I

 

     
     
Aktualności

Obserwatorium

Planetarium

Obserwacje (zaćmienia)

Księżyc

Mars

Jowisz

Saturn

Inne obserwacje

Meteory i meteoryty

Zjawiska atmosferyczne

Życie w obserwatorium

Obozy i warsztaty

Konferencje

Rok Astronomii

Przejście Wenus

Cele i sposoby działania

Podstrony uczniów i bywalców

II LO w Głogowie

 

 


"KRAKOWSKIE" ODKRYCIE
Prof. Richard Wielebinski z nietypowym banknotem

(30.09.09) Na zjeździe astronomów polskich w Krakowie we wrześniu udało mi się dokonać niezwykłego odkrycia - obecny tam światowej sławy polsko-australijsko-niemiecki astronom Richard Wielebinski przeżył w.. Głogowie całe straszne oblężenie w roku 1945! Przez prawie 40 lat kierował pracą największego na świecie w pełni sterowalnego radioteleskopu w Niemczech. Jest odkrywcą 25 pulsarów, w tym pierwszego odkrytego na półkuli południowej, co upamiętnia trzymany przez niego australijski banknot. Zaprosiłem Profesora od odwiedzenia Głogowa i nie odmówił! Może przyjedzie w dogodnym dla siebie terminie.  O prof. Wielebińskim można przeczytać trochę w polskiej wikipedii, a więcej ciekawych rzeczy (po angielsku) na przykład 
tutaj                                         
Ludwik L.

NASZA WYSTAWA WŁĄCZONA..
(19.09.09) Z przyjemnością informujemy, że nasza wystawa meteorytów (patrz dział METEORY I METEORYTY) została włączona w poczet polskich wystaw na portalu Polski Serwis Meteorytów (patrz dział WYSTAWY METEORYTÓW). W ten sposób nasza skromna ekspozycja została włączona w oficjalny nurt polskiego meteorytoznawstwa.. W dziale METEORY I METEORYTY jest już informacja, kiedy każdy indywidualnie może przyjść oglądać naszą wystawę.  

JOWISZOWE CHMURY Z HURAGANEM W  TLE
 Jowisz w kolorze Jowisz w stellarium Jowisz w świetle zielonym
(10.09.09) Są już pierwsze opracowane zdjęcia Jowisza z sesji obserwacyjnej 8 września (patrz niżej). Z lewej - Jowisz kolorowy, z prawej - tylko w świetle zielonym, w środku tak jak powinien wtedy (8.09, godz. ok. 22) wyglądać według Stellarium. Zdjęcia zostały wykonane 15-cm teleskopem Bressera przy kiepskiej pogodzie (chmury pierzaste defilujące przed planetą). Czy widać choć  zarys słynnej Czerwonej Plamy? Oto jest pytanie!

PIERWSZE KOTY ZA PŁOTY
księżycowo-jowiszowa ekipa
(9.09.09) 8 września wystartował nowy sezon obserwacyjny w naszym obserwatorium. Księżycowo-jowiszowa ekipa widoczna wyżej cały wieczór używała dwóch teleskopów. Mimo ziemskich chmurek można było napatrzeć się do woli na jowiszowe chmury oraz księżycowe cuda. Udało się też po raz pierwszy nakręcić film z Jowiszem w roli głównej z pomocą nowego "białego" teleskopu (Bresser). Wyniki zamieścimy, jak tylko zostaną opracowane.. Poniżej z lewej strony to też chyba Jowisz, ale strasznie niezogniskowany.

WAKACYJNE CUDA?
Co to jest? Co to jest?
(07.09.09) Otrzymaliśmy (od naprawdę miłej blondynki) powyższe zdjęcia nieba zrobione na początku sierpnia około godz. 22 (aparat cyfrowy, zoom). CO TO JEST?! Po kliknięciu otworzy się zdjęcie w oryginalnej rozdzielczości. Będziemy wdzięczni za próby rozwikłania tej zagadki..  A na przyszłość radzimy notować nie tylko godzinę, ale również jaki obszar nieba fotografujemy (kierunek, wysokość na horyzontem, choćby "na oko").

MARS I KSIĘŻYC PRZEZ LUPĘ!
Northwest Africa 1195   Dar al Gani 996
(30.08.2009) Od tego roku szkolnego Księżyc i Marsa będzie można w naszym obserwatorium oglądać nie tylko przez teleskop, ale również przez.. lupę. Do naszej wystawy meteorytów trafiły dwa małe choć niezwykłe kawałki skał. Jedna z nich przyleciała do nas z Księżyca, a druga z Marsa! Takie księżycowe i marsjańskie meteoryty można w Polsce obejrzeć tylko w Olsztynie i we Fromborku (oraz w Toruniu tylko marsjański). No i od tego roku w Głogowie! Która próbka przyleciała z Marsa, a która z Księżyca - to na razie zagadka. Odpowiedź zamieścimy po pewnym czasie w dziale METEORY I METEORYTY.

NOWE OKRUCHY NIEBA
 NWA 4438 diogenit
(13.08.2009) Nowe dwa okruchy nieba zawędrowały do naszej gabloty. Ten z lewej ma wyjątkowo duże piękne chondry czyli znajdujące się tylko w meteorytach krople stopionych i szybko zastygniętych krzemianów. Ten z prawej to diogenit czyli kawałek  skalnego płaszcza planetki.  Obydwa meteoryty zostały kupione w internetowym sklepie Polandmet. Na początku września z okazji rozpoczęcia roku szkolnego :) szykujemy prawdziwą choć małą sensację!

WIDZIANE Z KRZEPIELOWA
Księżyc bez lunety   ISS
(19.07.2009) Powyżej zdjęcia nadesłane przez Łukasza Gawłowskiego (już od roku studenta). Z prawej  Międzynarodowa  Stacja Kosmiczna,  z  lewej  Księżyc  (zdjęcie zrobione przez  ojca, a  Łukasz  trochę  je obrobił w  Irisie).  Oba  zdjęcia zrobione aparatem cyfrowym  (20-krotny zoom optyczny) bez  żadnej lunety. Czekamy na dalsze wakacyjne przygody :)
 
GOŚĆ Z PLANETOIDY WESTA
Millbillillie Millbillillie
(18.06.2009) Dzisiaj dotarł do nas szczęśliwie gość z bardzo daleka - z planetki Westa . To okruch  cennego meteorytu Millbillillie . Serdecznie witamy w naszej rodzinie OKRUCHÓW NIEBA (zobacz dział METEORY I METEORYTY)

GALERIA JEDNEGO ZDJĘCIA
(17.06.2009) Zapraszamy do nowej galerii autorskiej, której autorem jest Michał Łuczyński. Wejście jest w dziale PODSTRONY UCZNIÓW I BYWALCÓW, a skrót tutaj
  
WYNIKI  OGÓLNOPOLSKIEGO  KONKURSU
(16.06.2009) Miło nam poinformować, że nasza strona wygrała ogólnopolski konkurs na najlepszą szkoną witrynę poświęconą astronomii. Można o tym przeczytać na stronie olsztyńskiego planetarium, a konkretnie tutaj

NOWE CUDA Z DALEKICH PLANETEK
Brahin NW Africa 869 
(10.06.2009) W czasie wizyty Andrzeja S. Pilskiego (patrz newsy z maja) nasza wystawa meteorytów wzbogaciła się niebywale. Od miesiąca można już oglądać w naszym obserwatorium kawałek słynnego meteorytu Brahin (z lewej). Więcej o tym ważnym przybyszu z Kosmosu, po raz pierwszy zbadanym przez Jędrzeja Śniadeckiego w Wilnie poczytaj tutaj . Ten z prawej nazywa się mniej romantycznie Northwest Africa 869 i jest zdecydowanie największym i najcięższym meteorytem w naszej kolekcji. Jednocześnie udało się nabyć prawdziwe kawałki skał z Księżyca i z Marsa! Pokażemy je po wakacjach. To jeszcze nie koniec naszych nabytków, pewnie niedługo będzie nowy news..

GALAKTYCZNE ZOO PO RAZ DRUGI
(09.06.2009) Miło nam poinformować, że dwójka naszych uczniów wzięła aktywny udział w programie GALAKTYCZNE ZOO. Karolina Mikierysz zaklasyfikowała 378 galaktyk, a Mateusz Białecki - 217. W poprzedniej edycji programu udział brali Rafał Czyż i Damian Matuszczak, którzy zostawili swój ślad w postaci własnej galerii - patrz PODSTRONY  UCZNIÓW I BYWALCÓW lub konkretnie tutaj. Tam też można znaleźć krótki opis programu i link do jego strony. Ciągle można wziąć udział!!! Naprawdę!Starsze wiadomości są dostępne w archiwum


 

English version

Hands-on Universe

Webcam Astronomy

Fist Law

INO

EAAE

Download

Klub Astronomiczny

Głogowski Informator Kosmiczny

Zapraszamy!

Prawo Pięści

Zrozumieć gwiazdy

Użyteczne linki

Archiwum

TKO

Borowice w Kudowie

UFO

Fizyka w II LO

II Liceum Ogólnokształcące

im. Mikołaja Kopernika w Głogowie

Polska

67-200 Głogów, ul. Daszyńskiego 15,

tel. 076 7286530 fax 076 7286531

E-mail:
 obserwatorium(małpa)lo2.pl