I

 

     
     
Aktualności

O nas

Obserwacje (zaćmienia )

Księżyc

Mars

Jowisz

Saturn

Zjawiska atmosferyczne

Życie w obserwatorium

Obozy i warsztaty

Konferencje

Przejście Wenus

Cele i sposoby działania

Podstrony uczniów i bywalców

II LO w Głogowie

 

 

4 GB Księżyca

Te zdjęcia są efektem wieczornej sesji z dnia 27 kwietnia. Tym razem uczniowie nawalili, ale był na posterunku pan Darek Kuczko, jeden z najwytrwalszych uczestników Klubu Astronomicznego w tym roku (na zdjęciu).

 To dzięki niemu udało się nakręcić prawie 4 gigabajty Księżyca. Powyższe zdjęcia to tylko pierwsze próby. Ogłaszamy zatem konkurs (dla uczniów II LO na szóstkę, dla pozostałych nagrodą może być wzmianka i zdjęcie na stronie): Co widać na załączonych obrazkach? Odpowiedzi można wysyłać na adres z dołu strony. No i dodatkowy konkurs (nagrody jak wyżej) na obrobienie pozostałego materiału. Są to pliki avi nakręcone kamerą internetową.

Wschowa z aparatem

20 kwietnia zaprzyjaźnione koło astronomiczne z Gimnazjum nr 1 ze Wschowy przyjechało do nas z własnym nowiutkim aparatem cyfrowym. Niestety, pogoda nie pozwoliła na zrobienie nim pierwszych zdjęć nieba.

Na zdjęciu: grupa wschowska zawsze posila się przed wejściem na zajęcia.

 

Sesja w Legnicy

18 kwietnia opiekun obserwatorium prowadził sesję astronomiczną w zaprzyjaźnionym V Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy (wykład o przewrocie kopernikańskim i później połączenie z teleskopem INO w Arizonie). Pogoda (w Arizonie) była świetna, zatem tamtejsi uczniowie mogli nauczyć się w pełni obsługiwać ten teleskop. Robili to bardzo dobrze, mimo że pierwszy raz! Życzymy im sukcesów w kolejnych sesjach zdjęciowych. Głównym organizatorem udanej sesji była prof. Iwona Bronowicka .

  

Arizona 10 kwietnia

10 kwietnia mieliśmy znowu czas na obserwacje teleskopem INO w Arizonie. Niestety, były jakieś kłopoty chyba z naszą  przeglądarką, bo teleskop nie chciał słuchać naszych komend. Jednak dzięki stałej łączności poprzez Skype z prof. Lechem Mankiewiczem w Warszawie udało się za jego pośrednictwem zrobić parę niezłych zdjęć (myśmy mu mówili, co chcemy, a on sterował teleskopem). Oto dwie gromady kuliste widziane z Arizony 10 kwietnia.

 

Wschowa z teleskopem

Gimnazjum ze Wschowy odwiedziło nas po raz drugi 29 marca, tym razem ze swoim teleskopem. Rozmawialiśmy głównie na temat fotografowania nieba, a stosowną pogadankę wygłosił prof. Mariusz Wierzbicki z III A. Potem obserwowaliśmy na 4 teleskopy i lornetkę, jak (trochę) widać na załączonych zdjęciach.

 

 

 

Ostatni Saturn

Ostatnia zima nie sprzyjała obserwacjom, ale wreszcie 12 marca udało się zrobić zdjęcie Saturnowi. Warunki nie były najlepsze, planetę przesłaniały wysokie chmury i kontrast był kiepski.

Zdjęcie jest złożeniem 100 najlepszych klatek z prawie 1000 zrobionych.

 

Gimnazjum ze Wschowy

8 marca przyjechała na zajęcia do naszego obserwatorium dwudziestokilkuosobowa grupa z Gimnazjum nr 1 ze Wschowy, której opiekunem był Pan Krzysztof Pobereżny. 3 godziny rozmawialiśmy o tym, co widać na niebie i jak to obserwować. Był to początek całego cyklu zajęć dla tej grupy.

   

 

Noc całkowitego zaćmienia

Ta noc w szkole (z 3 na 4 marca) była wyjątkowa. Po raz pierwszy były to wspólne warsztaty fizyków i geografów naszej szkoły. Całkowite zaćmienie Księżyca prawdopodobnie było tej nocy, ale całkowicie dla nas niewidoczne z powodu fatalnej pogody. Za to wszyscy wysłuchali interesujących informacji o naszym wiernym satelicie, co wywołało ożywioną i interesującą dyskusję. Żeby jakieś całkowite zaćmienie jednak było, Ludwik Lehman opowiedział o swojej zeszłorocznej wyprawie do Turcji na zaćmienie Słońca. Potem było jak widać na zdjęciach. Szkoda, że nikt nie zrobił zbiorowego, bo było nas 36 osób, z Panią Profesor Krystyną Zawadzką na czele, która mimo zapowiedzi w ogóle nie usnęła! Niezwykłe wrażenia zaoferował nam Łukasz Gawłowski demonstrując skonstruowany przez siebie przyrząd „przerabiający” zwykłą żarówkę na lampę plazmową.

                     

 

Pomysłowy Rumun!

Różnie można opowiadać o tym, że nie wolno patrzeć przez teleskop na Słońce. Świetny pomysł miał nasz o uczeń o ksywie RUMUN wypalając to co widać na zdjęciu światłem wychodzącym z okularu. Niestety, natychmiast po wykonaniu tej pięknej pomocy naukowej Rumun zniknął, dlatego kartkę demonstruje inny, również zasłużony w tym dniu weteran obserwacji.

  

 

Powrót do archiwum

 

 

English version

Hands-on Universe

Webcam Astronomy

Fist Law

INO

Klub Astronomiczny

Głogowski Informator Kosmiczny

Zapraszamy!

Prawo Pięści

Zrozumieć gwiazdy

Użyteczne linki

Archiwum

TKO

Fizyka w II LO

II Liceum Ogólnokształcące

im. Mikołaja Kopernika w Głogowie

Polska

67-200 Głogów, ul. Daszyńskiego 15,

tel. 768331613 fax 768341962

E-mail:
obserwatorium(małpa)lo2.pl