I

 

     
     
Aktualności

O nas

Obserwacje (zaćmienia)

Księżyc

Mars

Jowisz

Saturn

Zjawiska atmosferyczne

Życie w obserwatorium

Obozy i warsztaty

Konferencje

Przejście Wenus

Cele i sposoby działania

Podstrony uczniów i bywalców

II LO w Głogowie

 

 

  
17P/Holmes nad Arizoną
kometa 17P/Holmes  kometa 17P/Holmes
24 października słabiutka kometa 17P/Holmes pojaśniała nagle milion razy (!) i stała się widoczna nawet gołym okiem. W sobotę 27 października mieliśmy "okienko" obserwacyjne na teleskopie INO w Arizonie. Trójka obserwatorów: Ewelina Malcher, Łukasz Gawłowski oraz Mikołaj Herba nie zmarnowała szansy, znalazłą kometę i zrobiła jej zdjęcie. Wyżej dwie wersje tego samego obrazu o czasie ekspozycji 1 sekundy. Inne zdjęcie z tej sesji wkrótce. W Głogowie - niestety - chmury, więc na razie tej komety nad naszym niebem nie widzieliśmy.

Duża grupa z Kotli
grupa z Kotli  grupa z Kotli
W środę 24 października odwiedziła nas duża 35-osobowa grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Kotli. Grupą opiekowały się panie: Teresa Bagińska, Henryka Bylebył oraz Alina Szermer. Po wizycie w obserwatorium długo rozmawialiśmy , głównie o Marsie i Słońcu oglądając wspaniałe zdjęcia i filmy. Rozmowa była bardzo ciekawa, a pytań tak dużo, że nie udało się na wszystkie odpowiedzieć.
Wariacje po raz pierwszy..
Maciek Łuczyński prowadzi doświadczenia  grupa uczestników
W nocy z 19 na 20 października gościliśmy pierwszą 18-osobową grupę gimnazjalistów z Nielubii - którą opiekowała się pani Bożena Fila-Rzepa - w ramach programu NAUKOWE WARIACJE (patrz niżej). Pogoda nie dopisała, ale było co robić.  M.in. ciekawe doświadczenia pokazywał prof. Maciej Łuczyński (zdjęcie z lewej).  O czwartej nad ranem niebo się wypogodziło i oglądaliśmy Marsa, Wenus oraz Wielką Mgławicę w Orionie.

Trzy arizońskie sesje
NGC 7635 NGC 253
We wtorek 16 i w czwartek 18 października uczniowie klas II realizujących rozszerzony program fizyki mieli możliwość sterowania teleskopem INO (patrz link obok). Pogoda (w Arizonie!) dopisała, zatem udało się zrobić parę ładnych zdjęć. Dwa przykłady powyżej. Lewe zdjęcie opracował Paweł Biniarz z fakultetu wtorkowego, a prawe fakultet czwartkowy z Remigiuszem Ruminkiewiczem na czele. W sobotę 27 października mamy zaplanowaną sesję w godzinach od 10.30 do 13.30. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy, nie możemy jednak zagwarantować pogody (szczególnie w Arizonie!).
 O planetach..
uczestnicy spotkania  uczestnicy spotkania
W poniedziałek 15 października gościliśmy dużą grupę z gimnazjum i szkoły zawodowej z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych aż z trzema opiekunami: Marią Seredyszyn, Dawidem Metelskim oraz Bogdanem Toporowskim. Po obejrzeniu Słońca w naszym teleskopie rozmawialiśmy o wszystkich planetach. Oczywiście rozmowa była ilustrowana pięknymi zdjęciami. Jak mówią opiekunowie, obie grupy z ZPSzW silnie i pozytywnie przeżyły wizytę w naszym obserwatorium.
Pierwsza wizyta w tym roku szkolnym
grupa z ZPSzW
W poniedziałek 8 października odwiedziłą nas pierwsza w tym roku szkolnym grupa - ze szkoły zawodowej w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych z opiekunem Bogdanem Toporowskim. Udało się poobserwować Słońce, a potem pooglądać już na ekranie zdjęcia zrobione naszym teleskopem przy innych okazjach. Uczestnicy grupy wykazali się dobrą wiedzą o planetach! Gratulujemy!
Naukowe Wariacje
Stowarzyszenie na rzecz społeczności wiejskiej 'BLIŻEJ SIEBIE"  z Gminy Żukowice wygrało ogólnopolski konkurs grantowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności "RÓWNAĆ SZANSE 2007".  Dzięki temu 41 gimnazjalistów  z Gminy Żukowice przeżyje NAUKOWE WARIACJE między innymi w naszym obserwatorium, gdzie spędzą aż cztery noce (każda z dwóch grup po dwie)! Pierwsze nocne naukowe wariacje już 19-20 paździenika. O szczegółach z pewnością poinformujemy.

Galaktyczne Zoo
Zespół Sloan Digital Sky Survey  zaprasza wszystkich chętnych do udziału w prawdziwym naukowym projekcie. Chodzi o klasyfikację milionów nieznanych galaktyk obecnych na zdjęciach Wszechświata. Można o tym przeczytać (po polsku) na stronie polskiej stronie Hands on Universe . Może ktoś z bywalców naszej  strony weźmie udział w tej fascynującej przygodzie? Może cały zespół? 
Seminarium w Warszawie
uczestnicy seminarium
W dniach  21-23 września w Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika Polskiej Akademii Nauk w  Warszawie odbyło się XIV Seminarium dla nauczycieli.  Wykładowcą był też - tak jak w poprzednich 3 latach - opiekun naszego obserwatorium Ludwik Lehman. Tym razem mówił o przewrocie kopernikańskim, co trochę widać na  zdjęciu.
wykład Ludwika Lehmana

KLUB ASTRONOMICZNY OD 1 PAŹDZIERNIKA
!
Klub Astronomiczny wznawia działalność po wakacjach od 1 października (to wszak początek roku akademickiego!). W tym roku akademickim zajęcia będą się odbywały (na razie) w czwartki od godz. 17. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych bez względu na wiek czy szkołę. Więcej szczegółów i harmonogram spotkań zawsze w dziale Klub Astronomiczny

7 OBÓZ MATEMATYCZNO-ASTRONOMICZNY
prawie wszyscy uczestnicy
W przedostatnim tygodniu sierpnia odbył się w Nowej Wsi Zbąskiej siódmy już obóz matematyczno-astronomiczny (ze znaczną przewagą pierwszego członu). Obozy te organizuje lubińskie środowisko matematyczne, a ich prawdziwą duszą jest Helena Kulczycka z II LO w Lubinie. 89 uczestników ćwiczyło arkusze maturalne, a ostatniego dnia pisało prawdziwą próbną maturę! Sekcję astronomiczną organizuje  Iwona Bronowicka z V LO w Legnicy, a Ludwik Lehman wygłasza wykłady. Po większą relację z tego wyjątkowo urokliwego obozu kliknij  tutaj

PIELGRZYMKA DO FROMBORKA
Obserwatorium na Żurawiej Górze 28-metrowe wahadło Foucault
W początku sierpnia wybrałem się (Ludwik L) z  pielgrzymką do FROMBORKA.  Jedyne w swoim rodzaju miejsce dla zainteresowanych astronomią.  Ech, jak warto by było zorganizować tam jakieś warsztaty lub nawet obóz astronomiczny. Może kiedyś się uda? Póki co zapraszam do obejrzenia zdjęć, o właśnie tutaj

ZIELONY BŁYSK
piękne zdjęcie - błysk kiepski słabe zdjęcie - piękny błysk
Wreszcie udało się nam upolować tzw. zielony błysk zachodzącego Słońca! Przebywający nad morzem opiekun obserwatorium sfilmował dwukrotnie błysk aparatem Canon. Więcej szczegółów oraz cały film do ściągniecia w dziale ZJAWISKA ATMOSFERYCZNE.
KOLONIA ZE SŁUPSKA
grupa z wychowawcami grupa ze Słupska
W poniedziałek 23 lipca wieczorem nasze obserwatorium gościło kolonię letnią z Lubiatowa  zorganizowaną przez Biuro Podróży "Eskapada" ze Słupska.  Uczestnicy w różnym wieku (jak widać na zdjęciach powyżej) przyjechali właśnie z tamtego rejonu. Pogoda nie dopisała, ale "koloniści" byli tak ciekawi Wszechświata i jego tajemnic, że rozmowa przy laptopie toczyła się długo i zakończyła się grubo po północy. Serdeczne pozdrowienia dla wszyskich!

Starsze wiadomości są dostępne w archiwum

 

English version

Hands-on Universe

Webcam Astronomy

Fist Law

INO

Klub Astronomiczny

Głogowski Informator Kosmiczny

Zapraszamy!

Prawo Pięści

Zrozumieć gwiazdy

Użyteczne linki

Archiwum

TKO

Fizyka w II LO

II Liceum Ogólnokształcące

im. Mikołaja Kopernika w Głogowie

Polska

67-200 Głogów, ul. Daszyńskiego 15,

tel. 768331613 fax 768341962

E-mail:
obserwatorium(małpa)lo2.pl