I

 

     
     
Aktualności

Obserwatorium

Planetarium

Obserwacje (zaćmienia)

Księżyc

Mars

Jowisz

Saturn

Inne obserwacje

Meteory i meteoryty

Zjawiska atmosferyczne

Życie w obserwatorium

Obozy i warsztaty

Konferencje

Rok Astronomii

Przejście Wenus

Cele i sposoby działania

Podstrony uczniów i bywalców

II LO w Głogowie

 

 

PIERWSZA PÓŁNOCKA
 
(15.06.2024) W nocy z 14 na 15 czerwca odbyła się pierwsza PÓŁNOCKA, czyli wieczorne zajęcia w obserwatorium do północy. Pogoda - wbrew prognozom - nie dopisała, ale mieliśmy do dyspozycji całą szkołę (np. sala gimnastyczna była w użyciu). Udało się przeprowadzić pewne doświadczenia z optyki i fizyki wysokich napięć (cokolwiek to znaczy :) ). Było wspaniale...

ŚWIETLICA I PLAMY

(29.05.2024) 25 maja odwiedziła nas niewielka grupa dzieci (z nauczycielkami) ze świetlicy ze Szkoły Podstawowej nr 2. Była niezła pogoda, więc oprócz meteorytów można było obejrzeć plamy na Słońcu.

NOC ZORZY POLARNEJ
 
(20.04.2024) Noc 10/11 maja była wyjątkowa - piękne zorze polarne widoczne w całej Polsce, ale w Głogowie było pełne zachmurzenie. Na szczęście niektórzy uczniowie byli wtedy gdzie indziej... Powyższe zdjęcia zostały zrobione z pomocą smartfona tuż przed godz. 23 w Wolsztynie.
Najjaśniejsza gwiazda na zdjęciu z lewej to chyba Procjon, a z prawej (ta niżej z pary) to Kapella. Oczywiście jasna plama to Księżyc.

KLUB JUŻ ODPOCZYWA

(29.04.2024) 25 kwietnia odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie Klubu Astronomicznego. W tym sezonie uczestników było szczególnie dużo. Lista dyplomantów jest w dziale
Klub Astronomiczny.

SPOTKANIE
Z CZARNYMI DZIURAMI
 
(17.04.2024) Dziś odwiedziły nas klasy 3A i 3B ze Szkoły Podstawowej nr 9. Najwięcej pytań dotyczyło czarnych dziur i można było się dużo o nich dowiedzieć.

KOMETA I SŁOŃCE
 
(09.04.2024) Dostaliśmy ładne zdjęcia od pana Marcina Kopija. Z lewej kometa 12P/Pons-Brooks, z prawej Słońce w  saharyjskim pyle, ale nad Polską!  W dodatku z plamami.

GALAKTYKI W ANDROMEDZIE

(30.12.2023) Pan Marcin Kopij nadesłał wykonane przez siebie piękne zdjęcie Galaktyki Andromedy (M 31). Obok niej widoczna jest też dużo dalsza galaktyka M 110.
Chcącym robić takie zdjęcia podajemy szczegóły wykonania podane przez pana Marcina: Pentax K3II + Tamron 70-200 na 200mm  ISO 2000, czas 17x 7s

XXV-LECIE
 
 
 
(17.11.2023) Powyżej zdjęcia z bardzo udanych obchodów 25-lecia naszego obserwatorium z 28 października. Wykłady dr Remigiusza Durki i dr Michała Łuczyńskiego były znakomite, a zgromadzona publiczność reagowała na nie bardzo żywo. Twórca obserwatorium Roman Bochanysz przypomniał krótko, jak trudno było je zbudować w latach dziewięćdziesiątych. Były też nagrane na filmach życzenia przysłane przez zaprzyjaźnione placówki: Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach.

ZORZE NAD GŁOGOWEM
 
(06.11.2023)  5.11 wieczorem pojawiły się zorze polarne widoczne także z Głogowa. Wyżej dwa przepiękne zdjęcia nadesłane przez pana Marcina Kopija. Zostały one wykonane z ekspozycją 25-sekundową obok makiety grodu pod Obiszowem. Bordowa zorza jest na wschodzie - to rzadkość, prawie zawsze zorze są w Polsce widoczne na kierunku północnym. Na prawym zdjęciu widać gwiazdy do jasności co najmniej +9, widoczna jest także planeta URAN (żółta strzałka strzałką) oraz dwie galaktyki: M31 (zielona strzałka) i M33 (czerwona strzałka. Najjaśniejszy obiekt na tym zdjęciu to prześwietlony Jowisz. Zdjęcie bez strzałek można pobrać tutaj. Dziękujemy za zdjęcia, gratulujemy i... polecamy się na przyszłość :)

 ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA
 
(30.10.2023) "Impreza" z okazji XXV-lecia była bardzo udana, czego nie można powiedzieć o pogodzie... Na szczęście ok. 22 nagle rozpogodziło się na 20 minut. Szybko ustawiliśmy teleskopy - jeden na Księżyc, drugi na Jowisza. Każdy chętny mógł popatrzeć, tylko na zdjęcia nie było czasu, ale... zostały zrobione przy pomocy innego sprzętu. Z lewej zdjęcie Romana Bochanysza (aparat z 25-krotnym optycznym zoomem). Z prawej zdjęcie Bartosza Duziaka (smartfon, teleskop Dobson 8").
PS Całą imprezę podsumujemy "lada dzień"
.
XXV LAT MINĘŁO

(18.10.2023) Nasze obserwatorium ma już 25 lat! Najważniejsze momenty z historii są ciągle na naszej stronie - trzeba tylko trochę poklikać. Planujemy uczcić 25-lecie 28 pażdziernika wieczorem wspólnym oglądaniem zaćmienia Księżyca. Będą też pewne "wydarzenia towarzyszące". Ogłoszenie jest wyżej w formacie jpg, a lepszej jakości w formacie pdf jest tutaj.
Zapraszamy w ten wieczór wszystkich chętnych, uczniów głogowian. Szczególnie zapraszamy "absolwentów" obserwatorium z minionych lat, jeśli tylko mogą się zjawić!

KOLEJNA KLASA Z SP 14
 
(22.05.2023) Pan Roman Bochanysz przyszedł do obserwatorium z kolejną klasą z SP 14 - tym razem z 8 D. Inne dwie klasy były w kwietniu (news niżej).

DWIE KLASY Z SP 12

(12.05.2023) Dziś odwiedziły nas klasy 7C i 8D (z trzema opiekunkami) ze Szkoły Podstawowej nr 12. Widać było duże zainteresowanie zjawiskami na niebie oraz ich wyjaśnieniami. Do samego obserwatorium klasy musiały wchodzić po kolei, bo razem by się nie zmieściły. Było świetnie!

PŁOMIEŃ i ISKIERKI

(28.04.2023) Zajęcia w obserwatorium miały: 2. Kotelska Gromada Zuchowa RADOSNE ISKIERKI i 15. Kotelska Drużyna Harcerska PŁOMIEŃ.
Zuchy i harcerze z Kotli były u nas z powodu realizacji  sprawności ASTRONOM. Było świetnie!

KLUB JUŻ ODPOCZYWA

(27.04.2023) Dziś było ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie Klubu Astronomicznego. Lista dyplomantów jest w dziale
DOM MONTESSORI
(27.04.2023) Dziś gościliśmy w obserwatorium grupę dzieci z przedszkola  "Dom Montessori" z Głogowa. Dzieci dużo już wiedziały o  zjawiskach na niebie. I dowiedziały się znacznie więcej.
 

KLASY Z SP 14

(25.04.2023) Dziś obserwatorium gościło klasy 8A (za zdjęciu) i 8B ze Szkoły Podstawowej nr 14. Oprowadzał je ich nauczyciel, a zarazem założyciel naszego obserwatorium - Roman Bochanysz.

KLUB AKTYWNIE DZIAŁA

(09.02.2023) Klub Astronomiczny zbiera się systematycznie w czwartki o godz. 17. 9 lutego dzięki w miarę dobrej pogodzie odbyła się sesja obserwacyjna. Ekipa obserwatorów jest na zdjęciu wyżej. Niestety, nie udało się odnaleźć na jasnym wieczornym niebie komety C/2022 E3 ZTF.

RADUSIE I KOPERNIK

(27.10.2022) Dzisiaj odwiedziły obserwatorium bardzo ciekawe Wszechświata RADUSIE z Przedszkola Publicznego nr 10. Wizyta była pod znakiem Kopernika, ale też obejrzeliśmy plamy na Słońcu, astronautów potykających się na Księżycu etc.

ZAĆMIENIE SŁOŃCA
(25.10.2022) Częściowe zaćmienie Słońca (podczas "częściowej" pogody) obserwowało u nas około 500 osób. Czynne było stanowisko obserwacyjne (zdjęcie niższe) i teoretyczne w sali fizyki. Wyżej początek zaćmienia z chmurami widoczny na ekranie teleskopu i zaćmione Słońce sfotografowane  smartfonem przez Julię Banaś.

PIERWSZA WIZYTA

(23.06.2022) Dzisiaj odwiedziły nas miłe sześciolatki "Brzoskwinki" z Przedszkola Publicznego nr 20. Była to pierwsza grupa, która odwiedziała nas po pandemii. Prawie dwie godziny wypełniły: oglądanie meteorytów i Słońca w obserwatorium oraz doświadczenia z elektrycznością w pracowni. Każdy poczuł się prawie czarodziejem trzymając różdżkę ciskającą wielkie iskry :)

ŁUKI NADLICZBOWE
 
(01.06.2022) Powyżej zdjęcia tęcz wykonane w Głogowie smartfonem w ostatnich dniach. Poniżej dolnej granicy łuku widać wyraźnie dodatkowe jasne pasy. To tzw. łuki nadliczbowe, które tworzą się w wyniku interferencji światła. Mało kto o nich wie, zachęcamy więc do fotograficznego polowania :). Chętnie zamieścimy więcej zdjęć tego ciekawego zjawiska.

KLUB JUŻ MA WAKACJE

(26.05.2022) Dzisiaj odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie Klubu Astronomicznego. Więcej szczegółów w dziale:
Klub Astronomiczny

UKRAIŃSKA KLASA

(12.05.2022)  W naszej szkole powstała ukraińska klasa, która zajęcia z fizyki zaczęła od wizyty w obserwatorium. To najlepszy początek fizyki nauczanej w obcym języku :)

WRESZCIE NORMALNIE
  
(30.03.2022) 10 marca po bardzo długiej pandemicznej przerwie obserwowaliśmy Księżyc (zdjęcie z lewej) w ramach spotkań Klubu Astronomicznego. Chyba wreszcie wracamy do normalności. Z prawej zdjęcie, które wykonał Adam Zamaria smartfonem przyłożonym do okularu teleskopu.


Starsze wiadomości są dostępne w archiwum


English version

Hands-on Universe

Webcam Astronomy

Fist Law

INO

EAAE

Download

Klub Astronomiczny

Głogowski Informator Kosmiczny

Zapraszamy!

Prawo Pięści

Zrozumieć gwiazdy

Użyteczne linki

Archiwum

TKO

Borowice w Kudowie

UFO

Fizyka w II LO

II Liceum Ogólnokształcące

im. Mikołaja Kopernika w Głogowie

Polska

67-200 Głogów, ul. Daszyńskiego 15,

tel. 076 7286530 fax 076 7286531

E-mail:
obserwatorium(małpa)wp.pl