I

 

     
     
Aktualności

Obserwatorium

Planetarium

Obserwacje (zaćmienia)

Księżyc

Mars

Jowisz

Saturn

Inne obserwacje

Meteory i meteoryty

Zjawiska atmosferyczne

Życie w obserwatorium

Obozy i warsztaty

Konferencje

Rok Astronomii

Przejście Wenus

Cele i sposoby działania

Podstrony uczniów i bywalców

II LO w Głogowie

 

 

BOROWICE 2017  - sprawdź tutaj

Plan spotkań Klubu Astronomicznego na grudzień jest tutaj!
Głogowski Informator Kosmiczny na grudzień - sprawdź 
tutaj!

Strona poświęcona dyskusji nad nową podstawą programową z fizyki
GRUNT TO PODSTAWA

CIEMNE IZERSKIE NIEBO

(7.11.2017) W dniach 16-17 października połączone ekipy z rozszerzonej geografii i fizyki wybrały się do Izerskiego Parku Ciemnego Nieba. Pogoda dopisała, więc była wycieczka do krańców Układu Słonecznego i rozgwieżdżone niebo nad Stacją Turystyczną Orle, gdzie nocowaliśmy. Takie wycieczki powinny stać się tradycją naszej szkoły..

PROTUBERANCJE W CORONADO
 
(28.09.2017) Roman Bochanysz zrobił w czasie wakacji zdjęcia słonecznych protuberancji - przykłady wyżej. Co ważne - wykonał je z pomocą małej lunety CORONADO, która praktycznie nie nadaje się do fotografowania! Wiele innych ciekawych zdjęć i filmów jego autorstwa można zobaczyć na sronie cyklon.nazwa.pl/mysky/.

WAKACYJNE ZAĆMIENIE
 
(03.09.2017) Częściowe zaćmienie Księżyca wieczorem 7 sierpnia było w Głogowie dobrze widoczne. Powyższe zdjęcia (głogowianie pewnie rozpoznają kościół) zostały zrobione kompaktowym aparatem CANON przy 12-krotnym zoomie.
 

KLUB ZAKOŃCZYŁ SPOTKANIA

(30.04.2017) 27 kwietnia odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie Klubu Astronomicznego. Osoby systematycznie uczęszczające na spotkania otrzymały specjalne dyplomy (zdjęcie wyżej). Podsumowanie roku i spis "dyplomantów" jest na stronie Klub Astronomiczny. Klub wznowi działalność w październiku.

III A Z SP 6

(10.04.2017) Dzisiaj gościliśmy klasę III A ze Szkoły Podstawowej nr 6 z paniami Małgorzatą Kutarbo i Janiną Wawrzyńczyk. Pogoda dopisała, więc obejrzeliśmy Słońce przez dwa teleskopy z różnymi filtami oraz sprawdziliśmy, jak chodzi zegar słoneczny. W ciągu dwóch godzin działo się dużo więcej!

PÓŁNOCKA KLASY I A

(8.04.2017) 7 kwietnia klasa I A z wychowawczynią Panią Ewą Jeleń urządziła sobie "północkę", która - jak sama nazwa wskazuje - zakończyła się o północy. Mimo fatalnej pogody udało się spojrzeć na Księżyc i zrobić parę rzeczy tak fajnych, że czas upłynął bardzo szybko.

MERKURY, METEOR I CHMURY
 
(31.03.2017) Właśnie mamy szansę (do pierwszych dni kwietnia) zobaczyć na własne oczy Merkurego - w blasku zorzy zachodzącego Słońca. Udało się: zdjęcie z lewej wykonał Roman Bochanysz, a te z prawej Ludwik Lehman. Oba zostały wykonane zwykłym aparatem z niewielkim zoomem.

MARCOWA NOCKA
 
(19.03.2017) Kolejna astronomiczno-fizyczna nocka odbyła się 17/18 marca. Mimo deszczowej pogody udało się w przerwie między ziemskimi chmurami obejrzeć pasy chmur na Jowiszu i jego księżyce. Było też sporo doświadczeń (zdjęcie z prawej). Wszyscy uczestnicy są na zdjęciu z lewej.

DWIE WIZYTY JEDNEGO DNIA
 
(19.01.2017) 12 stycznia był w naszym obserwatorium dniem wyjątkowym, bo odwiedziły nas dwie miłe grupy. Rano zajęcia miała klasa III B (z Panią Martą Chrząstowską) ze Szkoły Podstawowej ASLAN w Głogowie (zdjęcie z lewej). Po obiedzie przywitaliśmy zaprzyjaźnioną grupę ze świetlicy ze Szkoły Podstawowej nr 12 (zdjęcie z prawej)Z przyjemnością gościmy wychowanków tej świetlicy co roku w styczniu, co można łatwo sprawdzić w ARCHIWUM.

NIEBIESKI NEPTUN
 
(5.01.2017) Wyjątkowa okazja "namierzenia" Neptuna (trudno go wypatrzeć wśród tysięcy gwiazd) przydarzyła się w noc sylwestrową. Neptun był wtedy bardzo blisko Marsa. Okazję w pełni wykorzystał Roman Bochanysz wykonując zamieszczone wyżej zdjęcia z pomocą 13-centymetrowego teleskopu. Na obu wyraźnie widać niebieskawego Neptuna.

MAGIA KSIĘŻYCA
 
(25.11.2016) "Klubowicz" Tomasz Niewiadomski zaczął robić zdjęcia Księżyca z pomocą zwykłego smartfona. Z lewej mozaika ujęć z super-pełni (13-14 listopada). Z prawej widać mnóstwo szczegółów. Do wykonania zdjęcia użyto 8-calowego teleskopu. Wyniki bardzo zachęcające, czekamy na dalszy ciąg :)

PROMYKI W OBSERWATORIUM

(20.11.2016) 18 listopada odwiedziły nas PROMYKI - grupa dzieci z Przedszkola PROMYK. Pogoda była kiepska, ale się nie nudziliśmy! Meteoryty, wirtualne niebo, doświadczenia ze świetlówką i kulą plazmową.. Warto odwiedzić nasze obserwatorium w każdą pogodę!

KLUB I UFO
 
(02.11.2016) Z lewej zdjęcie (z 13 października) wychodzących ze szkoły członków Klubu Astronomicznego. Z prawej - zdjęcie tęczy wykonane przez Błażeja Dalidowskiego. Z lewej strony widoczny mały świecący obiekt. Czyżby UFO? Trzeba być ostrożnym, taki efekt mogło spowodować wiele naturalnych przycznyn np. mały strzępek chmury, lecący samolot lub.. cząstka promieniowania kosmicznego uderzająca właśnie w aparat. Z pewnością warto robić zdjęcia!

PIĘKNY KOSMOS
 
(10.10.2016) Z opóźnieniem informujemy o miłej wizycie z 22 września. Odwiedziła nas klasa I D ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Głogowie z Panią Iwoną Marciniak (zdjęcie z lewej). Była dobra pogoda, więc wszyscy zobaczyli na własne oczy plamy na Słońcu. Dzieci przyniosły (i zostawiły!) piękne prace o Kosmosie, które będą upiększać ściany naszego obserwatorium. Jedna z prac na zdjęciu z prawej.

GIMNAZJUM ZE SŁAWY

(04.10.2016) 28 września wieczorem odwiedziła nasze obserwatorium duża grupa z Gimnazjum w Sławie: klasy II A i B. Opiekunkami były panie Marzena Cichowska oraz Małgorzata Krzysków. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie!

NEPTUN PRZY LUNIE

(22.09.2016) 15 września wieczorem niewidoczny gołym okiem Neptun był bardzo blisko Księżyca. Roman Bochanysz uwiecznił ten moment na powyższym zdjęciu. Gratulacje!!! Więcej zdjęć na jego stronie (link niżej).

ISS NA TLE SŁOŃCA
 
(15.09.2016) Roman Bochanysz sfilmował tego lata aż 3 przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na tle Słońca! Zdjęcie z lewej pokazuje przelot z 19 sierpnia, a z prawej - 2 września. Filmy (i wiele Jego zdjęć) można oglądać na stronie http://cyklon.nazwa.pl/wp2/.

ŁUK NADLICZBOWY
 
(1.09.2016) Niebo warto obserwować także w dzień! Nawet zwykła piękna tęcza może ukazać czasem nietypowe oblicze. Na lewym zdjęciu widać ładną podwójną tęczę. Gdy się bliżej przyjrzeć temu niższemu łukowi - pod kolorem fioletowym widać (lepiej na zbliżeniu z prawej).. kolor zielony! To tzw. łuk nadliczbowy będący wynikiem interferencji światła. Może ktoś zrobi inne zdjęcia takich niezwykłych łuków w zwykłej tęczy?


Starsze wiadomości są dostępne w archiwum

 

English version

Hands-on Universe

Webcam Astronomy

Fist Law

INO

EAAE

Download

Klub Astronomiczny

Głogowski Informator Kosmiczny

Zapraszamy!

Prawo Pięści

Zrozumieć gwiazdy

Użyteczne linki

Archiwum

TKO

Borowice w Kudowie

UFO

Fizyka w II LO