I

 

     
     
Aktualności

Obserwatorium

Planetarium

Obserwacje (zaćmienia)

Księżyc

Mars

Jowisz

Saturn

Inne obserwacje

Meteory i meteoryty

Zjawiska atmosferyczne

Życie w obserwatorium

Obozy i warsztaty

Konferencje

Rok Astronomii

Przejście Wenus

Cele i sposoby działania

Podstrony uczniów i bywalców

II LO w Głogowie

 

 

BOROWICE 2017  - materiały tutaj

Plan spotkań Klubu Astronomicznego na luty jest tutaj!
Głogowski Informator Kosmiczny na luty - sprawdź 
tutaj!

KLUB ASTRONOMICZNY

(7.01.2018) Klub Astronomiczny prężnie działa. 4 stycznia omawialiśmy czarne dziury. Wyżej zdjęcie uczestników tego spotkania. Niestety kiepskie, ale zamieszczamy, bo nieczęsto uczęszcza na spotkania uczennica szkoły w .. Holandii, a tym razem była :)

NOWOROCZNA PEŁNIA
 
(3.01.2018) Pan Jurek Janusz wykonał w Szlichtyngowie aparatem Canon7D z obiektywem 250 mm zdjęcia pierwszej pełni Księżyca w nowym roku (wyżej). Warto też obejrzeć Jego film z zaćmienia Księżyca w 2015 roku. Patrz tutaj.

CIEMNE IZERSKIE NIEBO

(7.11.2017) W dniach 16-17 października połączone ekipy z rozszerzonej geografii i fizyki wybrały się do Izerskiego Parku Ciemnego Nieba. Pogoda dopisała, więc była wycieczka do krańców Układu Słonecznego i rozgwieżdżone niebo nad Stacją Turystyczną Orle, gdzie nocowaliśmy. Takie wycieczki powinny stać się tradycją naszej szkoły..

PROTUBERANCJE W CORONADO
 
(28.09.2017) Roman Bochanysz zrobił w czasie wakacji zdjęcia słonecznych protuberancji - przykłady wyżej. Co ważne - wykonał je z pomocą małej lunety CORONADO, która praktycznie nie nadaje się do fotografowania! Wiele innych ciekawych zdjęć i filmów jego autorstwa można zobaczyć na sronie cyklon.nazwa.pl/mysky/.

WAKACYJNE ZAĆMIENIE
 
(03.09.2017) Częściowe zaćmienie Księżyca wieczorem 7 sierpnia było w Głogowie dobrze widoczne. Powyższe zdjęcia (głogowianie pewnie rozpoznają kościół) zostały zrobione kompaktowym aparatem CANON przy 12-krotnym zoomie.
 

KLUB ZAKOŃCZYŁ SPOTKANIA

(30.04.2017) 27 kwietnia odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie Klubu Astronomicznego. Osoby systematycznie uczęszczające na spotkania otrzymały specjalne dyplomy (zdjęcie wyżej). Podsumowanie roku i spis "dyplomantów" jest na stronie Klub Astronomiczny. Klub wznowi działalność w październiku.

III A Z SP 6

(10.04.2017) Dzisiaj gościliśmy klasę III A ze Szkoły Podstawowej nr 6 z paniami Małgorzatą Kutarbo i Janiną Wawrzyńczyk. Pogoda dopisała, więc obejrzeliśmy Słońce przez dwa teleskopy z różnymi filtami oraz sprawdziliśmy, jak chodzi zegar słoneczny. W ciągu dwóch godzin działo się dużo więcej!

PÓŁNOCKA KLASY I A

(8.04.2017) 7 kwietnia klasa I A z wychowawczynią Panią Ewą Jeleń urządziła sobie "północkę", która - jak sama nazwa wskazuje - zakończyła się o północy. Mimo fatalnej pogody udało się spojrzeć na Księżyc i zrobić parę rzeczy tak fajnych, że czas upłynął bardzo szybko.

MERKURY, METEOR I CHMURY
 
(31.03.2017) Właśnie mamy szansę (do pierwszych dni kwietnia) zobaczyć na własne oczy Merkurego - w blasku zorzy zachodzącego Słońca. Udało się: zdjęcie z lewej wykonał Roman Bochanysz, a te z prawej Ludwik Lehman. Oba zostały wykonane zwykłym aparatem z niewielkim zoomem.

MARCOWA NOCKA
 
(19.03.2017) Kolejna astronomiczno-fizyczna nocka odbyła się 17/18 marca. Mimo deszczowej pogody udało się w przerwie między ziemskimi chmurami obejrzeć pasy chmur na Jowiszu i jego księżyce. Było też sporo doświadczeń (zdjęcie z prawej). Wszyscy uczestnicy są na zdjęciu z lewej.

DWIE WIZYTY JEDNEGO DNIA
 
(19.01.2017) 12 stycznia był w naszym obserwatorium dniem wyjątkowym, bo odwiedziły nas dwie miłe grupy. Rano zajęcia miała klasa III B (z Panią Martą Chrząstowską) ze Szkoły Podstawowej ASLAN w Głogowie (zdjęcie z lewej). Po obiedzie przywitaliśmy zaprzyjaźnioną grupę ze świetlicy ze Szkoły Podstawowej nr 12 (zdjęcie z prawej)Z przyjemnością gościmy wychowanków tej świetlicy co roku w styczniu, co można łatwo sprawdzić w ARCHIWUM.

NIEBIESKI NEPTUN
 
(5.01.2017) Wyjątkowa okazja "namierzenia" Neptuna (trudno go wypatrzeć wśród tysięcy gwiazd) przydarzyła się w noc sylwestrową. Neptun był wtedy bardzo blisko Marsa. Okazję w pełni wykorzystał Roman Bochanysz wykonując zamieszczone wyżej zdjęcia z pomocą 13-centymetrowego teleskopu. Na obu wyraźnie widać niebieskawego Neptuna.

MAGIA KSIĘŻYCA
 
(25.11.2016) "Klubowicz" Tomasz Niewiadomski zaczął robić zdjęcia Księżyca z pomocą zwykłego smartfona. Z lewej mozaika ujęć z super-pełni (13-14 listopada). Z prawej widać mnóstwo szczegółów. Do wykonania zdjęcia użyto 8-calowego teleskopu. Wyniki bardzo zachęcające, czekamy na dalszy ciąg :)Starsze wiadomości są dostępne w archiwum

 

English version

Hands-on Universe

Webcam Astronomy

Fist Law

INO

EAAE

Download

Klub Astronomiczny

Głogowski Informator Kosmiczny

Zapraszamy!

Prawo Pięści

Zrozumieć gwiazdy

Użyteczne linki

Archiwum

TKO

Borowice w Kudowie

UFO

Fizyka w II LO