I

 

     
     
Aktualności

Obserwatorium

Planetarium

Obserwacje (zaćmienia)

Księżyc

Mars

Jowisz

Saturn

Inne obserwacje

Meteory i meteoryty

Zjawiska atmosferyczne

Życie w obserwatorium

Obozy i warsztaty

Konferencje

Rok Astronomii

Przejście Wenus

Cele i sposoby działania

Podstrony uczniów i bywalców

II LO w Głogowie

 

 


"ZROZUMIEĆ ŚWIAT"

(10.12.2013) Dzisiaj miała w obserwatorium zajęcia grupa I i II w ramach projektu unijnego ZROZUMIEĆ ŚWIAT ze Szkoły Podstawowej nr 2. Zajęcia dotyczyły głównie Układu Słonecznego.

SZÓSTOKLASIŚCI Z SP 13

(9.12.2013) Dziś odwiedziła obserwatorium klasa VI ze Szkoły Podstawowej nr 13 z Panią Małgorzatą Tokar-Picz. Rozmawialiśmy głównie o planetach Układu Słonecznego.

KOMETA W ZASIĘGU APARATU
Kometa nad Jakubowem  Kometa nad Jakubowem
(25.11.2013) Wreszcie poprawiła się pogoda i od razu dostaliśmy pierwsze zdjęcia komety C/2013 R1 Lovejoy. Zrobił je dzisiaj o 1 w nocy Piotr Konieczny w Jakubowie. Czas ekspozycji: 20 sekund. Serdecznie dziękujemy i gratulujemy!

BRATNIE LICEUM Z LESZNA
 Grupa z Leszna  w obserwatorium przy złej pogodzie
(23.11.2013) Z trzygodzinną wizytą przyjechała do obserwatorium matematyczno-fizyczna klasa I D z II LO im. M. Kopernika w Lesznie. Opiekunami grupy byli: Krzysztof Pobereżny oraz Robert Robaczyński. Pogoda fatalna, ale dużo rozmawialiśmy o Kosmosie, a nawet robiliśmy pewne doświadczenia z wysokim napięciem..

DZIECI GŁOGOWSKIE
dzieci głogowskie z G1
(22.11.2013)  Dwie godziny spędziła u nas dzisiaj klasa I B z Panią Dorotą Zarembą z Gimnazjum nr 1 im. Dzieci Głogowskich. Czas wypełniły nam rozmowy o Wszechświecie oraz doświadczenia z efektami specjalnymi.

III A z SP 6
III A z SP 6
(30.10.2013) Dzisiaj była w obserwatorium klasa III A ze Szkoły Podstawowej nr 6. Bardzo dociekliwa i sympatyczna grupa! Mimo braku pogody było co robić, a pytania o Kosmos padały bez przerwy..

SZKOŁA NR 1 Z PRZEMKOWA
Uczniowie z Przemkowa
(30.10.2013) Dzisiaj były w obserwatorium klasy VI A oraz V B ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przemkowie z Paniami Anną Jędrzejowską oraz Elżbietą Terlikowską. Mimo kiepskiej pogody udało się zobaczyć Słońce zarówno przez filtr H alfa (protuberancje) jak i przez zwykły filtr. Poza tym działo się sporo: wystawa meteorytów, model Układu Słonecznego, projekcja nocnego nieba etc.. Bardzo miła wizyta!

SENIORZY W OBSERWATORIUM
Seniorzy
(29.10.2013) Dzisiaj odwiedziła nasze obserwatorium grupa seniorów z Domu Dziennego Pobytu. Mimo nienajlepszej pogody udało się zobaczyć Słońce z protuberancjami, a także meteoryty i zegar słoneczny. Pięknie dziękujemy za przybycie i zapraszamy na kolejny raz..

NOC Z PROMIENIOWANIEM
Uczestnicy nocki 18/19 października 2013 Licznik pokazuje 74,53 mikroSv/h 
(10.10.2013) Pierwsza nocka w tym roku szkolnym. Pogoda nie dopisała, tylko przez pół godziny uczestnicy (zdjęcie z lewej) mogli obserwować Księżyc, Jowisz i M 42. Za to były różne doświadczenia. Np. stwierdziliśmy licznikiem Geigera-Mullera, że induktor sporo promieniuje.  Na zdjęciu z prawej licznik  pokazuje: 74,53 µSv/h. Filmik otwiera się po kliknięciu  tutaj .

PROJEKT WYGASZ
Uczestnicy warsztatów
(10.10.2013) W dniach 4-6 października w schronisku Orle w Górach Izerskich (Park Ciemnego Nieba) odbyły się warsztaty dla nauczycielI z Dolnego Śląska.  W ramach programu WYGASZ prowadzonego przez Instytut Astronomiczny UWr będzie tam dostępny na stałe sprzęt (teleskopy, aparaty, laptopy, lasery) dla przeszkolonych nauczycieli. To kolejna wspaniała astronomiczna inicjatywa w Górach Izerskich, więcej można przeczytać na stronie PROJEKT ASTRO IZERY. Nasze obserwatorium aktywnie włącza się do tego programu.
 
.
PIĘKNO KOSMICZNEJ MATERII
Seymchan Seymchan
(03.08.2013) Do naszej kolekcji meteorytów trafiła kolejna piękna płytka meteorytu Seymchan (na obrazku wyżej). To tzw pallasyt - kryształy oliwinu w żelaznej oprawie..  Większość naszej wystawy można zobaczyć w dziale METEORY I METEORYTY.

NOWY SPRZĘT
luneta słoneczna na pierwszym planie Laser i licznik Geigera
(30.06.2013) Zarząd Powiatu Głogowskiego przekazał 6000 zł na doposażenie naszego obserwatorium. Serdecznie dziękujemy! Głównym nabytkiem jest mały teleskop słoneczny firmy Coronado. Nie prezentuje się okazale na tle naszych dużych teleskopów (zdjęcie z lewej), ale dzięki specjalnemu filtrowi H alfa można przez niego zobaczyć protuberancje oraz inne cechy Słońca niewidoczne dla zwykłych, nawet dużych teleskopów. Pieniędzy starczyło jeszcze na porządny licznik Geigera-Mullera mierzący promieniowanie jądrowe,  przyzwoity laser oraz dwa filtry do teleskopów i dwa zasilacze.
Nareszcie będziemy mogli pokazywać ciekawe rzeczy w dzień, nie tylko w nocy!

OSTATNIA NOCKA
Uczestnicy nocki światło po przejściu przez szczelinę
(23.06.2013) Najkrótsza noc w roku była zarazem ostatnią w tym roku szkolnym nocką astronomiczno-fizyczną. Uczniowie klas pierwszych uczęszczający na kółko fizyczne (na zdjęciu z lewej z jednym miłym wyjątkiem) korzystając z dobrej pogody uważnie obejrzeli przez teleskopy pierścienie Saturna, kratery Księżyca oraz podwójną gwiazdę Mizar. Zrobili też wiele doświadczeń fizycznych. Na zdjęciu z prawej światło lasera na ekranie po przejściu przez szczelinę z dwóch żyletek. Tej nocy odkryliśmy również silne źródło promieni X w naszej szkole. Okazał się nim być.. induktor.

BARDZO SILNE POLA
W laboratorium.. Na dachu Wieży Matematycznej
(12.06.2013) 4 czerwca dzięki życzliwości prof. Krzysztofa Rogackiego mogliśmy zwiedzić Międzynarodowe Laboratorium Silnych Pól Magnetycznych i NIskich Temperatur we Wrocławiu. Na zdjęciu z lewej na pierwszym planie silny nadprzewodzący elektromagnes oraz.. profesor tyłem. Z prawej jesteśmy na dachu Wieży Matematycznej Uniwerstytetu Wrocławskiego, którego muzeum też zwiedziliśmy.

KOMETA NAD HUTĄ GŁOGÓW
Kometa Panstarrs nad hutą 20 marca 2013 Kometa Panstarrs nad hutą 20 marca 2013
(25.05.2013) Małgorzata Stępniak przysłała nam zdjęcia z 20 marca, na których wyraźnie widać.. kometę C/2011 L4 PANSTARRS nad największą w Europie hutą miedzi i srebra! Konkretnie świeci ona wyraźnie inaczej od gwiazd trochę nad najwyższym badylem i z lewej.. Piękne zdjęcia! Szkoda, że dostaliśmy je dopiero teraz. Można porównać z tymi zamieszczonymi w newsie z 16 marca.
 
HALO W GŁOGOWIE
Halo 23 maja halo 23 maja
(23.05.2013) Właśnie otrzymaliśmy maila od Małgorzaty Stępniak: "dziś udało mi się zaobserwować w naszym mieście zjawisko halo, to moja pierwsza obserwacja tego zjawiska :) ".  Dziękujemy pięknie i życzymy dalszych równie udanych obserwacji i zdjęć.

NOCKA 1 F
 W klasie.. .. i w obserwatorium
(07.05.2013) Z dużym opóźnieniem (oczekiwanie na zdjęcia!) zamieszczamy informację o udanej nocce klasy 1 F z wychowawcą Panią Agnieszką Ryfiak. Nocka była 22/23 marca, w części astronomicznej klasa obejrzała prezentację CO WIDAĆ NA NIEBIE, a potem udało się obserwować Saturn i Księżyc. Dalsza część nocki była zaplanowana przez wychowawcę :)

Starsze wiadomości są dostępne w archiwum

 

English version

Hands-on Universe

Webcam Astronomy

Fist Law

INO

EAAE

Download

Klub Astronomiczny

Głogowski Informator Kosmiczny

Zapraszamy!

Prawo Pięści

Zrozumieć gwiazdy

Użyteczne linki

Archiwum

TKO

Borowice w Kudowie

UFO

Fizyka w II LO

II Liceum Ogólnokształcące

im. Mikołaja Kopernika w Głogowie

Polska

67-200 Głogów, ul. Daszyńskiego 15,

tel. 076 7286530 fax 076 7286531

E-mail:
 obserwatorium(małpa)wp.pl