarium

Obserwacje (zaćmienia)

Księżyc

Mars

Jowisz

Saturn

Inne obserwacje

Meteory i meteoryty

Zjawiska atmosferyczne

Życie w obserwatorium

Obozy i warsztaty

Konferencje

Rok Astronomii

Przejście Wenus

Cele i sposoby działania

Podstrony uczniów i bywalców

II LO w Głogowie

 

 


SZKOŁA Z CHOCIANOWA

(23.06.2015) Dzisiaj po południu gościliśmy grupę uczniów z klas 1-6 ze Szkoły Podstawowej w Chocianowie. Grupę "przywiózł" Pan Stanisław Róg. Pogoda nie sprzyjała, ale program wizyty i tak był bardzo napięty - tyle jest ciekawych rzeczy  do obejrzenia i zrobienia w obserwatorium!

PRZEDSZKOLE nr 5
 
(16.06.2015) Dzisiaj odwiedziła nas grupa 6-7 latków z Przedszkola nr 5 z Paniami Dorotą Jasińską oraz Dorotą Kaczmarek. Pogoda była kiepska, ale.. na pół godziny Słońce wyszło zza chmur. Wykorzystaliśmy to w pełni - przedszkolaki obejrzały Słońce przez 3 teleskopy na 3 możliwe sposoby!

MAJÓWKA Z PROTUBERANCJĄ

.
 
(18.05.2015) Klasa I E wybrała się 13 maja na majówkę z lunetą Coronado wyposażoną w filtr H alfa. Okazało się, że właśnie widać na Słońcu piękną wielką protuberancję, którą nie tyllko udało się spokojnie poobserwować lecz również sfotografować przykładając smarfton do okularu lunetki. Więcej takich udanych majówek!

ALDEBARAN Z KSIĘŻYCEM

(4.05.2015) Wieczorem 21 kwietnia Aldebaran - jedna z najjaśniejszych gwiazd na niebie - znalazł się tuż obok Księżyca. Uwiecznił to na powyższym zdjęciu robionym z trzymanego ręką aparatu (dlatego lekko poruszonym) Piotr Konieczny. Dziękujemy!!

KLUB NA WAKACJACH

(1.05.2015) 30 kwietnia odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie Klubu Astronomicznego. Listę dyplomantów oraz harmonogram wszystkich spotkań w tym roku szkolnym można zobaczyć w dziale Klub Astronomiczny.

PROTUBERANCJE PIERWSZY RAZ 

(31.03.2015) Podczas zaćmienia Słońca 20 marca udało się zrobić pierwsze zdjęcia protuberancji (wyrzuty materii słonecznej) w naszym obserwatorium z pomocą małej lunety z filtrem H-alfa firmy CORONADO. Zdjęcia zostały zrobione "przy okazji" obserwacji zaćmienia z pomocą smartfonów trzymanych za okularem. Autorem tego z lewej jest Bartosz Kozyra, a tego z prawej Jerzy Mirski. A więc można tak łatwo zrobić zdjęcia protuberancji! Warto na przyszłość opracować bardziej staranną metodę.

DWUDNIOWE WARSZTATY
 
(25.03.2015) W dniach 24 i 25 marca miała w obserwatorium dwudniowe warsztaty druga grupa z zaprzyjaźnionego V LO w Legnicy z Panią Iwoną Bronowicką (wizyta pierwszej grupy - patrz news z 27.02). Pogoda dopisała, więc obserwowaliśmy, obserwowaliśmy.. Księżyc, Jowisz, Wenus, gwiazdy podwójne, następnego dnia Słońce z piękną protuberancją. Wieczorny spacer po starym mieście dopełnił całości. Było miło i pięknie. Szkoda, że już było!

ZAĆMIENIE SŁOŃCA 20 MARCA
 
(20.03.2015) Pogoda dopisała i kilkaset osób z wielu szkół - w tym Starosta Głogowski -  obserwowało zaćmienie Słońca w naszym obserwatorium przez 4 teleskopy i na różne sposoby: dwa ekrany (na przykład zdjęcie z lewej), obraz z kamerki (zdjęcie z prawej), filtr H alfa. Jak to u nas wyglądało - można zobaczyć w albumie zdjęć tutaj. Zamieścimy pewnie jeszcze wiele zdjęć, które dotrą.
Dużo zdjęć można zobaczyć w relacji Radia Elka 
tutaj .

PLAMA PRZED ZAĆMIENIEM

(17.03.2015) Przygotowując sprzęt do zaćmienia Słońca "odkryliśmy" kamerką przykręconą do teleskopu sporą plamę słoneczną z dwoma mniejszymi (na prawo i w górę od głównej). Prognoza pogody jest dobra, zatem prawdopodobnie będzie można w piątek 20 marca oglądać u nas zaćmienie razem z plamą (oby nie dosłownie!).

NOWY STARY SATURN
 

(12.03.2015) Dziś Klub Astronomiczny zaznajamiał się z techniką WEBCAM ASTRONOMY (patrz dział o tej nazwie). W ramach ćwiczenia obrobiliśmy film zrobiony 4 listopada 2005 roku (zdjęcie wtedy uzyskane jest po prawej). Dzisiaj uzyskane zdjęcie jest po lewej. Warto je porównać. Każdy, kto chce ćwiczyć tę technikę, może ściągnąć pliki w dziale DOWNLOAD.

1F z SP 7
 
(09.03.2015) 4 marca rano odwiedziła nas klasa 1 F (z Panią Ewą Paczyńską) ze Szkoły Podstawowej nr 7. Mimo złej pogody spędziliśmy ciekawe i pracowite dwie godziny. Ciekawość świata była tak duża, że nie udało się odpowiedzieć na wszystkie pytania! Zatem umówiliśmy się na kolejne spotkanie. Do zobaczenia!

LEGNICA W GŁOGOWIE
 
(27.02.2015) W dniach 24 i 25 lutego grupa uczniów z Panią Iwoną Bronowicką z zaprzyjaźnionego z nami V LO im. J. Heweliusza w Legnicy miała w naszym obserwatorium dwudniowe warsztaty. W programie była m. in. praktyczna nauka obsługi teleskopów, obserwacja Księżyca, Jowisza oraz Słońca, a nawet nocne zwiedzanie Głogowa! Było świetnie - czekamy na zapowiadaną drugą grupę :)

"WŚRÓD GWIAZD"
 
(16.01.2015) Wieczorem 13 stycznia odwiedzili nasze obserwatorium wychowankowie (wraz z wychowawczyniami) świetlicy ze Szkoły Podstawowej nr 12. Coroczne wizyty stały się już miłą tracycją i mamy nadzieję na dalszy ciąg tej dobrej współpracy.

MIKOŁAJKOWA NOCKA
 
(07.12.2014) 5/6 grudnia odbyła się kolejna nocka "astronomiczna", choć z powodu złej pogody była przede wszystkim "fizyczna". Ważnym akcentem było umieszczenie w przestrzeni (obserwatorium) modelu w skali 1-1 pierwszego polskiego satelity z grupy Brite. Na zdjęciu zadowoleni konstruktorzy ze swoim dziełem już w przestrzeni. Z ogromnym zaskoczeniem zaobserwowaliśmy, że licznik Geigera pokazuje ogromne promieniowanie kuli plazmowej! Jednak ekranowany folią aluminiową wyraźnie się uspokoił. Wniosek: pole elektryczne kuli zakłóca pracę elektroniki licznika.

SŁOŃCE POBOCZNE
 
(02.11.2014) Dzisiaj pojawiło się tzw. słońce poboczne - ciekawe zjawisko atmosferyczne. Powyżej zdjęcia zrobione zwykłą komórką pokazują, że można je zobaczyć czasem na tej samej wysokości co Słońce ok. 20 stopni od niego. Odra i zamek tylko dodają uroku :)

ALE PLAMA!
 
(30.10.2014) Na Słońcu pojawiła się - i właśnie zniknęła za jego brzegiem - ogromna grupa plam widoczna doskonale gołym okiem (nie wolno patrzeć bez odpowiedniego filtra!). 27 października mimo chmur pierzastych udało się zrobić powyższe zdjęcia kamerką internetową przykręconą w ognisku 15-cm teleskopu. Nie szkodzi, że widać trochę chmur i.. brudów w kamerce. Największa od ponad 20 lat plama słoneczna została przez nas uwieczniona! Można ją porównać z bardziej typowymi na zdjęciu (o tej samej skali) z 20 marca.

KLUB WYSTARTOWAŁ

(09.10.2014) Dzisiaj odbyło się pierwsze spotkanie Klubu Astronomicznego w tym sezonie (zdjęcie wyżej). Na razie Klub będzie spotykał się w czwartki o godz. 17 (oprócz 16 października). Rozważane jest przeniesienie terminu na przykład na piątek.. Aktualny harmonogram i tematy spotkań zawsze można sprawdzić w dziale Klub Astronomiczny.

KLUB "TĘCZOWE MOTYLE"

(09.10.2014) Dzisiaj członkowie Klubu "Tęczowe Motyle" z Domu Uzdrowienia Chorych obserwowali protuberancje słoneczne dzięki małemu teleskopowi Coronado. Udało się to zrobić dzięki opiekunowi Panu Andrzejowi Maciejewskiemu. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj. Była to bardzo zachęcająca próba, mamy zatem nadzieję na dalszą współpracę naszego Obserwatorium z Domem Uzdrowienia Chorych..

KLUB STARTUJE
(25.09.2014) Klub Astronomiczny startuje 9 października. W tym roku szkolnym będzie się odbywał w czwartki. Szczegółowy harmonogram w dziale Klub Astronomiczny.
Z lewej intrygujące wspomnienie z wakacji. To jedna z głogowskich nauczycielek na szczycie Łomnica w Tatrach po burzy. Jej włosy są w dużym stopniu naelektryzowane. Gdyby ktoś to zaobserwował u siebie lub u kolegi w czasie burzy podczas górskiej wędrówki, radzimy natychmiast zejść ze szczytu, a jak się nie da, to chociaż przykucnąć!
       

Starsze wiadomości są dostępne w archiwum

 

English version

Hands-on Universe

Webcam Astronomy

Fist Law

INO

EAAE

Download

Klub Astronomiczny

Głogowski Informator Kosmiczny

Zapraszamy!

Prawo Pięści

Zrozumieć gwiazdy

Użyteczne linki

Archiwum

TKO

Borowice w Kudowie

UFO

Fizyka w II LO

II Liceum Ogólnokształcące

im. Mikołaja Kopernika w Głogowie

Polska

67-200 Głogów, ul. Daszyńskiego 15,

tel. 076 7286530 fax 076 7286531

E-mail:
 obserwatorium(małpa)wp.pl