I

 

     
     
Aktualności

Obserwatorium

Planetarium

Obserwacje (zaćmienia)

Księżyc

Mars

Jowisz

Saturn

Inne obserwacje

Meteory i meteoryty

Zjawiska atmosferyczne

Życie w obserwatorium

Obozy i warsztaty

Konferencje

Rok Astronomii

Przejście Wenus

Cele i sposoby działania

Podstrony uczniów i bywalców

II LO w Głogowie

 

 


KLUB JUŻ NA WAKACJACH!
na ostatnim spotkaniu 18 kwietnia
(28.04.2011) 18 kwietnia zakończył tegoroczną działalność Klub Astronomiczny. Krótkie podsumowanie i listę dyplomantów można zobaczyć  w dziale KLUB ASTRONOMICZNY.

III NOCKA URODZINOWO-FIZYCZNA
Naładowany (dosłownie!) Patryk  Czwarta nad ranem.. Może sen przyjdzie..
(18.04.2011)  Na deser Święta Fizyki była nocka (15/16.04) ekipy "kochających fizykę" (zdjęcie niżej). Sprawdziliśmy raz jeszcze: nitka też przechodzi przez lód (tzw. regelacja), choć wolniej od drutu. Były też obserwacje Saturna i Księżyca, a przede wszystkim urodziny Grzegorza i Macieja!! Nasz absolwent Marcin Kantarowski zrobił nocną panoramę obserwatorium (pewnie jako zadośćuczynienie za zbeszczeszczenie portretu Einsteina przed laty..). Można ją podziwiać klikając tutaj .

ŚWIĘTO FIZYKI 15 KWIETNIA
Czyżby nareszcie ciekawa fiza? Wykładowca, media i ciekły azot na pierwszym planie
Ekipa "kochających fizykę" z bohaterem dnia
(15.04.2011) Dzisiaj był prawdziwy DZIEŃ FIZYKI  w II LO. Przede wszystkim dlatego, że przyjechał do nas dr Tomasz Greczyło z UWr. I to z ciekłym azotem oraz nadprzewodnikami. Oj, działo się, działo! Trochę można zobaczyć wyżej oraz  w albumie zdjęć tutaj. Ogromną niespodziankę sprawiła ekipa  "kochających fizykę" - co postanowili wreszcie oznajmić światu dzięki przygotowanym w tajemnicy koszulkom. Tych siedmioro wspaniałych zapewniło  znakomitą obsługę całej wspaniałej imprezie. Poniżej dwa klipy ukazujące lewitację nad nadprzewodnikiem. Dr Tomaszowi jesteśmy bardzo, ale to bardzo  wdzięczni!
Relację TV MASTER można obejrzeć klikając 
tutaj, a Radia Elka tu
Kliknij by obejrzeć klip  Kliknij by obejrzeć klip
 
II NOCKA FIZYCZNA
Generator działa! drut i nitka przechodzą przez lód!
jak tu rozbić nabój ze sprężonym gazem? woda natychmiast po rozprężaniu zamarzła!
(31.03.2011)  25/26 marca dociekliwa grupa z "podczerwonej" nocki (news z 20.01) zrobiła dalszy ciąg. To była druga nocka pełna doświadczeń. Np Kalina Franczak naprawiła zepsuty generator van de Graafa! Ula Gawłowska przywiozła sprzęt konieczny do sprawdzenia zjawiska regelacji (cienki obciążony drut stopniowo przechodzi przez bryłę lodu). Sprawdziliśmy, że nitka też przechodzi! Michał Łuczyński zdobył nabój ze sprężonym ditlenkiem węgla. Gdy gwoździem zrobił mały otwór w naboju zanurzonym w wodzie, na jego ściankach natychmiast pojawił się lód! A tak w ogóle - było świetnie!

KOLEJNI GOŚCIE
klasa I z ZPSzW klasa I g z Gimnazjum nr 3
(25.03.2011) W mijającym tygodniu odwiedziły nas dwie grupy. Wieczorem 21 marca gościliśmy klasę I z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych - opienkunką grupy była Pani Justyna Kędzia-Gruba (zdjęcie z lewej).  
W południe 24 marca była u nas klasa I G z Gimnazjum nr 3 z Panem Przemysławem Bożkiem  (zdjęcie z prawej).

WERNISAŻ NOWEJ WYSTAWY
 uczestnicy wernisażu najmłodsza uczestniczka
(8.03.2011) 7 marca odbył się wernisaż nowej wystawy meteorytów w naszym obserwatorium. Wystawa liczy teraz 31 okazów reprezentujących wszystkie podstawowe (i niektóre rzadkie) typy. Dział METEORY I METEORYTY jest zatem przestarzały, ale poprawimy go tak szybko jak się da, czyli chyba nieprędko  :( . Na zdjęciu z lewej uczestnicy, z prawej najmłodsza w tym gronie Marysia Wysocka pokazuje swoje okazy meteorytów.

DWIE WIZYTY
Kółko z SP 10 w obserwatorium klasa III z SP 6
(5.03.2011) Odwiedziły nas ostatnio dwie miłe grupy. 2 marca wieczorem obserwacje nieba prowadziło Kółko Przyrodnicze z SP 10 z Panią Sylwią Cwynar (kółko było już u nas drugi raz w tym roku). W piątek 4 marca rano przybyła - i sporo zobaczyła - klasa III D z SP 6 z Panią Małgorzatą Kutarbo.

MAŁY CENNY GOŚĆ Z KOSMOSU
nwa 4969 - brachinit NWA 4969 - brachinit
(18.02.2011) Właśnie przbył do nas bardzo mały, ale cenny gość z dalekiego Kosmosu - płytka meteorytu z rzadkiego rodzaju zwanego brachinitem. To niemal w całości kryształki oliwinu - nie wiadomo skąd pochodzą..
Za tydzień otwieramy nową znacznie większą i ciekawszą wystawę meteorytów w naszym obserwatorium, szczegóły będą w stosownym czasie.

LESZCZYŃSKIE RODZINY
Obserwacje Księżyca grupa z okolic Leszna 
(08.02.2011) 7 lutego przyjechała (wcześniej umówiona majlowo) grupa kilku rodzin z Leszna i okolic chcąca zobaczyć nasze obserwatorium. Pogoda na szczęście dopisała, zatem wszyscy obejrzeli Księżyc oraz Wielką Mgławicę Oriona przez teleskop, meteoryty w gablocie i jeszcze parę rzeczy :)
Jako zwieńczenie pięknego wieczoru można wymienić jasny błysk Irydium. Dobrze, że oprócz wrażeń pozostaną choć zdjęcia..

KOSMICZNY KLEJNOT
Fukang  Fukang
(30.01.2011) Do naszej wystawy meteorytów trafił mały kosmiczny klejnot - płytka pallasytu FUKANG. Widoczne są piękne kryształy oliwinu (ziemskie noszą nazwę chryzolit i są uważane za kamienie szlachetne) zatopione w żelazie z niklem. Pallasyty zostały wytworzone głęboko we wnętrzu przetopionych planetoid w warstwach, gdzie żelazne jądro zaczyna przechodzić w skalny płaszcz.

ELITARNA PODCZERWONA NOCKA 
Portret w podczerwieni Wieczerza przy kanciastym stole Portret w podczerwieni
Odpalanie balonu Płomień w mikrofali Balon pod sufitem
(20.01.2011) Na wyraźne żądanie osób z powyższych zdjęć 14/15 stycznia odbyła się wyjątkowa elitarna nocka fizyczna (pogoda była bardzo nieastronomiczna). Najpierw wzmiankowane osoby długo męczyły mikrofalę pod hasłem "czego nie należy do niej wkładać". Potem wszyscy zrobili sobie portrety w podczerwieni z pomocą.. pilota do rzutnika oraz zwykłej kamerki trochę przerobionej przez Patryka Czajkowskiego. Ponadto donosimy uprzejmie, że Patryk puszczał w sali gimnastycznej o nieprzyzwoitej porze własnoręcznie wykonany balon, na co mamy dowody powyżej.
Na szczęście przeżyli wszyscy - nawet mikrofala. O cudownie prostej metodzie obserwowania świata w podczerwieni napiszemy później bardziej szczegółowo.  Zamieścimy również co ciekawsze klipy z doświadczeniami w kuchence..

Z  OKIEN  AULI  I  LO
zaćmienie z auli I LO
zaćmienie z auli I LO zaćmienie z auli I LO
(16.01.2011) Piękne zdjęcia zaćmienia Słońca z 4 stycznia dostaliśmy od Karoliny Sowy. Zrobiła je ona podczas lekcji w-f przez okna auli I LO w Głogowie. Pięknie dziękujemy!

SP 12,  MRÓZ  I  KSIĘŻYC
dzieci z SP 12 w obserwatorium  SP 12 w obserwatorium
(12.01.2011) 16 grudnia wieczorem odwiedzili nasze obserwatorium wychowankowie świetlicy szkolnej oraz uczniowie II b Szkoły Podstawowej nr 12 w Głogowie z nauczycielami: Anną Młodawską, Edytą Wojtalik oraz Elżbietą Kwiatkowską. Piszemy o tej miłej wizycie z opóźnieniem, bo czekaliśmy na zdjęcia..

HARTLEY 2 Z DALEKA I Z BLISKA
Kometa Hartley 2a 8 stycznia 2011 Kometa Hartley 2a 8.01.2011  w sztucznych kolorach
(10.01.2011) Podczas sesji obserwacyjnej na arizońskim teleskopie INO2 w sobotę 8 stycznia udało nam się "upolować" słabiutką już kometę 103 P Hartley 2. Sonda Deep Impact zrobiła jej zdjęcia z bliska 8 listopada. Warto je zobaczyć. Kliknij po prostu  tutaj . Nasze inne zdjęcia tej komety są w newsie z 13.10.2010.
 
ZAĆMIENIE W SZLICHTYNGOWEJ
aparat Sony H 50..Nastawy ręczne  1/4000 s i przysłona 8 aparat Sony H 50..Nastawy ręczne  1/4000 s i przysłona 8
(6.01.2011) Powyższe zdjęcia zaćmienia nadesłał nam Pan Janusz Jurek, który wykonał je zwykłym aparatem z okna w Szlichtyngowej. Dziękujemy.

DANE NAM BYŁO..
SŁOŃCA ZAĆMIENIE..
 Canon, zoomx12, stara dyskietka jako filtr Canon, zoomx12, stara dyskietka jako filtr
Dzielni obserwatorzy z małym teleskopem i.. dyskietkami
(4.01.2011) Dzisiaj rano było częściowe zaćmienie Słońca, które było tak nisko na horyzontem, że nie dało się obserwować w obserwatorium, zrobiliśmy to zatem - jak widać - przed szkołą posługując się małym teleskopem z ekranem. Każdy mógł też patrzeć przez stare dyskietki, które nieźle się do tego celu nadają. Na razie dwa zdjęcia zrobione właśnie przez dyskietkę. Więcej zamieścimy, gdy je nadeślą autorzy (jedno ze Szlichtyngowej już otrzymaliśmy, dziękujemy).



Starsze wiadomości są dostępne w archiwum

 

English version

Hands-on Universe

Webcam Astronomy

Fist Law

INO

EAAE

Download

Klub Astronomiczny

Głogowski Informator Kosmiczny

Zapraszamy!

Prawo Pięści

Zrozumieć gwiazdy

Użyteczne linki

Archiwum

TKO

Borowice w Kudowie

UFO

Fizyka w II LO

II Liceum Ogólnokształcące

im. Mikołaja Kopernika w Głogowie

Polska

67-200 Głogów, ul. Daszyńskiego 15,

tel. 076 7286530 fax 076 7286531

E-mail:
 obserwatorium(małpa)lo2.pl