I

 

     
     
Aktualności

Obserwatorium

Planetarium

Obserwacje (zaćmienia)

Księżyc

Mars

Jowisz

Saturn

Inne obserwacje

Meteory i meteoryty

Zjawiska atmosferyczne

Życie w obserwatorium

Obozy i warsztaty

Konferencje

Rok Astronomii

Przejście Wenus

Cele i sposoby działania

Podstrony uczniów i bywalców

II LO w Głogowie

 

 


WIELKA MGŁAWICA PATRYCJI


(13.12.09) Patrycja Fraczek "czuje" kolory! I to jak czuje!! Oto próbki z tego, co wyczarowała z Wielkiej Mgławicy w Orionie (zdjęcie z INO1 z sesji 22 października, patrz news z 3.11)

ESTHERVILLE
Estherville
(07.12.09) Ostatnio nasza wystawa meteorytów wzbogaciła się o 6 cennych okazów, które będziemy przedstawiać po kolei. Powyżej nasz kawałek mezosyderytu z USA - Estherville. To rzadkie i cennne meteoryty. Wymieszanie skał, oliwinu oraz metalicznego żelaza z niklem świadczy o tym, że pochodzą z doprawdy kosmicznej katastrofy, w której zderzyły się dwie planetki, a ich różne warstwy wymieszały się. Potem mieszanina powoli stygła, aż kolejne zderzenie wyrzuciło ją w przestrzeń i skierowało w stronę Ziemi.

POSZALEJ NA JOWISZU!
 
(03.12.09) Nowa pomoc dydaktyczna w naszym obserwatorium. Można osobiście spróbować, jak się podnosi 3 kg śledzi na paru planetach (i jednym księżycu Neptuna). "Śledzie" zostały upakowane podczas NOCY Z ASTRONOMIĄ (patrz relacja niżej), a sprawdzone w ramach unijnego programu  RÓWNE SZANSE.

DWA ZDJĘCIA
M 82 26 listopada 2009, godz. 18
(29.11.09) Powyżej dwa zrobione ostatnio zdjęcia. Z lewej M 82 widziana przez teleskop INO2 (w newsie trochę niżej dla porównania z INO1), z prawej nasz ulubiony krater KOPERNIK na zdjęciu zrobionym naszym mniejszym teleskopem przez członków Klubu Astronomicznego 26 listopada. Warto porówniać z innymi zdjęciami tego krateru w dziale KSIĘŻYC.

TRZY W JEDNYM!
III E z SP 10 III A z SP 10 KL VI z kołem przyrodniczym z SP 13
(26.11.09) Czwartek 26 listopada był w naszym obserwatorium absolutnie wyjątkowy. Odwiedziły nas aż 3 miłe grupy. Najpierw (z lewej) kl. III e z Panią Iwoną Gbiorczyk-Zając ze Szkoły Podstawowej nr 10, później (w środku) kl. III a z tej samej szkoły z Panią Józefą Cuper, a o godz. 16 klasa VI z kołem przyrodniczym ze Szkoły Podstawowej nr 13 z Panią Ewą Kilimar. Pogoda była piękna, więc dwie pierwsze grupy oglądały Słońce, grupa ostatnia Księżyc oraz Jowisza, a wszystkie grupy oglądały meteoryty i wspaniałe zdjęcia Wszechświata.
KLASA III Z SP 13
Klasa III z SP 13 w obserwatorium
(23.11.09) Dzisiaj odwiedziła nas miła klasa III z Panią Alicją Andrzejewską ze Szkoły Podstawowej 13. Ciekawość Wszechświata była tak ogromna, że opiekun obserwatorium miał duże trudności, by nadążyć z odpowiedziami :) Świetnie! Oby tak dalej!

DWIE MGŁAWICE W H ALFA
Mgławica Krab w filtrze H alfa Wielka Mgławica Oriona w filtrze H alfa
(23.11.09) Oto dwa zdjęcia mgławic zrobione przez nas ostanio na teleskopie INO 2 w filtrze H alfa, który pokazuje wodór w temperaturze paru tysięcy stopni.
Z prawej młody gigantyczny obłok wodoru, w którym rodzą się nowe gwiazdy, z lewej pozostałość po wybuchu bardzo starej gwiazdy. Są różnice, nieprawdaż?
Dlaczego takie? Odpowiedzi (na szóstkę) można przesyłać na nasz adres..

PO RAZ PIERWSZY PODWÓJNIE
 
Pan Pobereżny przy dwóch teleskopach No, kto to?
(21.11.09) Dzisiaj po raz pierwszy mogliśmy sterować przez Internet obydwoma teleskopami INO naraz! Najpierw robił to Pan Pobereżny z II LO w Lesznie, potem dwójka naszych uczniów - ciekawe czy ktoś ich rozpozna? Efekty tej podwójnej sesji są spore. W miarę ich opracowywania będziemy je zamieszczać..

III B WIEDZIEĆ CHCE..
III b prawie w całości
(09.11.09) Dzisiaj rano odwiedziła nas klasa III B z Panią Elżbietą Góźdź ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Głogowie. Choć siąpił deszczyk, a filmy nie chciały się odpalić w komputerze, było bardzo miło i ciekawie. Wiele osób sporo już o Wszechświecie wiedziało, jeszcze więcej chciało się dowiedzieć dużo więcej. I bardzo dobrze, i tak trzymać!

 NOC Z ASTRONOMIĄ
większość uczestników opiekunowie
blues o czwartej nad ranem obserwacje Księżyca i M 31 astronomiczne pomoce naukowe z wiaderek i piasku
(08.11.09) Noc 6/7 listopada była w naszej szkole LEGNICKO-GŁOGOWSKĄ NOCĄ Z ASTRONOMIĄ. Uczestniczyło w niej 19 uczniów z V LO w Legnicy oraz 16 z II LO w Głogowie. Między innymi obserwowaliśmy księżycowe góry i Wielką Mgławicę Andromedy (tylko do północy było to możliwe). O godz. 3 sporządziliśmy interesujące astronomiczne pomoce naukowe z wiaderek z piaskiem. O 4 nad ranem rozbrzmiał blues o czwartej nad ranem. Grupa legnicka wyjechała o 4, głogowska wyszła dopiero o 6.30 po naleganiach zmęczonego opiekuna  :)  Relacja z części  fizycznej  (obserwacje  widm) na zaprzyjaźnionej stronie fizykalo2.glogow.pl, a większy wybór zdjęć bezpośrednio  tutaj

POD WIELKIM DACHEM NIEBA cd
granie i śpiewanie, a mapa na ścianie..
(07.11.09) Zgodnie z zapowiedzią wieczorem 6  listopada (jako preludium opisanej wyżej NOCY Z ASTRONIĄ) odbył się gitarowy wieczorek z cyklu POD WIELKIM DACHEM NIEBA. Było jak widać na zdjęciu.  Ładnie i śpiewająco..

CO TO JEST ???!!!!
To jest mgławica KRAB?
(05.11.09) Wreszcie po długiej przerwie mogliśmy dziś skorzystać z teleskopu INO 2 (15-calowy sterowany przez Internet teleskop w Arizonie). Były chmury, postanowiliśmy zacząć od Mgławicy KRAB (M 1) i oto co wyszło! Powtarzaliśmy ujęcie trzykrotnie, wciąż to samo! M 1 była wtedy około 10 stopni od Księzyca. Może ktoś nam wyjaśni, co  właściwie widzimy na zdjęciu?

NOWE POKOLENIE
 M 42 M 42
(03.11.09) Nowe "pokolenie" uczniów zaczęło uczyć się obróbki zdjęć astronomicznych. Powyżej dwie obróbki zdjęcia mgławicy M 42 z sesji na teleskopie INO1 22 października. Warunki obserwacyjne były kiepskie.  Z lewej wersja "realistyczna" Adriana Katulskiego, z prawej - bardziej "artystyczna" wersja Patrycji Fraczek.

SYSTEMA SOLARE
Numizmaty SYSTEMA SOLARE

Numizmaty SYSTEMA SOLARE

(02.11.09) Właśnie dotarła do nas wspaniała nagroda główna za to, że nasza strona okazała się najlepsza w Polsce w swojej kategorii (zobacz 
tutaj ). To piękna ekskluzywna kolekcja numizmatów SYSTEMA SOLARE wybita z Mennicy Państwowej z okazji Międzynarodowego Roku Astronomii. Trafi wkrótce do naszej gabloty, by wszyscy mogli ją podziwiać.

INO1 31 PAŹDZIERNIKA
M 78 M 82 M 79
(31.10.09) W sobotę przed Świętem udało się zrobić trzy zdjęcia na arizońskim teleskopie INO 1. Próbowaliśmy upolować kometę McNaught, ale była na granicy zasięgu i - niestety - się nie udało.

INTERAKTYWNY OŚRODEK NAUK ŚCISŁYCH
(31.10.09) Utworzenie planetarium w naszej szkole odwleka się w czasie, ale za to koncepcja się poszerza! Powstał właśnie projekt utworzenia na bazie obserwatorium w II LO INTERAKTYWNEGO OŚRODKA NAUK ŚCISŁYCH. Projekt jest do ściągnięcia tutaj. Czy - i kiedy - uda się go zrealizować, jeszcze nie wiadomo..

NIEZAPOWIEDZIANY KSIĘŻYC
szybko, bo chmury.. ciemno wszędzie..
(29.10.09) Klub Astronomiczny miał się zajmować 29 października opisem komet.. ale spoza chmur wypłynął piękny Księżyc, więc pobiegliśmy do lunet popatrzeć.. Niedługo się dało, bo chmury jednak nie dały za wygraną.. Powyższe zdjęcia też były robione w pośpiechu komórką, więc są jakie są..

POD WIELKIM DACHEM NIEBA
nauczycielskie trio
(24.10.09) W piątek 23 października w godz. od 18 do 21 w obserwatorium miało się odbyć  II spotkanie miłośników piosenki turystycznej i poetyckiej POD WIELKIM DACHEM NIEBA. I odbyło się. Tyle że stawili się sami nauczyciele! Jak widać - nauczycielskie trio ochoczo zabrało się do pracy.. Wesołe śpiewanie trwało.. no, długo, ale to już jest nasza mała tajemnica. W każdym bądź razie było tak miło, że ustaliliśmy następne spotkanie na 6 listopada.


KLUB ASTRONOMICZNY WYSTARTOWAŁ
 większość uczestników spotkania 15 października Pan Pietrowiak pokazuje z kamery swoją kopułę 
(15.10.09) Dziś po raz drugi zebrał się Klub Astronomiczny, jak widać na powyższych (niestety kiepskich) obrazkach. Póki co najwięcej uczestników jest z I LO, II LO oraz z Gimnazjum w Gaworzycach. Harmonogram spotkań jest na podstronie KLUB ASTRONOMICZNY, serdecznie zapraszamy!

ASTRONOMIA W SZKOLE PO RAZ DRUGI
Michał Ł. i Ludiwk L. w chorzowskim planetarium odkrywca 55 komet 
początek konferencji  Prof. Mankiewicz w akcji 
(06.10.09) 5-6 października odbyła się w śląskim planetarium (doskonale zorganizowana) II konferencja ASTRONOMIA W SZKOLE. Tym razem opiekunowie szkolnych obserwatoriów przyjechali z uczniami (każdy z jednym). Nas reprezentował - jak widać wyżej - Michał Łuczyński: "dowiedzieliśmy się, jak można szukać i odkrywać asteroidy i komety oraz jak inne szkoły prowadzą obserwatoria astronomiczne." O pierwszej konferencji pisaliśmy w czerwcu 2008 (patrz ARCHIWUM).Starsze wiadomości są dostępne w archiwum


 

English version

Hands-on Universe

Webcam Astronomy

Fist Law

INO

EAAE

Download

Klub Astronomiczny

Głogowski Informator Kosmiczny

Zapraszamy!

Prawo Pięści

Zrozumieć gwiazdy

Użyteczne linki

Archiwum

TKO

Borowice w Kudowie

UFO

Fizyka w II LO

II Liceum Ogólnokształcące

im. Mikołaja Kopernika w Głogowie

Polska

67-200 Głogów, ul. Daszyńskiego 15,

tel. 076 7286530 fax 076 7286531

E-mail:
 obserwatorium(małpa)lo2.pl