I

 

     
     
Aktualności

O nas

Obserwacje (zaćmienia)

Księżyc

Mars

Jowisz

Saturn

Zjawiska atmosferyczne

Życie w obserwatorium

Obozy i warsztaty

Konferencje

Przejście Wenus

Cele i sposoby działania

Podstrony uczniów i bywalców

II LO w Głogowie

 

 

 
Niespodzianka w Klubie
składanie teleskopu Pan Marian przy swoim teleskopie
Ostatnie w tym roku spotkanie Klubu Astronomicznego nie było poświęcone - jak planowano - czarnym dziurom, ponieważ Pan Marian Pietrownik przyniósł swój własny nowy teleskop. Całkiem spory, bo 23-centymetrowy firmy OPTICON. Uczestnicy ochoczo zabrali się do składania i wypróbowania teleskopu, natomiast uczestniczki zachowały zdrowy dystans.. Poniewaź pogoda - jak zwykle - była paskudna, testowaliśmy instrument na korytarzu oglądając ogłoszenia przy sali biologicznej. Zdjęcia zrobił inny stały bywalec Pan Darek Kuczko. Pięknie dziękujemy obu panom!
"Rozszerzona" nocka
uczestnicy nocnych warsztatów
W nocy z 14 na 15 grudnia odbyły się całonocne warsztaty dla uczniów realizujących fizykę w trybie rozszerzonym. Chcieliśmy poobserwować GEMINIDY i Marsa, ale pogoda - jak zwykle - nawaliła. Mimo tego sporo się działo. M.in. uczestnicy napisali test na potrzeby Uniwersytetu Warszawskiego. Wszystkich zaszokował Tomek Supernak prezentując działanie skonstruowanego przez siebie urządzenia do lewitacji (zdjęcia testu i lewitacji niżej). Film z tego pokazu można zobaczyć tutaj

pisanie nocnego testu  lewitujący wkrętak

Koło Ekologiczne z SP 13
koło ekologiczne w obserwatorium
W poniedziałek 10 grudnia wieczorem odwiedziło nas Koło Ekologiczne ze Szkoły Podstawowej nr 13 z panią Sylwią Cwynar.  Pogoda była zła, zatem  porozmawialiśmy o Wszechświecie, jak zwykle oglądając piękne obrazy i klipy.
Znowu grupa z Kotli!
I B i II A z SP w Kotli  I B i II A z SP w Kotli
W sobotę 8 grudnia rano odwiedziła nas miła grupa ze Szkoły Podstawowej w Kotli - klasy I B i II A z opiekunkami Dorotą Baraniecką i Iwoną Wicik. Porozmawialiśmy o kometach i spadających gwiazdach, pooglądaliśmy astronautów skaczących na Księżycu, udało się nawet zobaczyć kawałek prawdziwego Słońca przez teleskop (na ekranie, oczywiście).
Drugie wariacje..
grupa z Nielubii  grupa z Nielubii
W nocy z 30 listopada na 1 grudnia mieliśmy w obserwatorium drugą część WARIACJI NAUKOWYCH (patrz  niżej).  Tym razem przyjechała inna 26-osobowa grupa z gimnazjum z Nielubii z panią Marzeną Budnik.
Niestety,  zła pogoda uniemożliwiła obserwacje, ale i tak było wesoło, ciekawie, no i pogadaliśmy co nieco o Wszechświecie..
Kometa w kuchni

Kometa 17P/Holmes już słabnie. Od 23 października to jest od kiedy jest widoczna gołym okiem, nie było w Głogowie ani jednej pogdonej nocy! Aż do wczoraj.  Dzisiaj (28.11.) zrobiłem jej zdjęcia z okna mojego mieszkania (a dokładniej jak w tytule) aparatem CANON  PowerShot A 710, bez żadnego teleobiektywu, czas naświetlania 15 sekund, przysłona jest inna dla obu zdjęć.  Zdjęcia są surowe, nie obrobione, a kometa to blada plamka koło jednej z najjaśniejszych gwiazd na obu zdjęciach. Pięknie widać tez PLEJADY (to ta gromadka gwiazdek). Czy ktoś jeszcze zdąży złapać HOLMESA? Chętnie zamieścimy.    
 Ludwik L.
Koło Geograficzne z Gimnazjum nr 5
 
We wtorek 27 listopada Koło Geograficzne z Gimnazjum nr 5 pod opieką Iwony Rogowskiej odwiedziło nasze obserwatorium. O dziwo, właśnie w czasie ich wizyty niebo się wypogodziło, tak że wszyscy mogli zobaczyć kometę  przez lornetkę i Marsa przez teleskop
Czwarta B z Kotli
4B w obserwatorium
W poniedziałek 26 listopada rano odwiedziła nas klasa 4 B z panią Grażyną Stodulską ze Szkoły Podstawowej w Kotli. Pogoda była raczej śnieżna, zatem rozmawialiśmy znacznie dłużej przy laptopie niż przy teleskopie.
Sława! Sława! Sława!
grupa ze Sławy  obserwacje Księzyca
W czwartek 22 listopada wieczorem  przybyła do obserwatorium duża grupa z Gimnazjum ze Sławy. Aż 37 uczniów z 4 opiekunami! Były prześwity w chmurach, więc dało się zobaczyć skrawki Księzyca, no i porozmawiać o Wszechświecie w sali nr 30, szczególnie o kometach, Słońcu i supernowych.
Fundacja 4H w obserwatorium
grupa z Kotli
W poniedziałek 19 listopada wieczorem gościliśmy w naszym obserwatorium  grupę ze Szkoły Podstawowej w Kotli.  Wizyta odbyła się w ramach projektu Fundacji 4H w Polsce "Ugruntowanie i wyrównywanie wiedzy matematycznej w kl. IV-VI".  Opiekunką grupy była Grażyna Stodulska. Pogoda nie dopisała, zatem po wizycie w samym obserwatorium rozmawialiśmy o astronomii w sali nr 30.
Zdjęcia z ostatniej sesji
rubieże M 42  Wielka Mgławica w Orionie  NGC 1977
Powyżej trzy zdjęcia z ostatniej sesji na teleskopie INO w Arizonie.  W środku Wielka Mgławica w Orionie, która jeszcze nigdy nie wyszła nam tak dobrze! Można porównać z wersją w dziale INO i w galerii Łukasza (podstrony uczniów..). Z lewej rubieże tej mgławicy. Jasne gwiazdy na prawym i środkowym zdjęciu są prześwietlone, stąd takie białe "słupki". Cały czas szukamy chętnych do obróbki uzyskanych zdjęć, będą szóstki za niezłe wyniki!
17P/Holmes trochę inaczej
kometa w fałszywych kolorach

Powyżej to samo zdjęcie komety 17P/Holmes, które widać poniżej, ale w fałszywych kolorach. Takie przekształcenie obrazu pozwala wyraźniej dostrzec wypływ gazu z małego jądra komety do powiększającej się komy (czyli głowy, proszę nie mylić tego z ogonem, którego nie ma).  Kometa jest ciągle astronomiczną sensacją i zmienia się z dnia na dzień, lecz w Głogowie mamy non stop jesienne zachmurzenie. Warto zatem zerknąć na piękne zdjęcia zrobione przez Gimanzjum i Liceum Jezuitów w Gdyni (patrz tutaj ), które ma taki sam teleskop jak INO. Jak widać, w Gdyni pogoda ostatnio była lepsza ..


Starsze wiadomości są dostępne w archiwum

 

English version

Hands-on Universe

Webcam Astronomy

Fist Law

INO

Klub Astronomiczny

Głogowski Informator Kosmiczny

Zapraszamy!

Prawo Pięści

Zrozumieć gwiazdy

Użyteczne linki

Archiwum

TKO

Fizyka w II LO

II Liceum Ogólnokształcące

im. Mikołaja Kopernika w Głogowie

Polska

67-200 Głogów, ul. Daszyńskiego 15,

tel. 768331613 fax 768341962

E-mail:
obserwatorium(małpa)lo2.pl