I

 

     
     
Aktualności

Obserwatorium

Planetarium

Obserwacje (zaćmienia)

Księżyc

Mars

Jowisz

Saturn

Inne obserwacje

Meteory i meteoryty

Zjawiska atmosferyczne

Życie w obserwatorium

Obozy i warsztaty

Konferencje

Rok Astronomii

Przejście Wenus

Cele i sposoby działania

Podstrony uczniów i bywalców

II LO w Głogowie

 

 


WSPANIAŁE ANIMACJE  PIOTRA
 Kolorowy obracający się Jowisz z Wielką Czerwoną Plamą
Animacja z księżycami Jowisza

(22.08.2010)  Piotr Biniarz nadal czaruje! W nocy 21-22 sierpnia uzyskał powyższe animacje Jowisza.  Piotr obserwuje w Ostaszowie koło Przemkowa. Musi tam być znakomity seeing czyli warunki obserwacyjne (co w niczym nie umniejsza wielkości osiągnięcia). Piotr opisał swoje postępowanie, możesz się od niego wiele nauczyć, jeśli klikniesz 
tutaj .

PIOTR, KAMERKA I JOWISZ
Piotr Biniarz

Jowisz z księżycem Jowisz z ogromną ilością szczegółów
(18.08.2010) Nasz absolwent sprzed 3 lat - obecnie student Uniwersytetu Wrocławskiego  Piotr Biniarz (którego zdjęcia już publikowaliśmy, patrz niżej) kupił zwykłą kamerkę internetową, 15-cm teleskop i.. już podczas pierwszej obserwacyjnej nocy (15 sierpnia) uzyskał powyższe rewelacyjne zdjęcia Jowisza!! Jest to złożenie ponad stu klatek - w nazwie zdjęcia jest dokładna liczba. Wystarczy porównać z naszymi zrobionymi w obserwatorium (dział Jowisz), by docenić zdjęcia Piotra! Gratulacje! Olbrzymie gratulacje!

INO 2 NA WAKACJE
Kometa 10/P Tempel 2 24.06 w wersji czarnobiałej Kometa 10/P Tempel 2 24.06 w sztucznych kolorach
Mgławica planetarna M 27 Galaktyka spiralna M 94
(27.06.2010) Powyżej zdjęcia z ostatnich dwóch przedwakacyjnych sesji na sterowanym przez Internet teleskopie INO 2  w Arizonie. Na górze kometa 10/P Tempel 2 w dwóch wersjach (można ją będzie oglądać przez lornetkę na wakacjach), warto porównać ze zdjęciem z 7 czerwca w  newsie z 7.06. Zdjęcia  mgławica M 27 (hantle) i galaktyki spiralnej M 94 niech będą zachętą, by podczas wakacji patrzeć także w niebo..


ERATOSTHENES PROJECT
Pomiary tradycyjne .. i zaraz wchodzimy!
 Pomiary nietradycyjne  II LO z Kosmosu (odcinek AB był mierzony)
(21.06.2010) Pierwszy dzień lata był bardzo szczególny - reprezentowaliśmy Polskę na europejskiej wideokonferencji  w ramach organizowanej przez EAAE (patrz link z lewej strony) akcji Eratosthenes Project.  Pomiar obwodu Ziemi tradycyjnym sposobem dał wynik: 40 150 km. Nie będąc pewni pogody zmodyfikowaliśmy metodę Eratostenesa mierząc (niezbyt dokładnie) pewnien odcinek na placu przy szkole i odczytując z Google Earth dokładne szerokości geograficzne jego obu końców. Ta metoda dała wynik: 40 890 km. Tę interesującą metodę opiszemy dokładniej po wakacjach..
MGŁAWICA I KOMETY
M 17 w filtrze H alfa (światło czerwone)
Kometa 10P Tempel 2 (w środku zdjęcia) Kometa 81P Wild 2 (w środku) 
(07.06.2010) Dzisiaj na 25-calowym sterowanym przez Internet teleskopie INO 2 szukaliśmy komet, ale udało się "upolować" tylko dwie słabiutkie. Kometę Wild widać na zdjęciu w marcowym newsie - warto porównać. Na pocieszenie zrobiliśmy piękne zdjęcie mgławicy M 17 w filtrze H alfa (świecący wodór).

BLIŹNIACZE OBSERWATORIUM
Zespół Szkół w Witnicy.. ze znajomym kształtem na dachu
(05.06.2010) Otrzymaliśmy projekt budowy obserwatorium astronomicznego w Zespole Szkół w Witnicy. Po wizycie u nas (patrz news niżej) postanowiono tam zbudować obserwatorium zupełnie podobne do naszego! Cieszymy się bardzo i podziwiamy (z nutką zazdrości) piękny projekt szkoły..

WZBOGACANIE ZBIORÓW
NWA 4561, meteoryt enstatynowy NWA 2698, howardyt
(28.05.2010)  Kolejne "okruchy nieba" w naszej kolekcji meteorytów. Z lewej tzw. meteoryt enstatynowy, z prawej - howardyt czyli mieszanka okruchów z warstwy powierzchniowej i głębszej sporej planetoidy.

ERATOSTHENES PROJECT
(20.05.2010) Nasza szkoła weźmie udział w Eratosthenes Project . To ogólnoeuropejski projekt: chodzi o to, by 21 czerwca jak najwięcej europejskich szkół powtórzyło słynny pomiar, w którym Eratostenes (starożytny Grek, a jakże) po raz pierwszy zmierzył promień Ziemi. Chętni do tej fajnej i pouczającej zabawy mogą się zgłaszać do Krystyny Zawadzkiej lub Ludwika Lehmana.
Inne chętne szkoły powinny się zarejestrować na wskazanej wyżej stronie.

GOŚCIE Z GORZOWA I WITNICY
Goście z Dyrektorem II LO w obserwatorium
(12.05.2010) Dzisiaj odwiedzili nas goście ze Starostwa Powiatowego w Gorzowie Wielkopolskim oraz dyrektor Zespołu Szkół im. M. Kopernika w Witnicy. Ponieważ są piękne plany budowy obserwatorium i planetarium w tej szkole - goście przyjechali zapoznać się z naszymi doświadczeniami. Życzymy powodzenia i liczymy na dalszą współpracę.

KSIĘŻYC NA DWA SPOSOBY
Księżyc "z ręki"  Księżyc "z teleskopu"
(07.05.2010) Oto dwa zdjęcia Księżyca autorstwa znanego głogowskiego fotografa Darka Mikołajewicza. Z lewej "obiektyw sigma 150-500mm, ogniskowa 500mm, przysłona 9, czas 1/500sek, wykonane z ręki ale z włączoną stabilizacją obrazu, czułość ISO 1000", z prawej zrobione w ognisku naszego 25-cm teleskopu już wiele lat temu.

CHONDRY I TROILIT
NWA 2826 NWA 2826
(30.04.2010) Nowa spora płytka chondrytu North West Africa 2826 dołączyła do naszej kolekcji meteorytów. Pięknie widoczne są tzw chondry (okrągłe twory nie występujące w ziemskich skałach). Szare "krople" to troilit - minerał nie występujący na Ziemi. I ten piękny okaz musi poczekać na nową gablotę :(

"DZIAŁO"  MAGNETYCZNE
Jak to działa to działo???
(26.04.2010) To takie proste! Wystarczy mieć 3 żelazne kulki, magnes neodymowy oraz.. szczelinę między ławkami. No i można zrobić ciekawe działo magnetyczne. Nie wierzysz? To popatrz tutaj . Tylko jak to działa? Skąd się bierze energia na rozpędzenie ostatniej kulki? Przecież jest ona wyraźnie szybsza od pierwszej! Nie ma darmowej energii!

PIERWSZA "D" W ARIZONIE
Operatorzy teleskopu Mgławica M 17
(20.04.2010) W sobotę 17 kwietnia za sterowanie teleskopem INO 2 w Arizonie wzięła się klasa 1 D (ściślej mówiąc część widoczna na zdjęciu). Z prawej pierwsze opracowane zdjęcie z tej sesji przedstawiające mgławicę M 17. Wykonała je Aleksandra Kowaluk.

DYPLOMY KLUBU ASTRONOMICZNEGO
Zakończenie zajęć 15 kwietnia
(15.04.2010) Dzisiaj Klub Astronomiczny zakończył już działalność w tym roku szkolnym tradycyjnym rozdaniem dyplomów najwierniejszym swoim członkom. Listę dyplomantów można zobaczyć tutaj , a podsumowanie z pozostałych lat w dziale ARCHIWUM. Klub Astronomiczny zaprasza znowu od października.

 GRUPA ZE SZKLAR GÓRNYCH
grupa ze Szklar Górnych
(08.04.2010) Dziś gościła u nas miła grupa ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szklarach Górnych (koło Lubina) z Paniami Renatą Dudek oraz  Krystyną Chudy.  Oglądaliśmy plamę na Słońcu, meteoryty (to w realu) oraz ludzi na Księżycu, nocne niebo, spadające gwiady i jeszcze parę innych rzeczy na ekranie.

NOWE ZDJĘCIA PIOTRA
Z lewej Wenus - z prawej Merkury Saturn M 42 czyli Wielka Mgławica w Orionie
(05.04.2010) Otrzymaliśmy kolejne zdjęcia Piotra Biniarza (patrz news z 6 lutego). Z lewej Wenus i Merkury po zachodzie Słońca (zdjęcie z 2 kwietnia). Jeszcze parę dni można to zobaczyć na własne oczy! Saturn jest w projekcji okularowej 15-cm teleskopu. M 42 (tak jak Wenus i Merkury) to zdjęcia bez pomocy teleskopu wykonane aparatem Canon PowerShot 2SIS. To nie wszystko, ale nie wszystko naraz..
Starsze wiadomości są dostępne w archiwum

 

English version

Hands-on Universe

Webcam Astronomy

Fist Law

INO

EAAE

Download

Klub Astronomiczny

Głogowski Informator Kosmiczny

Zapraszamy!

Prawo Pięści

Zrozumieć gwiazdy

Użyteczne linki

Archiwum

TKO

Borowice w Kudowie

UFO

Fizyka w II LO

II Liceum Ogólnokształcące

im. Mikołaja Kopernika w Głogowie

Polska

67-200 Głogów, ul. Daszyńskiego 15,

tel. 076 7286530 fax 076 7286531

E-mail:
 obserwatorium(małpa)lo2.pl