I

 

     
     
Aktualności

Obserwatorium

Planetarium

Obserwacje (zaćmienia)

Księżyc

Mars

Jowisz

Saturn

Inne obserwacje

Meteory i meteoryty

Zjawiska atmosferyczne

Życie w obserwatorium

Obozy i warsztaty

Konferencje

Rok Astronomii

Przejście Wenus

Cele i sposoby działania

Podstrony uczniów i bywalców

II LO w Głogowie

 

 


PIERWSZA WIZYTA
wszyscy przed zegarem
(26.10.2011) Dzisiaj odwiedziła nas pierwsza grupa, która mogła oglądać zegar słoneczny - czterolatki z Przedszkola Publicznego nr 10 w Głogowie. Oczywiście oprócz oglądania zegara robiliśmy mnóstwo różnych rzeczy zarówno w obserwatorium jak i w sali fizyki.
Jeśli chodzi o sam zegar - gnomon został zniszczony parę dni  temu przez nieznanych sprawców. Teraz będziemy używać gnomonu przenośnego, inaczej chyba nie ma sensu..

NOCKA JAKIEJ NIE BYŁO
Pan Wiesław Czajka z okazami, które nam podarował Eksperymenty grubo po północy
Na wykładzie..
(23.10.2011) Nocka 21/22 października była wyjątkowo "bogata". Przybył na nią specjalnie aż z Warszawy Pan Wiesław Czajka - działacz Polskiego Towarzystwa Meteorytowego. Miał piękny wykład o kraterach meteorytowych Europy. Poza tym przekazał nam w darze skały impaktowe z tychże kraterów. Bardzo, bardzo serdecznie dziękujemy! Była też grupa z zaprzyjaźnionego V LO w Legnicy z Panią Iwoną Bronowicką. Była też z nami.. dobra pogoda! Zatem obserwacyjny plon nocki był bardzo bogaty, ale doświadczeń z fizyki (oraz zabawy niektórymi przyrządami) było również sporo. Jak zwykle, wielu rzeczy nie zdążyliśmy zrobić. Zatem będzie kolejna nocka!

CZAS DLA GŁOGOWA
Rafael Rokaszewicz oraz Michał Łuczyński odsłaniają..  Zegar, goście i uczniowie..
(11.10.2011) Dzisiaj Starosta Rafael Rokaszewicz oraz nasz tegoroczny absolwent Michał Łuczyński (pomysłodawca) odsłonili w strugach deszczu zegar słoneczny na placu przed naszą szkołą. To pierwszy w naszym mieście zegar słoneczny odmierzający prawdziwy lokalny czas Głogowa. Serdeczne podziękowania należą się również Panu Witoldowi Łuczyńskiemu za bezinteresowne wykonanie i zamontowanie  pięknego gnomona. Filmową relację można zobaczyć w Głogowskim Portalu Informacyjnym (tutaj). Zegar wpisuje się  pięknie w koncepcję Interaktywnego Ośrodka Nauk Ścisłych, z którą można się zapoznać w dziale PLANETARIUM (dla leniwych tutaj).

FESTIWAL I MODEL
Słońce i skala Początek Układu Słonecznego na 2 piętrze Neptun i najbliższa gwiazda
(05.10.2011)  Dwie wiadomości. Nasze obserwatorium aktywnie włączyło się w głogowską część Dolnośląskiego Festiwalu Nauki (patrz tutaj).  Od pewnego czasu na II piętrze wisi model Układu Słonecznego (jego początek widać na powyższym obrazku). Wielkości planet oraz Słońca (w prawym dolnym rogu plansz)  i odległości między nimi są uwidocznione w skali: 1m=125mln km. W tej skali Neptun mieści się jeszcze na korytarzu, lecz najbliższa gwiazda jest.. koło Gdańska!

NOCNY LOT MONITORA
NOCKA 20/21.09.2011 kliknij, by obejrzeć spadek monitora
(21.09.2011) Nocka 20/21 września była pod kilkoma względami wyjątkowa. Uczestniczyli w niej ABSOLWENCI (przez całą noc) oraz UCZNIOWIE (do północy). Działo się wiele: brzdąkały "dzwonki Franklina", świeciły traktowane prądem ogórki, wspaniale prezentowały się Jowisz i Księżyc.. Jednak najważniejszym momentem był nocny lot monitora - planowany przez absolwentów od 2 lat! Chodziło o doświadczalne rozstrzygnięcie - czy będzie eksplozja czy implozja. Kluczowe fragmenty zostały wyeskponowane w gablocie w sali fizyki - każdy może wyciągać wnioski.

KLUB W CZWARTKI
(14.09.2011) Klub Astronomiczny wystartuje w tym roku szkolnym 13 października. Póki co spotkania będą w czwartki o godz. 17.. chyba że dostaniemy dużo innych propozycji.. Terminarz spotkań na październik jest już w dziale KLUB ASTRONOMICZNY.

ZAĆMIENIE W SZYMOCINIE
Gotowi na całkowite zaćmienie!
Ciągle gotowi..
(17.06.2011) Ekipa "kochająca fizykę" postanowiła czekać na całkowite zaćmienie Księżyca 16 czerwca w Szymocinie (dzięki Maciek!). Oczywiście z nieodłącznym talizmanem - kto go dostrzeże na powyższych zdjęciach? Zaćmienie było widoczne raptem przez pół minuty, i to przez chmury, ale czekaliśmy dalej.. Bo czekanie było od zaćmienia ciekawsze..

KOLEJNA MIŁA WIZYTA
klasa I gimnazjum z ZPSzW w obsewatorium
(10.06.2011) 2 czerwca odwiedziła nasze obserwatorium klasa I z gimnazjum w Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych z Panią Dorotą Konarską.
Oprócz samego obserwatorium oglądaliśmy między innymi.. astronautów potykających się na Księżycu.

KRATERY ROZSZYFROWANE
kratery podpisane
(06.06.2011) Na pytanie postawione w newsie z 14.05 odpowiedziała powyższym zdjęciem Ola Pokora. Będzie szóstka.. ale są też wśród tych podpisów błędy. Zatem szóstka dla osoby, która je wskaże :)
GROMADY KULISTE
M 56 M 92
M 9 M 5
(03.06.2011) Sesja z 12 maja na teleskopie INO2 była bardzo udana. Powyżej zdjęcia gromad kulistych z tej właśnie sesji.

LESZNO, GŁOGÓW I ARIZONA
Goście z Leszna sterują z Głogowa teleskopem w Arizonie Mgławica M8
(30.05.2011) W sobotę 28 maja przyjechał do nas Pan Krzysztof Pobereżny z Leszna z dwójką uczniów, żeby nauczyli się sterować przez Internet teleskopem INO1 w Arizonie. Sesja była bardzo udana, czego dowodem jest choćby zdjęcie mgławicy M8 - zrobione i obrobione w trakcie sesji.

GRUPA Z JERZMANOWEJ
Grupa z SP Jerzmanowa
(24.05.2011) Dzisiaj rano odwiedziła nas klasa szósta ze Szkoły Podstawowej w Jerzmanowej z Panią Katarzyną Leciej. Wśród wielu "elementów" wizyty była też obserwacja Księżyca, choć bardzo bladego na dziennym niebie.

KOLEJNE DARY
Sikhote-Alin Morasko
(23.05.2011) Powyżej przedstawiamy kolejne dary otrzymane po VI Seminarium Meteorytowym w Olsztynie (patrz news z 4.05). Z lewej meteoryty Sikhote-Alin podarowane nam jeszcze w Olsztynie przez Marcina Kaczmarzyka. Z  prawej okaz Moraska z wrostkami cohenitu - dar Instytutu Geologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu nadesłany przez prof. Andrzeja Muszyńskiego.

GRUPA Z WILKOWA
Grupa z SP Wilków
(16.05.2011) Dzisiaj odwiedziła nasze obserwatorium grupa zainteresowanych astronomią uczniów z klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Wilkowie z Panią Katarzyną Leciej. Było ciekawie, choć chyba za krótko :)

6 KRATERÓW NA SZÓSTKĘ
7 maja wieczorem 8 maja wieczorem
9 maja wieczorem 
10 maja wieczorem 11 maja wieczorem
(14.05.2011) Powyżej zdjęcia Księżyca zrobione w dość kiepskich warunkach (balkon, chmury wysokie) aparatem PowerShot SX200 przy 12-krotnym zoomie. Zamieszczamy je nie dlatego, że są dobre, lecz by pokazać, że średniej klasy aparatem z prostym statywem można robić zdjęcia kraterów etc.
A teraz konkurs: kto (z uczniów L.L.) zidentyfikuje na tych zdjęciach 6 kraterów - dostanie szóstkę)! Bardzo pomocny może być program 
Virtual Moon Atlas.

WIZYTA ŚWIETLICY
w trakcie wizyty kolejka do teleskopu
(09.05.2011)  Właśnie dostaliśmy powyższe zdjęcia z wizyty grupy dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej z ul. Gwiaździstej, która miała miejsce 27 kwietnia.

DARY DLA NASZEJ WYSTAWY
dary Tomasza Jakubowskiego dary Tomasza Jakubowskiego
(04.05.2011) 9 kwietnia na VI Seminarium Meteorytowym w Olsztynie opiekun obserwatorium przedstawił naszą wystawę meteorytów. Spotkała się ona z dużym uznaniem znawców tej tematyki - działaczy Polskiego Towarzystwa Meteorytowego. Jego członkowie zapowiedzieli przekazanie pewnych okazów jako darów dla naszej wystawy. Powyżej cztery okazy przekazane przez Tomasza Jakubowskiego z Wrocławia, który wyraził gotowość przyjazdu do naszej szkoły z wykładem. Dziękujemy pięknie i za dary, i za gotowość..

MONITOR NA DROGĘ..
grupa kochająca fizykę na rozdaniu świadectw
(01.05.2011) 29 kwietnia "grupa kochająca fizykę" opuściła mury naszej szkoły. Na nową drogę życia dostała od opiekuna obserwatorium "stary zepsuty monitor", bowiem "dla kochających inaczej ten monitor coś znaczy, lecz to już jest tajemnica, co tylko nas zachwyca!". Duża piękna galeria zdjęć z tej niezwykłej uroczystości jest na Głogowskim Portalu Informacyjnym (tutaj), skąd zaczerpnęliśmy powyższe zdjęcie.


Starsze wiadomości są dostępne w archiwum

 

English version

Hands-on Universe

Webcam Astronomy

Fist Law

INO

EAAE

Download

Klub Astronomiczny

Głogowski Informator Kosmiczny

Zapraszamy!

Prawo Pięści

Zrozumieć gwiazdy

Użyteczne linki

Archiwum

TKO

Borowice w Kudowie

UFO

Fizyka w II LO

II Liceum Ogólnokształcące

im. Mikołaja Kopernika w Głogowie

Polska

67-200 Głogów, ul. Daszyńskiego 15,

tel. 076 7286530 fax 076 7286531

E-mail:
 obserwatorium(małpa)lo2.pl